Ako cvičiť doma logopedické cvičenia?

slava76
25. jan 2014

Mamičky poradte mi, ak máte dieťa ktoré chodí na logopédiu a nevie dobre rozprávať ako s ním cvičíte..! Moja malá ma 4,5 roka, málo čo rozpráva, na logopédiu chodíme, mame cvičenie, ale ak poviem že ideme cvičiť tak všetko možné robí a rozpráva len nie cvičí.. hovorí zle, tak maznavo, akoby mala usta stvrdnuté abo už neviem čo..
Poradte ako na ňu!!!

hanah25
25. jan 2014

@slava76 ahoj, my sme mali podobne problémy. ja som to robila tak, že sme cvičili keď ona ani nevedela, ze cvičí. napr. pri hraní pexesa, čítaní knižiek. keď sme sa učili sykavky som sa jej pýtala či sa správne povie šlon alebo slon, atď.

mata1001
25. jan 2014

Aj my chodime na logopediu a cvicime presne ako pise
@hanah25 pri hrani ,pri pozerani tv. A najlepsie nam to ide vo vani. Spolu sa kupeme a rozpravame sa a cvicime.my sa teraz ucime L.

janinah
25. jan 2014

hlavne nechci všetko hneď,necvičte,ak je unavená či jednoducho nemá náladu,nám sa najlepšie osvedčila dohoda-teraz ideme cvičiť a potom máš dovolený pc a rozprávky....

j.a.n.e.7
25. jan 2014

My tiež cvičíme so synom, ale nie je to každý deň, len sem-tam, máme aj také knižky s maľovanou abecedou a ku každému písmenku je tam nejaká riekanka na jeho precvičenie, tak to ho celkom baví 🙂

slava76
autor
25. jan 2014

Máte pravdu vo všetkom... Mám i knihy s písmenkami, i maľovanku, i jej dohováram že za každým cvičením dostane odmenu tu lízatko, že bude pozerať barbie a už neviem čo... Cvičíme aj tak, že o tom nevie, ale nieje to také cvičenie ako potrebujem, nakoľko ja potrebujem aby si tie ústa celkom rozhýbala lebo ona veľmi ťažko a málo rozpráva.. AK bola maličká tak bola dlho v narkóze ..
Tých pár slov či vo vani, či pri hre nám nestačí.. my musíme hrozne veľa makať... ☹ lebo robí aj to že vynecháva písmena, alebo zamieňa si písmena..

janinah
25. jan 2014

@j.a.n.e.7 na každom sedení nám logopedička prízvukovala,že cvičiť každý deň je základ úspechu,hoc len 10 minút,ale každý deň

janinah
25. jan 2014

@slava76 skús používať knihy s obrázkami a rozprávajte sa čo vidí alebo nájdi obrázky na pc a hovorte podľa nich

jumama
25. jan 2014

My teda nechodime na logopediu, len som citala o vyvoji reci knizky a clanky, no cvicite aj take cviky na rozhybanie jazyka? Neukazovala vam logopedicka? Naprilad oblizovanie pier, zatlacanie jazyka do lic, aby si spickou jazyka do kutikov ust ukazala alebo na zuby, za zuby, aby presla jazykom pomedzi zubky a pery... Naprilad som ju skadlila, ze mam cukrik, to som tak jazykom znutra vyduvala lica a ona to chcela tiez vediet robit. Alebo sme sa hravali, ze som jazyk tak dopredu medzi zuby a pery dala, pri zavretych ustach, takze som mala dolnu peru ako opica vydutu, a ona mi ho potisla, a ja som ho na nu vyplazila... aj to chcela vediet.... Lebo pre vyslovnost a rozcvicenie pusinky ako vravis to moze pomoct. Nasa mala strasne dlho nehovorila L aj hltala hlasky a cvicili sme nebadane ten jazycek tiez len tak vseliako pomimo, ze napriklad pri hre s plysakmi sa vsetci oblizovali tak aj my a podobne... Lebo ona nerada opakuje po druhom. No ked uz zaspavala, len som pocula, ako si to cvici 🙂 A po mesiaci cvicenia jazycka nabehlo L. Aka len bola pysna. A teraz uz aj R rapota...

