Mám pocit, že moje dieťa zaostáva

oblivian
18. máj 2017

Milé mamičky, prosím, poraďte mi, alebo ma povzbuďte. Moja dcérka má 15 mesiacov. V niekoľkých veciach som neistá...
Odkedy ako bábätko začalo vnímať svet, spí veľmi málo, stále sa po niekoľkých minútach/polhodine budí. Dlhý čas vedela spať iba na mne, nemohla som saani pohnúť, teraz aj keď je veľmi unavená, zatvárajú sa jej oči, ale nie a nie zaspať. Nejako jej to neide. V noci celkom pekne spí cca od 22-ej do 7-mej, raz sa budí kvôli hladu, alebo sa zobudí skôr a už nevie zaspať. Princíp "vnímavo a kontaktne" u mňa funguje, lenže hocijako sa snažím, neviem jej pomôcť. Ona by aj chcela spať, len...jednoducho nevie, Hlavne cez deň. A musíme byť úplne ticho, keď ju uspávame alebo kým spí...
Druhá vec je, že v roku začala tvoriť prvé slabiky, celkom pekne už "rozprávala", ale potom prestala. Teraz hovorí iba "mma" a to je všetko.
Okrem toho ešte nechodí, so sedením, plazením, lezením, so všetkým začala nejak oneskorene v porovnaní s ostatnými deťmi, ktoré poznám.
Na veľa vecí nereaguje, niekedy s ňou ani neviem čo robiť, lebo môžem sa ja hocijako snažiť, venovať sa jej, ale ak nie je z jej strany reakcia, akoby tam ani nebola, tak je to ťažké. Inokedy je živá, smeje sa a tak... Ale je taká...pomalá... Často má otvorené ústa, vyplazený jazyk. Očný kontakt sa s ňou niekedy ani nedá nadviazať. Akoby žila vo svojom svete, niekedy mám taký pocit. Začínam byť z toho nešťastná, lebo, ako som už spomínala, ostatné deti v mojom okolí v tomto veku už toho vedelioveľa viac!
Môže mať moja dcérka nejaký neurologický alebo psychický problém? Myslím si, že sa jej venujem dostatočne, veľmi sa snažím, len z jej strany často nie je odozva, aj keď sa prispôsobujem jej potrebám...

pininka
19. máj 2017

A detska doktorka co na to? Ona v prvom rade pozna od mala tvoju dcerku. Uz davno ta mala poslat na neurologiu,alebo to riesit nejako inak. Chodit este nemusi, to je rozne,aj co sa tyka toho rozpravania, v skolke sme mali deti trojrocne, co este len zvuky vydavali a teraz rozpravaju normalne,vacsina vsak za pomoci logopeda. Viac by som sa obavala tej pozornosti. Urcite to ries co najskor, urcite budes prekvapena ako bude napredovat ak sa jej budu venovat odbornici.

jumama
19. máj 2017

Nasa striedala obdobia, ked sa pohla dopredu pohybovo a potom zase ju bavilo vselico objavovat a vyvyjala sa rec a jemna motorika. Kazdy logoped by povedal, ze vyvoj reci a jemnej motoriky velmi suvisi, a ked budes dietatko podporovat v roznych aktivitkach kde vselico chyta, z roznych materialov, tak aj rec jej pojde dopredu. Plus niekedy byva problem, vcelku neviditelny, ze ak dietatko byvalo chore, moze mat zvacsene mandle a horsie pocut, niekedy sa v uskach urobi voda. Vie to usna zistit, daju kvapky... pozri si tu montessori skupinku, kde je milion napadov na hry s takymito batolatami, a pripadne pozri v googli v obrazkoch discovery basket - kazde ranko iny kosicek na objavovanie, rozne materialy, struktury, zapinania, nakladat, vykladat, nosit v kosicku sem a tam, nastierat uteracik, skladat ho... to su hry pre tento vek, pri ktorych sa dieta mozno trosku dlhsie ako par minutiek pobavi 🙂 mas super dietatko, neboj, len trpezlivost treba a neporovnavat sa, lebo dostanes ako to nasej malej doktor usmevne vola "sidliskovy syndrom", ze budes vkuse sledovat, porovnavat, chciet sa pochvalit inym maminam 🙂

