Čím to je, že niektoré deti sa k mamkám správajú pekne a iné bez úcty?

29. apr 2024

Všade na ihrisku počujem len samé mami, maminka a moje deti len zhúknu mama nechcem, mamisko…. Pokašľala som si to sama či kde môze byt problém podľa vás? Von sme každý deň hodinku niekedy dve. Rozmýšľam čo môžem ešte robiť inak.

glorikarebeka
29. apr 2024

Tak treba dieťaťu vysvetliť, že napríklad ak sa volá tvoj syn Janko tak nevoláš ho Janisko
Ak na teba volá mama, tak to je úplne v pohode

pribinak
29. apr 2024

Mamisko? A ty reaguješ keď na teba takto dieťa zavola?

4stanka4
29. apr 2024

Moja bude mať 4 roky a občas sa jej podarí mi povedať ze som škaredá alebo hnusná ale potom jej vysvetľujem ze ci by sa jej páčilo keby jej tak niekto hovoril, že tak sa nikomu nehovorí ze to nie je pekne a potom sa s ňou nikto nebude chcieť hrať. Už si začína uvedomovať dopady, zvyknem ju aj ignorovať keď mi tak povie a už sa zbadá ze to asi prepiskla a príde sa ospravedlniť. Stáva sa to výnimočne ale v tomto som nekompromisna. Tiež mi povie občas mamka (u nás sa tak nehovori) a vie ze to nemám rada tak sa opraví ze maminka lebo aj ona vie ze sa jej viac paci keď ju oslovím zdrobnelinou.

autor
29. apr 2024

@pribinak mamisko doma keď má záchvat že niečo chce a nemôže to dostať. Ale už som bola aj hlúpe mamisko atd… vysvetľujem, ale vidím že ten môj vzťah deťmi pokuľháva. Napríklad, keď ideme z ihriska nejdú hoc viac krát zavolám menom že ideme…

pribinak
29. apr 2024

Proste by som na mamisko vôbec nereagovala. Vôbec

zuzinka888
29. apr 2024

A ako ich volas ty. Hlavne ked " neposluchaju".? Ja by som ich opravila a povedala ako ma mozu oslovovat. Ja npr.svoje deti volam vzdy pekne ak ked ich skolim alebo im dohovaram ci vysvetlujem. Ak nezastavis a nevyjadris nesuhlas s tvojim oslovenim( konanim) ci sa nebodaj zasmejes ked ta zavola menom ci nejakou prezyvkou davas suhlas do buducna. Takze ak ta niekedy v hneve takto oslovilo a ty si nereagovala dala si suhlas ze ta takto moze volat. Ale treba reagovat pokojne a dietatu vysvetlit inu moznost, lebo ak spustis krik a hnev dieta si to zapamata a pouzije ked sa bude citit nekofortne aby uputalo tvoju pozornost.

abcmajacba
29. apr 2024

😱 to čumím, ešte som sa nestretla so slovom "mamisko". Držím palce.

jana_eyre_2
29. apr 2024

Moje deti pár krát prekročili hranice neprimeraným oslovením, alebo drzosťou..

ja som na to vždy reagovala tým že som sa naštvala a doraznym hlasom som povedala že kumne sa tak nikto chovať nebude ani oni.. ja ich neoslovujem škaredo, ani oni nebudú.. neviem či naozaj viem zosobnit hnev (zväčša mi ľudia vravia že keď sa nahnevam, vždy to na mne vidno a ide zomna rešpekt, neviem) ale neskusaju to..

