Nástup do roboty a adaptácia v škôlke

ankare
10. nov 2017

V júli dovŕši syncek 3 roky, mne sa od septembra sľubuje robota.
Od septembra plánujem dat maleho do škôlky a myslím, že tie prvé týždne sú adaptacne. Lenže vtedy by som mala aj ja nastúpiť do roboty... Chcela by som tam byť s ním...
Mám skúsiť presunúť môj nástup do roboty na október? Ako by ste ro riesili Vy?

beky1813
10. nov 2017

@ankare a mozes vobec ostat v skolke s nim?

evittam
10. nov 2017

@ankare Skolka nemá adaptácne dni, nieto týždne. Teda aspoň u nás nie. Ja pracujem od septembra. Dcerka je v škôlke od prvého dna na cely den. Syn bol tak isto. Nič lepšie som spravit nemohla...

evittam
10. nov 2017

@ankare Nastup do práce, dieta do skolky, hotovo. Takto to fungovalo vzdy a vždy bude...😉

janickacrazy
10. nov 2017

@ankare Ak to nie je súkromná školka, tak na nejaké adaptačné dni zabudni. V našej školke ide dieťa hned od začiatku na celý den, maximálne ho možeš dať na pol dna zo začiatku, ale učiteľky to veľmi neodporúčajú, lebo potom je zase problém, ked chceš dať na celý den. No každé dieťa je iné, niektoré plače, niektoré sa adaptuje bez problému. Alebo sa opýtaj, či ho nemožeš doviesť na pár dní cez prázdniny, školky bývajú niektoré týždne otvorené, aj tak sa dá, ale nie všade.

masinka
10. nov 2017

@ankare over si v skolke ako to u nich funguje, v kazdej to maju zrejme nastavene inak. U nas prvy den oznamili, ze si mame prist deti vyzdvihnut o desiatej, dalsie dni na obed az potom tam zacali deti aj spavat. Ale rodicia tam s nimi neostavali. To je aj tak kontraproduktivne, deti sa inak spravaju, ked maju mamu nablizku a inak, ked sa za nou zatvoria dvere. Zbytocne sa bude dva tyzdne adaptovat v skolke v tvojej pritomnosti a potom odznova bez teba.

eliska13
10. nov 2017

@ankare u nás sú adaptacne dní prvy tyzden dni sa tam chodí len na 2,3 hod alebo doobeda.Prvy deň je možnosť tam ísť s dieťaťom na hodinu a domov
Ak sa to dá, presun nástup pre oboch to bude niečo nove.Nikdy by som nedovolila, aby tam dieťa bolo hneď celé dni
@evittam nie všetky deti sú rovnaké niektoré sú viac naviazané na mamu bojazlivejsie aj dospelí sa cítia prvý deň v robote neisto.

evittam
10. nov 2017

@eliska13 Predpokladam,ze pises o sukromnej skolke. A skus nastupit do práce s tym, že potrebujes prve týždne mat voľno podla toho ako si to predstavuju v skolke -vela šťastia.😉
Btw.cim viac "cavikov" tým horšie. Ak má dieťa plakat tak bude plakat aj po nejakych adaptacnych dnoch, nakoľko stále bude zvyknute, že tam matka bola a zrazu nie je....

emilia25
10. nov 2017

Tiez som vzdy davala deti na cely den oni sice napisu aj v papieroch o tom ale dieta je na cely den teda pokial si sama nedas pri prihlaske na pol dna.a veru tie pol den stacilo raz prist pre syna na obed a mala som to kazdy bozi den a prides a prides.tak naozaj je lepsie hned na cely den.

evittam
10. nov 2017

@eliska13 "nikdy by si nedovolila"....prepac,ale cim skor si uvedomis, že tvoje dieťa nepotrebuje len teba tym lepsie...😉.
Obe moje deti nemali ziadny problem-a to sm to normálne dovolila, dcerka dokonca place cez vikend ze nemoze ist do skolky. Cim viac "cavikov" tym horsie a casto to nie je o dieťati ale hlavne o matke,ktora si nedokaze konecne uvedomit,ze dieťa prežije cast dna aj bez nej...