katkakovac
19. máj 2017

Kazde dieta je ine a teraz je tazko povedat, ci ma alebo nema problem. Moj syn bol sikovny, rychlo sa ucil nove veci, vsade vyliezal, vsetko chcel vidiet. Sikovny chlapcek. Pekne zacinal rozpravat, vsetko vnimal. Okolo 2 rokov sa to pomaly zacalo zhorsovat ale my sme si to nevsimli. Casom prestal rozpravat. Ma naruseny vyvoj reci, v 3 rokoch komunikuje ako rocne dieta. Co chcem ale povedat je, ze v 15 mesiacoch je este tazke nieco diagnostikovat. Kazde dieta sa vyvija inak a ma aj one prejavy. Do cca 18 mesiacov ma dieta cas naucit sa chodit, takze ziadna panika zatial. Nepisala si, ci dcerka rozprava. Ak hovori jednoslovne ako Mama, Havo a pod. Tak by som to neriesila. Moja dcera sa tiez obcas vselijako tvari, obcas nereaguje. Ak chces, precitaj si Kniha o detskej reci. Da sa stiahnut na nete. Alebo zohnat v cestine ako Jak mluvit z detmi. Mozno sa naucis ako s nou spravne komunikovat a nabadat ju k spolocnej hre. Ak mas vnutorny pocit, ze nieco nie je v poriadku, tak chod k lekarke a na neurologiu. Ale urcite neporovnavaj svoje deti z inymi. Nechaj dcere priestor, pozoruj ju a sama ti ukaze co chce. Mozno sa moc snazis😉

anjelicek26
19. máj 2017

Podla mna je 15 mesiacov strasne malo na taketo zavery, ale ty si mama, ak mas pocit, ze nieco nie je ok, musis sa pytat po lekaroch. Uprimne ja som mala doma jedno "tabulkove vsetko nacas robiace dieta", potom "pomale opatrnne ale inteligentne ukecane", tretie "torpedo motoricke, co sice v 4 mesiacoch stvornozkovalo, ale v 3 rokoch az zacalo rozpravat prve slova" a stvrte "pomale dieta uplne vo vsetkom"... co tym chcem povedat... ono postupne sa vekom tie rozdiely uplne stratili, v tych 4 rokoch su aspon ti prvi traja vedomostne aj motoricky narovnako ked to porovnam, dovtedy to slo strasne individualne... nezaviselo to s inteligenciou, ani zaostalostou, ale sposobe ich rozvoja napriek rovnakemu pristupu...priroda je mocna vec ;) Ja to uz neanalyzujem nejako, je aka je a vidim, ze pokroky robi, aj ked po svojom... casu mame habadej ;)

janickacrazy
19. máj 2017

@oblivian No má iba 15 mesiacov a čo by podľa teba akože mala ešte vedieť? Moj má 18 mesiacov a teda okrem toho, že začal chodiť ako 14mesačný tak nevie toho oveľa viac ako tvoja malá. Vie povedať akurát "kde je?" a "mama" a na všetko ostatné hovorí "eee". Jemu to zatiaľ stačí, ja nestresujem, je to moje tretie dieťa a viem, že každé sa vyvíjalo úplne inak. Moj druhý syn začal chodiť ako 16mesačný, ale zato v roku už rozprával vo vetách. Prvý začal chodiť ako 10mesačný, ale rozprávať začal až oveľa neskor. Je to rozne, každé dieťa je iné. Ja by som jej dala ešte čas.