Nikdy som drzosť či už voči mne, alebo voči komukoľvek neignorovala a vždy som dôrazne vysvetlila čo je slušne a čo.nie..

mikadooo
29. apr 2024

Mne hovoria deti mama a reagujem na to. Prečo? No lebo aj muž hovorí mama hento a mama tamto a opýtajte sa mamy atď. V podstate mi to príde ok. Ak by povedali mamisko, presne by som povedala - ja mamisko - ty Janisko. Rýchlo by pochopili, že nie 🤷. Žiadne vysvetľovanie, načo. Podľa mňa, keď niekto mamu volá "maminka, mamička", tak to od niekoho odpozoroval. Buď ho to naučila tá "maminka", alebo muž tak rozpráva o tej žene. Tak si to vykomunikuj s manželom a deťmi a žiadaj ich, aby ťa tak volali a na iné oslovenia nereaguj a oni sa naučia ťa oslovovať "správne".

dudos
29. apr 2024

Môžem sa opýtať, ako sa k tebe správa muž, tvoje blízke okolie?
Tvoje deti môžu nevedomky preberať správanie druhých k tebe. Mojej kamarátke sa to stalo. Jej našťastie teraz už ex jej neustále podkopaval sebavedomie a znižoval jej kredit pred ich spoločným dieťaťom a to žiaľ prebralo tento vzorec správania sa po ňom.

autor
29. apr 2024

@pribinak povie mi tak v hneve, nie keď po mne niečo požaduje. Nie je to často, ale stalo sa už podľa mňa aj 10x, že mi tak povedal.

autor
29. apr 2024

@zuzinka888 nekricim za to. Pekne s dôrazom vysvetlím, že ja teba pekne volám a neprajem si, aby si mi tak škaredo hovoril. Povieme babke, krstnej ako škaredo mi vravíš?

autor
29. apr 2024

@abcmajacba ;( veď ani ja. Nikdy by som tak mojej matke nepovedala.

30katrusa40
29. apr 2024

Koľko majú deti rokov ? Zrejme si si ich rozmaznala . A ako som čítala vyhrážať sa že to niekomu povieš je už úplne dno. Musia si ťa vážiť a mať rešpekt. Ako sa k tebe pred nimi správa ich otec ? Správa sa slušne a s úctou ?

vyrovnanaosoba
29. apr 2024

A koľko ma rokov?

autor
29. apr 2024

@jana_eyre_2 vysvetľujem naozaj veľa. Ja som všeobecne taký mäkký človek a naozaj hocikto si ku mne dovolí. Niečo ako rešpekt keď som nahnevaná pochybujem že mám u niekoho. Skôr mi bolo povedané, že musím vyzerať smiešne keď sa hnevám 🙄.

autor
29. apr 2024

@mikadooo ďakujem, skúsim.

deedol
29. apr 2024

skus si pozriet nieco o hraniciach svojich vlastnych (mozes aj nevychovu, ale tych clankov a zdrojov na internete je vela). nemusis kricat ani ich bit, ale stat si za svojim a neohanat sa hned inou autoritou - udrelo mi do oci, ze tvoja reakcia je "povieme babke a krstnej, co robis". je aj vela dobrych kniziek o vychove, ak to nejde "samo" (co vacsine z nas nejde, lebo sme boli tiez vychovavane tak vselijako), treba si to proste odniekial "nastudovat".

autor
29. apr 2024

@deedol oháňala som sa inou autoritou, pretože ja žiaľ pre moje deti autoritou nie som.

pribinak
29. apr 2024

Ako reaguješ keď ti povie mamickou? Čo muž?

autor
29. apr 2024

@pribinak vyslovim jasne, že si to neprajem. Minule som mu povedala, že by som mu dopriala také mamisko, aby mal s čím porovnať. Že či mi tak škaredo vraví za to, že chodíme von, športujeme, že sa má s čím hrať, varím mu čo ma rád. Či je to pekné takto povedať mamke.

monicatko20
29. apr 2024

Ja mám tento rok 34 a nikdy som inak jak maminka, mamina svojej mame nikdy nepovedala 🥰 môj tato ju celý svoj život volal láska 🙏❤️

autor
29. apr 2024

@pribinak muž mu len ledabolo medzi zuby povie, že tak sa nehovorí, My s mužom máme už chladný vzťah a pred deťmi neriešime.