girlnextdoor
10. nov 2017

Naša malá chodí do súkromnej škôlky a žiadne adaptacne obdobie nemali. Ona 4 septembra do MŠ, ja prvý deň do práce... Hneď šla na celý deň.
Pani učiteľky práveže odporúčali že určite nie, dieťa dať na pol dňa, kým si zvykne...
Sestrina chodí do štátnej a odaptacne majú, ale v tom zmysle, že ak sa dieťa za tri mesiace neadaptuje, môžu ho vyradiť. Keďže na miesta sú pomaly poradovníky, načo tam má byť dieťa ktoré sa neadaptovalo a narúša priebeh a režim MŠ?

evittam
10. nov 2017

@eliska13 A ano mozes sa citit v praci neisto ale neviem,ktory zamestnávateľ ti bude akceptovať tvoju predstavu v štýle 4.9.mam nástup ale čakajte ma tak najskor okolo oktobra lebo mojmu dieťaťu nedovolim byť samému v škôlke....

mimik79
10. nov 2017

Adaptacne dni v statnych skolkach ani nie su, a druha vec je ze ked tam budes zostavat s nim prve dni ak to skolka vobec umoznuje, zvykne si na to ze si tam s nim aj ty a nie ze tam ma byt sam, mozno skusit sa tam ist pozriet spolu na chvilu prip pohrat este par tyzdnov predtym ako nastupi aby nesiel tak do neznama

sorciera24
10. nov 2017

byt s nim v skolke? to je to najhosrie, co mozes urobit, podobne postupne predlzovanie...to ti povie kazdy skuseny pedagog.....ak ho anucis an 2 hodiny, adaptuje sa a zrazu ho tam nechas spat, azs rev, aelbo budes s nim (vyslovena blbost podla mna), dieta si bude mysliet, ze to tak funguje, potom co po tyzdni-dvoch? ho tam zrazu enchas sameho a ste na azciatku...zybtocny dvojity, trosjity stres pre dieta....
rovno na cely den, podla moznosti (moji obaja synovia tak nastupili a v 2.rokoch)....adaptacia bez problemov, bez placu, resp. len s miernym.....a co som sledovala....tak vsetky deti sa do tyzdna adaptovali, vsetky boli na cely den........a fakt po tyzdni ziadne dieta neplakalo, su usmiate, aj p. ucitelky.....vela zavisi od ucitelov ale aj rodicov.....nekomplikujte to detom len pre to, ze ako rodicia to nezvladate...ak to zle zvlada rodic, dieta an tom bude podobne...

eliska13
10. nov 2017

@evittam nebuď sarkastická autorka sama píše, že by požiadala neskorší nástup, tak asi to možné je.Nie, naša škôlka je štátna a vďaka Bohu za také učiteľky, že vedia, že je to pre deti záťaž.Celkove adaptacne je mesiac, dva potom sa prehodnocuje či si deti zvykli či je dobrý odklad.
Každý nech sa rozhodne sám podľa seba a svojho dietata

evittam
10. nov 2017

@eliska13 Nie som sarkastická. Len som vyjadrila vlastný nazor a skusenosti. A ano a bohužiaľ pre tie deti, niektoré dnesne mamicky bohužiaľ skor hladia na seba ako na vlastne deti.

evittam
10. nov 2017

@eliska13 Ja ďakujem nasim ucitelkam (a nie bohu), že tiež vedia co robia a hlavne svoju prácu tak ako treba a ako sa od nich očakáva...😉

eliska13
10. nov 2017

@evittam nesúhlasím,že bude plakať po adaptacnych.... zistí, že je tam fajn, nájde si kamoša, a bude vedieť,že mama príde.Ak ma bude vydierať, že mám prísť o 2,3 hodiny tak hold musí si zvyknúť, ale ak je taká možnosť v škôlke som určite za pomalé zvykanie.