pribinak
19. máj 2017

prosim ta, dieta nie je nejaky pracovny projekt, ktory sa da naplanovat, co kedy musi byt zvladnute

ak sa ti nieco nepozdava, tak sa pytajte neurologicke, v 15tich mes je povinna poradna, tak sa porozpravaj s pediatrickou, ale neporovnavaj ju s ostatnymi detmi
niektore mamicky toho narozpravaju a robia zo svojich deti malych geniov,

zuzulienaba
19. máj 2017

@oblivian presne ako to tu už jedna mamička napísala, netreba sa až tak moc snažiť. Ja som tiež išla podľa príručiek 🙂 a niekde som čítala, že treba veľa na deti rozprávať, tak som rozprávala a rozprávala až ma huba bolela 🙂, a nechcela by som vedieť, čo si tak malý o mne myslel 😂. naozaj sa niekedy snažíme úplne zbytočne , upútavame pozornosť, vyzývame ku hre a dávame podnety atď, popísaného je veľa ale teraz už pri druhom dieťatku by som vedela, že byť len tak v tichu je aj pre mamu aj pre dieťatko úplne v poriadku. Nechať sa viesť dieťaťom, ono nám vždy ukáže, čo chce v tej chvíli robiť. A hlavne, viem, že je to ťažké, ale neporovnávať. Každý sme jedinečná osobnosť. Môj malý, teda už má 7, tiež niekedy, keď kuká rozprávku alebo ho niečo zaujme, sedí s pootvorenými ústami a s vyplazeným jazykom, a to má 7 rokov a je úplne v poriadku😂 a vtedy keď ho vidím s takýmto výrazom, viem, že je úplne spokojný. Ak sa Ti ale naozaj niečo nezdá, a vnútorne sa s tým nevieš vysporiadať, opýtaj sa doktorky. Ale ani to niekedy netreba, lebo oni potom pošlú na vyšetrenia, chcú vyhovieť, aby rodičia boli spokojní a chránia sa samozrejme, a ušetríš si chodenie po doktoroch. Tak si prečítaj odpovede mamičiek, ktoré už majú väčšie detičky a porozmýšľaj 🙂. Všetko dobré prajem.

zuzulienaba
19. máj 2017

@oblivian a ešte ku tomu spánku, v noci Ti spáva úplne super podľa mňa, čo by iné mamičky za to dali 🙂 a cez deň ani môj malý nechcel a nevedel zaspať. Všelijako som ho vozila v aute, len aby chvíľu cez obed spal. A od troch spal cez deň už málokedy.U viac vnímavých detičiek je to tak. Boja sa , že by im niečo nebodaj ušlo 🙂 Doteraz to má môj syn tak, že keď zaspáva, musí byť ticho úplné, ale keď už zaspí, je to ok.

eeffka
19. máj 2017

Tak zeny to je rozne moja 1.dcera v 18m plynule rozpravala a v 2r malovala, avsak doteraz je schopna sa potknut o vlastnu nohu... Rozumovo je niekde inde ako priemer deti, ked nastupila ako 2r do skolky ucitelky hikali ako pozna farby, maluje, recituj, vsetko vie pre mna "normalka"... skor ine deti mi prisli pribrzdene....nuz bola som mlada a sprosta 😀
druha dcera je motormys, chodila v 11m, bez plienky za 2dni sama od seba v 2r, do skolky isla v 3r tym ze vedela hami/papi/daj farbu ani jednu.... nuz bola som v pekelnom strese po jej starsej sestre, nastastie to povolilo a rozrozpravala sa. V skolke som sa chodila pytat uciteliek ci si myslia ze je OK, vsetko ako ma byt predsa len tych deti videli uz nespocetne.
V kazdom pripade by som sa opytala asi lekarky ako to ona vidi, ma predsa len viac skusenosti ako ty subjektivne. Radsej ist 3x niekam zbytocne ako raz zanedbat

elizita
19. máj 2017

Podla tvojho popisu mi pripomina jedneho 3 rocneho chlapca. Absolutny nezaujem od mala, vsetko oneskorene podla mna, aj sedenie, stvornozkovanie, chodit zacal v 18 mes, teraz sklada max 3 slovne vety aj to schomolene, zaujat ho problem, obcas sa to da. Boli s nim po doktoroch a vsetko ok. Vraj jeho keden z rodicov mal niektore z tychto crt tiez ako maly. Aky ste boli vy s muzom ked ste boli deti? Nema to aj zdedene?