deedol
29. apr 2024

no ved preto ti pisem, ze musis pracovat na sebe (na svojej autorite) a nieco si nastudovat o vychove. neviem ti dat rychlu radu, ktora zaberie, lebo tam bude nejaky hlbsi problem. totiz, ked ma moje dieta oslovi tak, ze sa mi to nepaci (napr. krici), staci mu milo povedat, ze takto sa mi to nepozdava, a pokial prave nie je v nejakom amoku, tak sa spamata a oslovi ma inak. lenze u teba by to zrejme nezabralo podla toho, co pises.

pribinak
29. apr 2024

Vieš, to si malé dieťa nevie predstaviť čo znamená mat mamisko. Je to príliš abstraktne

Tak nabudúce keď bude niečo chcieť tak musíš povedať, že mamisko mu nekúpi koláčik, mamisko mu nepomôže zaviazať šnúrky, …..ale mamička alwbo maminka áno

S muzom je to trápne ….mal by dbať áby sa deti správali slušne

reanda
29. apr 2024

to na ake chodis ihriska, kde vsetky deti posluchaju a volaju mamu maminka, len tvoje nechcu ist domov, ked ich zavolas? 😀 .. lebo co ja vidim, tak vsetky deti obcas neposluchaju a niekedy sa hnevaju.. mozno aj tie, co sa ti zdaju na ihrisku poslusne, povedia doma mame mamisko, ked sa naseru 😀 .. je to uplne normalne a bezne chovanie deti.. a ty, ked chces mat u deti autoritu, sa musis ako dospela chovat.. teda musis chapat, ze dieta je dieta, ze je to este nezrely tvor, co sa len uci fungovat, aj vo vztahoch a ty mas byt ten clovek, co mu ukazuje, ako sa to robi.. teda necitit sa ponizene, ked ta dieta neoslovi pekne, lebo to neznamena, ze si zla matka, alebo ta nema rado, ale znamena to jedine - ze sa teraz kvoli niecomu hneva.. takisto si nemysliet, ze nezvladas vychovu, ked ta dieta na prvy krat neposluchne, ked od neho nieco chces, ale brat to tiez ako uplne normalne a reagovat dospelo, v klude a nie zacat hystercit alebo vydierat, alebo mat podobne nedospele reakcie (teraz nepisem, ze ich mas, ale mnohi rodicia si myslia, ze to je sposob, ako si vynutit u deti respekt)

autor
29. apr 2024

@deedol ;(. Naozaj vďaka za MK, lebo veľa veci si viem porovnať. Vidím u nás problém a vidím aj poriadny rozdiel v tom, ako rešpektujú a ako si vážia mamu iné deti von a v okolí. Moje ma 4 roky.

zuzinka888
29. apr 2024

Az na tu poslednu vetu reagujes spravne. Nesmies v detoch vyvolavat strach s ponizenia pred inymi ludmi( v buducnosti, dospelisti mozu mat strach povedat svoj nazor, nesuhlas lebo co si babka tetka pomysli o mne...). Je dobre ked vies ze dieta ma toto nutkanie ta takto oslovovat ked je nahnevane. Staci povedat Vidim ze si na mna nahnevany lebo som ti nedovolila.......a chapem to, ze sa hnevas. No toto ti nedovoluje aby si ma oslovoval mamisko. Dietatu to treba casto opakovat ale pride den ked to pochopi. Jedem mudry clovek to pekne vysvetlil preco detom musime milion krat nieco opakovat lebo oni to co sme im vysvetlili vcera zabudaju. V ich hlavickach sa kazdy den rodi milion novych buniek- a kazda nova bunka sa toto musi naucit, a pocut to od nas.

autor
29. apr 2024

@pribinak tak vieš, vybrala som zle. To nevidíš dopredu ako sa muz zmení/ ukáže, či bude viesť deti ku rešpektu a úcte k matke. Bola som s ním roky a bola som maximálne presvedčená, že bude super otec no nie je.

zuzinka888
29. apr 2024

@reanda
@reanda ano, ano, ano👍👏👏