slava76
autor
25. jan 2014

Ano cvičíme aj tak, že sa oblizujeme, jazykom hýbeme, aj obrázky čítame, len ako náhle ju opravím už nechce viac opakovať, aj s plyšákmi sa hrame, aj s hrami, aj obrázky číta len to nechce zopakovať ak povie nesprávne.. všetko možné sme už vyskúšali lebo asi rok už bude čo chodíme na logopédiu. doteraz rozprávala len slová, teraz už začala skladať aj vetu, ale maznavo a vynecháva písmenka.. napr. naučila sa hovoriť CH ale ak ma povedať že chyba, alebo chata alebo niečo s ch tak už nepovie.. povie yba, ata....

j.a.n.e.7
27. jan 2014

@janinah súhlasím, malo by to byť určite pravidelne, no nakoľko chodí malý do škôlky, reč sa výrazne zlepšila nakoľko tam s nimi robia aj rôzne jazykové cvičenia tak to nesilím. Verím tomu, že niektoré veci chcú proste svoj čas 🙂

katuka1978
25. mar 2014

Ahojte ja som so synom chodila k logopedičke 2,5 roka a cvicili sme doma pred zrkadlom tiež bolo ťažke ho k tomu dohnať ale zvladli sme to. Teraz je prvačik a je to ok 🙂 už nechodime

amadora
25. mar 2014

@slava76 my sme začínali tiež tak že aby si neuvedomoval že cvičíme, napríklad vo vani pri kúpaní kde tu slovíčko. začínali sme nenásilne, žiadne drilovanie, len občas tak mimochodom som ho opravila, občas slovíčko, pri hraní básničku a tak. teraz už je starší a je naučený že povieme ideme sa učiť, zavrieme sa do izby a učíme sa

titkovamiriam
25. mar 2014

aj my sme cvičili ako väčšina tu,no cvičenia pred zrkadlom boli najučinejšie 🙂

logopedicka
20. júl 2015

slava76 Pisete, te mala ma 4,5 roka ale len nedavno zacala spajat slova. Preto ste v specifickej situacii: "recovy vek" Vasej dcerky je nizsi ako jej fyzicky vek. Preto pri "cviceni logopedie" musite vychadzat z jej RECOVEHO veku. Vy nebudete cvicit konkretnu hlasku pri stoliku ako ine maminky - ale budete sa hrat s hrackami na koberci a snazit sa spojit 2-3 slova do vety zatial bez ohladu na vyslovnost. Preto sa snazte "cvicit" najma v kontexte hry, rutiny a beznych aktivit pocas celeho dna. Nechcite cielene opakovanie a cvicenie. Ak dieta nereaguje a neopakuje, nezufajte a netlacte ju do cieleneho opakovania. Uci sa aj tym, ze pocuva vas. Tak ako mladsie dieta, ktore je na rovnakej recovej urovni.

Skuste sa vyladit na jej rec a chodte vzdy o krok vpred. Ak hovori 2-slovne kombinacie : vy cela rodina skuste cely den hovorit 3-slovne. Ak mala povie "mama daj" (2 slova) vy po nej zopakujte "mama daj sem" (3 slova). Ak si s logopedickou dohodnete konkretne slova, ktore sa naucite - tie slova skuste opakovat co najviac. Ak je to "leti", tak nech u vas doma vsetko lieta. Musi to slovo pocut vela krat, aby ho zacala pouzivat.. V tomto pripade pre nu "drilom" nebude opakovanie, ale pocuvanie. A potom vhodne poskytnutie moznosti to nove slovo vyuzit.

Stiahnite si tuto knizku: https://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/user_upload...
a poradte sa so svojou logopedickou, ktore strategie by bolo vhodne vo vasom pripade pouzit.

Prajem vela stastia pri nacviku!

mamina1986
25. máj 2016

Ahojte 🙂 🙂 Môžete mi poradiť,od akého veku treba ísť na logopediu??Malý mal 9.5.-3roky,poriadne nerozpráva,ani zopakovať po mne nechce,mam ešte počkať,do škôlky začal chodiť len sme viac doma ako v škôlke...

logopedicka
25. máj 2016

Na logopediu mozete ist v akomkoľvek veku, zavisi to od aktuálneho stavu reci. V kazdom veku ma dieta vediet nieco ine. Ja vzdy vravim,ze pochybnosti matky su najlepsim dovodom na navstevu logopeda. Ak Vam ich vyvrati, tak len dobre 🙂