asocial
19. máj 2017

@oblivian dieta ma len 15 mesiacov...asi je to tvoje prve..co chces, aby plynule rozpravalo? ja neviem, moje deti obe zacali chodit az po roku, starsi dokonca sedel az v roku..
mladsi ma 19 m. a vie akurat mama tata, ham, ble koniec..

ak mas pochybnosti, spytaj sa lekarky..
neboj

usla35
19. máj 2017

Povedala by som, ze kedze deti este nemas a toto je tvoje prve, tak sa o nu az prilis bojis. Ja by som povedala, ze jej chovanie je uplne v poriadku, no ak mas stale nejake pochybnosti, je najmenej si zajst za svojou pediatrickou a poradit sa. No myslim, si ze si to len nahovaras

kvetinka75
19. máj 2017

moja dcéra do 2 rokoch iba mama, toto, de je a hm hm a ukazovala čo chcela, Mala 2 a zrazu začala recitovať básničky, rozprávky rozprávať. Zrazu z nej bolo úplne iné dieťa, takže reč nerieš.
Chodiť síce začala skoro ale poznám deti ktoré chodia až v 18tich mesiacoch, takže tiež by som to nesilila.
Matky majú niekedy ,,6-ty zmysel,, že niečo nie je v poriadku. Ak sa ti niečo nezdá, povedz dr. nech ťa pošle na vyšetrenia a možno budeš vedieť niečo viac. Môže to niečo znamenať a nemusí.

A čo sa týka spánku, moja dcéra akoby nasilu držala oči otvorené len nie a nie zaspať, už bola unavená, mrzutá ale zaspať nechcela. PRečo? Neviem. Tak som ju musela hojdať, nosiť na rukách, aj tak bol problém. KeĎ konečne zaspala, spala 1,5 hod. a dosť. Cez deň aj v noci. Do prvého roka spávala v noci spolu 4 hod. s prestávkami a cez deň 2 s prestávkami. Potom sa to trošku upravilo.Ale potom mala také fázy že sa zobudila o druhej v noci a že poďme sa hrať, hrala sa 2 hod. a potom sme zase išli spať a ráno o 6-tej zase hore. Ale vedela som že deti sú všelijaké tak som to neriešila a čakala, prešlo to v troch rokoch. Od vtedy prespí celú noc.

juliet86
19. máj 2017

Ja by som to riesila s pediatrom pripadne psychologom. Odporucam nap. Centrum kvapka v bratislave. Ty si precitaj knizku evy kiedronovej. Skus skocit k fyzioterapeutovi dobremu sukromne ak mate peniazky pripadne lekcia zadarmo na mudrehranie.sk nedaj sa odbit zistuj hladaj drzim palce

katkakovac
19. máj 2017

Absolvovala som kurz rozvoja detskej reci. Prve, co nas ucili bolo, ze mas dieta pozorovat, pocuvat a pockat. Ked sa hra, nasleduj jeho hru a neponukaj mu 4000 hraciek. Ak sa z niecim hra, pridaj sa, komentuj, a nenapadne pridaj inu hracku. Je to tzv. nasledovanie zaujmu dietata. Vsetko je pisane aj v tej knihe, ako som hore pisala. Mala by byt pribalena v babyboxe z porodnice, je genialna.