evittam
10. nov 2017

@eliska13 A nic v zkom

evittam
10. nov 2017

@eliska13 A nic v zlom-ak ti po mesiaci-dvoch povedia,ze ma dieťa zostať doma, ty povieš zamestnavatelovi "dovi"...hmmmm, toto di naozaj moze dovolit v dnešnej dobe kazda rodina na SVK. To len na zamyslenie.

evittam
10. nov 2017

@eliska13 To je tvoj nazor,ja ti ho neberiem. Mne sa osvedcil celý den od začiatku ako som uz napisala. Viac nemam čo dodať.

evittam
10. nov 2017

@eliska13 Btw.je tretí mesiac-su deti co placu kazde rano.....

lulula1990
10. nov 2017

@eliska13 moj mal tiez adaptacny - ked uz to chces takto, tak adaptacny co najkratsi 2-3 dni. Ked si moj konecne zvykol a neplakal (chodil na obed domov), o to to bolo horsie ked ostal spavat. Zase rev. Takze pri druhom uz budem mudrejsia 🙂

katulienkax
10. nov 2017

V petržalských škôlkach majú adaptačné dva tyzdne, prvy tyzden do desiatej, druhý do 12 potom na cely den. A mamičky si to veru museli zariadit a po deti prist. Bud im chodili starí rodičia , ja som nastúpila až od októbra do Roboty lebo mne nemal kto chodit. Ale neľutujem ten mesiac som si trocha oddýchla od deti a psychicky pripravila na robotu 🙂

eliska13
10. nov 2017

@lulula1990 ja to mám dávno za sebou moje dieťa je už skolak.
@evittam a čo navrhujes, keď tam je 2r dieťa, ktoré v noci plače zo sna a ráno zvracia v škôlke, neje, nezapája sa do aktivít. A psychológ povedal, že nie je zrelé, je inteligentné šikovné, ale nie vhodné zatial do kolektívu?veľa ľudí zostava na predĺženej zo zdrav.dovodov či dáva deti až do predškolskej.Moj nastúpil v 3 a v 4 r musel zostať kvôli častým chorobám doma boli sme na lieceni.V 6 r nastúpil a nič mu neušlo.Neskatulkujte deti, že všetky milujú škôlku a vsetky sú zrelé a suce byť od rána 07 do 17 v škôlke, lebo mama chodí do roboty

evittam
10. nov 2017

@eliska13 Ja nikoho "neskatulkujem". Takze mi nevkladaj pod prsty co nepisem. A 2rocne dieťa nema co hľadať v skolke.

evittam
10. nov 2017

@eliska13 A rodic musi vediet ci na to dieta má alebo nie a nie zariadit si prácu, vziať miesto v škôlke a potom sa radit na MK co mám robiť....

siska53
10. nov 2017

@ankare nuz no.. Ak ide do sukromnej,adaptaciu ti povolia. Ak statna,najskor sa opytaj ci vobec nieco take ako adaptacia tam je..

A to,ci ti kvoli tomu dovolia odklad nastupu do prace alebo teda uprednostnia ineho,je otazka na noveho zamestnavatela. Niekde nechcu pockat (riesila kolegyna,ked ju od nas.nechceli pustit skor ako po uplynuti vypovednej lehoty a dohodou nechceli umoznit,tak nemohla do novej prace nastupit,lebo zas novy nechcel cakat.).

Nasa musela nastupit hned a bez adaptacnej doby, lebo som sla do noveho zamestnania. Ale viem,ze u nej by ani adaptacia nepomohla, kebyze mozem,dam ju do skolky az ako 5r.najskor,aj to len na pol dna,no to neslo,bez prijmu sme nemohli byt .

kaktusik
10. nov 2017

@katulienkax v nasej to tak nebolo... prve 2 dni som dceru nechala na doobedie, od tretieho dna sla na cely den. Nie vsetky skolky maju taku hlupost ako 2 tyzdnovy adaptacny proces.

katulienkax
10. nov 2017

@kaktusik co už nám tak rovno povedali a ucitelky šli po 12 domov a bolo, povedali ze to tak majú a hotovo.

siska53
10. nov 2017

@evittam a moja chodi treti rok. A veru rano place vzdy.alebo je minimalne smutna a nechce ma pustit prec. :(