gelory
19. máj 2017

Co ja viem tak niektore deticky proste trosku zaostavaju za ostatnymi a nemusi na to byt ani nijaky zdravotny alebo psychicky dovod. Proste su take. Ale ak sa bojis tak by som tiez odporucila ist s nou k doktorovi nech ti on povie ake vysetrenia je najlepsie s nou absolovovat aby sa zistilo ci je vsetko v poriadku 🙂 Nestresuj sa velmi dopredu, treba verit,ze je vsetko v poriadku

dai
19. máj 2017

@oblivian ahoj... deti su rozne, hlavne prestan porovnavat a tak moc sa snazit - oni vlastne teraz potrebuju len tvoju pritomnost - nemusia sa nic ucit od teba, naucia sa sami - to ze ine deti vedia a tvoje nie sa rychlo moze zmenit na to ze ona vie a ine deti nie... skus byt uvolnenejsia - ja mam znamu ktorej obe dcery zacali chodit az v 19tich mesiacoch - a ona uplne v pohode - obe su zdrave a sikovne...
- ak mas ty ako mama pocit ze nieco je zle tak daj malinku vysetrit u pediatra a neurologa, pripadne detskeho psychologa - predpokladam ze vylucia vsetky poruchy... potom si treba uz len zvyknut na tempo tvojho dietata - mozno vsetko okolo seba vnima a nasava a v urcitom veku to zacne realizovat ( mne tak neter zo dna na den zacala plynulo rozpravat v 3och rokoch - dovtedy ju jej mama uz pomaly riesila ako mentalne zaostalu kedze ona nerozpravala vobec☹ ) kazde dieta ma svoje tempo a svoje vlohy - mame tu saganov a aj einsteinov 🙂 niekto v nohach, iny v hlave😀
- este nejake priklady od mojich deti - jazyky vyplazene obaja - preto som uz od 2och rokov s oboma riesila logo, pri jednom sme museli vybrat aj mandlu a nasledne nosit taky vyrovnavajuci pristroj na noc aby sa vratil jazycek naspat do pusky - samozrejme s tym spojene suslanie cez logo... co sa spanku tyka ani jedno moje dieta od roku cez den nespalo, dcera mi noc prespala az asi v 6tich rokoch🙂
tvoja dcera zatial nijak nezaostava za priemerom, v tejto dobe premotivovanych matiek ten priemer je velmi klamlivy a vobec nemusi zodpovedat realite😉

eobf
19. máj 2017

ahoj. No ja si skor myslim,ze kazde dieta je ine... Kazdopadne vsimaj si svoje dieta...nikde nemas napisane,co musi doslova a dopismena vediet... Ked tak,radsej by som sa poradila s pediatrickou,ta bude myslim mudrejsia,ze co a ako...Co sa spanku tyka...,tak moj syn(teraz ma 6rokov),nespi doteraz tak,ako Tvoja dcerka... Od mala patril k detom,ktore v noci nespali a cez den mi spal presne 30minut - viac nie... Urcite na jej pozornosti,spravani nieje nic strasne,myslim,ze uz Ty podvedome hladas,ze by jej nieco mohlo byt. Kazde dieta je ine... Este bude rozpravat tolko,ze sa jej usta nezavru 🙂

katkakovac
19. máj 2017

Co sa tyka spinkania, poradim zaviest pevny rezim, zmenit rotualy zaspavania a precitat a zaviest do praxe knihu Kazde dieta moze dobre spat. Moje deti spia celu noc od 8/6 mesiacov, cez den spinkaju od 1 do 3 (dcera trochu menej). Zaspavaju sami vo vlastnej postielke. Akurat je to asi uplny opak kontaktneho rodicovstva. Dieta sa uci samo ukludnit a uspat, bez pomoci rodica. Ja som bola tak unavena, ze som zaviedla rezim a za 3 dni som spavala celi noc. Dovtedy som vstavala k synovi 6-8x za noc a uspavanie bola nocna mora. Obaja to zvladli, su spokojni, usmievavi a vyspinkani. A ja tak isto.

oblivian
autor
19. máj 2017

@jumama veľmi pekne ďakujem za dobré rady, pozriem si všetko, čo nám odporúčaš 🙂

oblivian
autor
19. máj 2017

Ďakujem Vám, žienky. Myslím si, že môj prístup k dcére je dobrý, čítam veľa a snažím sa ju pozorovať a počúvať. Nechcem z nej mať génia, len sa mi to naozaj niekey nepozdáva... Možno mi pohľad skesluje to, že dcéra mojej najlepšej kamarátky je na úplne inej úrovni, a je iba o 3 mesiace staršia. Chodí, rozpráva, behá, skáče, je bez plienky, kreslí, pozná začky áut, pozná niekoľko čísel aj písmen, pozná a vie aj pomenovať všetky základné farby, pozná hádam všetky zeleniny a ovocia, mnoho zvierat, hrá sa s hračkami, na ktoré by sa moja malá len blbo pozerala... No obrovský rozdiel. A susedkin dvojročný syn podobne. Je to asi naozaj ten "sídliskový syndróm"... :D

janickacrazy
19. máj 2017

@oblivian 3 mesiace je pre takéto malé dieťa strašne dlhá doba, dcérka tvojej kamošky je veľmi šikovná na svoj vek, ale snaž sa neporovnávať, tvoja malá ju možno za pár mesiacov dobehne

dai
19. máj 2017

@oblivian 🙂 inak si pamatam presne taketo deti ako ty popisujes - a uvidis aj ty ze v 5tich rokoch zrazu ziaden rozdiel nebude a v 6tich bude tvoje dieta mozno milionkrat sikovnejsie ako tie susedovie😉

anjelicek26
19. máj 2017

@oblivian ono je to fakt blbe, ked je prave v okoli mini genius 😂 Poznam dobre, ale co narobis xixi Ono vravim zo skusenosti medzi 3-4.rokom - tie rozdiely sa medzi tymi super truper rychlo sa uciacimi detmi a tymi pomalymi uplne stracaju... len pockat...

dai
19. máj 2017

@anjelicek26 uplne suhlasim🙂 ja aktualne nevidim v rozpravani ziaden rozdiel medzi mojou dcerou a synom - dcera rozpravala plynule v 18tich mesiacoch, syn v 3och ledva par slov😀 mali sme chlapceka co zacal chodit v 8mich mesiacoch - mama ako pava za nim v parku - moj syn - nemehlo - v 14tich sa konecne pustil - teraz keby ich vidis na ihrisku - dovolim si neskromne napisat ze moj syn je omnoho sikovnejsi - v hrubej aj jemnej motorike😉

janickacrazy
19. máj 2017

@dai
@anjelicek26 Máte pravdu, moj prostredný bol tiež taký malý génius, teraz má 6 rokov a ten rozdiel medzi ním a ostatnými deťmi akosi zmizol.

dai
19. máj 2017

@janickacrazy ja by som si dokonca dovolila tvrdit ze tie realne rozdiely sa prejavia az neskor - ja som chodila do vyberovej matematickej triedy - bola to 1 trieda na okres - zacinala v 5tej triede cize tam uz prebehol vyber a nasledne prijimacky po 1om stupni - napriek tomu asi polovicka nasej triedy ledva presla a skoncila na ucnovke ( pritom v tych 10tich patrili medzi top svojej triedy )...

janickacrazy
19. máj 2017

@dai To vážne? Tak to je dosť zvláštne teda.

eobf
19. máj 2017

@oblivian a Teraz máš za úlohu napísať niečo čo vidíš na svojej dcérke ako výnimočné!!!! 🙂))

dai
19. máj 2017

@janickacrazy tak vtedy neboli 8rocne gymnazia este ( myslim ze to bolo rok alebo 2 predtym ako vznikli ) a vela zavazili aj znamky - tam sa podla mna prejavili aj kvalitativne rozdiely medzi jednotlivymi skolami - sami jednotkar na jednej skole moze byt 3kar na inej - za znamky ale bolo dost bodov , k tomu bolo aj obmedzenie na pocet deti z 1nej skoly... fakt ale je ze podobne kriteria sa uplatnuju aj teraz a taktiez tym padom vysledky mozu byt pokrivene😉
a na zaver - akekolvek vysledky v skole este nemusia odzrkadlovat sikovnost dietata nehovoriac o tom ze negarantuju stastny zivot🙂