ADHD, oneskorený vývin reči a poruchy senzorickej integrácie

nikaap
10. máj 2020

Ahojte, potrebujem sa s vami poradit a nabrat nejake skusenosti. Mam 5 rocnu dcerku , chodime do specialnej skolky kvoli tomu ze ma diagnostikovane ADHD , oneskoreny vyvin reci a poruchy senzorickej integracie. ADHD je asi to najmenej co ma trapi, lebo deti su vseobecne zive, vystrajaju atd. Ale trapi ma rec a porucha senzorickej integracie ktora zevraj uzko suvisi s rozvojom reci. Logopedicka ku ktorej chodime od 2 rokov mi hovorila ze ma potencial zacat rozpravat , lebo vraj ma IQ v norme len ta porucha pozornosti nedovoluje naplno davat pozor a vnimat... mna by zaujimalo ci sa najde mamicka, ktora ma s touto kombinaciou poruch skusenosti , ci ma niekto take dieta doma , kam s dietatom chodi na terapie , co mu pomaha , ake aktivity pomahaju hybat s detskym mozockom. Skusam vselico , ale ziadny "odbornik " mi nevie povedat , resp. aj ked som hladala nejake centrum tak v okoli nula bodov. A v jej skolke tiez mi nevedia normalne povedat , iba ma zbytocne posielaju na vysetrenia sluchu a zraku ci neni farboslepa. Normalne mi pridavaju starosti. Takze som trosku zo vsetkeho zufala a frustrovana, lebo nikde normalny clovek tak hadam sa tu nejaky najde. Tak ak ste docitali az sem , tak dakujem za odpoved 😊

istanikova
10. máj 2020

@nikaap Ahoj, mám syna s ADHD, oneskorenými vývinom reči, nevedel vyslovovať rôzne hlásky a má poruchy učenia. Môžem povedať, že cely svoj čas som venovala iba jemu, navštevovala som CPPPaP, dala urobiť rôzne vysetrenia...lieky som odmietla a chodili sme k psychológovia. Najhorší bol prvý ročník na ZŠ a puberta a tiez prva láska. Teraz má 21, je úplne v pohode...idem na VS...opäť...cely život potreboval cítiť že ho lubime a veríme mu. Podporovali sme ho vždy...držím prsty...urcite to uvladnete

pininka1
11. máj 2020

@nikaap ahoj, neviem odkiaľ si, ale skús si pozrieť pani Bibianu Naďovu, ona sa venuje mnohým týmto problemom, od známej viem že ak má niekto pomôcť s týmito vecami tak je to práve ona. Je z Prešova. Ja som jej písala mail a odpísala mi behom minúty, komunikácia bola super.

katrin1394
11. máj 2020

Aj my mame doma ADHD, lubime ho ale to je na vytrhanie vlasov dakedy , mame 4 a pol roka 🙂 Všade všetko pchá nič sa nechce učiť nové ide si svoje stále a pri všetkom vydrží minútu s keď dostane záchvat zlosti tak akože mám metrovú žilu na čele 😃 Takze to poznám 🙂 A dosť sa bojím toho čo príde v neskoršom veku 😃😔 Dúfam že všetci prežijeme v zdraví 😂

nikaap
autor
11. máj 2020

@istanikova pekny vecer, mam otazku, chodili ste predtym ako nastupil do skoly do specialnej skolky ci do normalnej?? A mne dala psychiatricka TIAPRIDAL ale asi po troch mesiacoch som zistila ze jej nerobi dobre , lebo jej neutlmoval nadmernu hyperaktivitu ale celkovo mozog, tak mi potom pripadala skor ako nejaky autik, sedela kolisala sa a bola zasnenejsia... teraz som radsej ked lieta hore dole , santi sa a smeje sa od srdca... lieky su len biznis a to som si podtvrdila na vlastnej kozi

nikaap
autor
11. máj 2020

@pininka1 dakujem , pomaha aj na dialku ci treba k nej zajst , som z BB

nikaap
autor
11. máj 2020

@katrin1394 je to na nervy ja to poznam , moja robi bordel vsetko ju zaujima len to co ma nie, tu rec ma velmi opozdenu ale hovorenu rec rozumie ked upriamy plnu pozornost. Zachvat zlosti ma najma vtedy ked ju nutim povedat co chce a ona to nechce... neviem ci len nechape ze komunikovat je dolezite v zivote .. sa bojim ze sa nevyhneme specialnej zakladky lebo sa jej nechce davat pozor pri normalnych cinnostiach .. inak ked sa jej chce tak je sikovna 🙂

katrin1394
12. máj 2020

@nikaap Aj nás keď chce aj puzzle poskladá ale keď nechce tak to u nás je jak vojna titanov 😃😃 A dakedy jak dostane zlosť čo on všetko robí ako masaker 😒

pininka1
12. máj 2020

@nikaap skus jej napísať, možno by ti mohla pomôcť aj nájsť niekoho vo vašom okolí kto sa zaoberá podobnými vecami

ivi85
12. máj 2020

@nikaap ahoj ja Ti poradím len čo sa týka senzorickej integrácie..... Ak má naozaj poruchu senzorikyazistili ste to až v tomto veku,treba čím skôr začať pracovať s malou.môj mal rok keď mi povedali že má poruchu senzoriky,s tým sú spojené aj poruchy správania a pozornosti vrelo odporúčam Kcentrum v Bratislave, chodila som tam s malým na terapie, ale sú aj v iných mestach podobné centra.so senzorikou sa dá pekne pracovať keď vás nasmeruju

nikaap
autor
14. máj 2020

@ivi85 ahoj, ďakujem za komentár. Ja s ňou totiž chodím po doktoroch od 2 rokov a nikto na nič nevedel prísť asi do troch rokov a keďže je toto moje prvé dieťa nevedela som čo kedy má vedieť a až v 4 roku mi povedala logopedicka že má aj túto poruchu hoci k nej chodím od 2 rokov... Psychológ detto... Mám pocit že tu v BB není žiadny odborník... A nemám prostriedky na to aby som cestovala do Košíc , do ba ... Takže môžem povedať že to často zvyknú zanedbať aj doktori... A poriadne centra ako napríklad v ba tu nie sú... Tu je len špeciálna škôlka aj to mám pocit že počas karantény 2 mesiace čo je doma sa viac toho naučila ako tam... Lebo po škôlke sa nevie už dupľom sústrediť na to sa niečo nové naučiť ... Už mám pocit akoby ma celý svet nenávidel... Budeme po karanténe síce chodiť do centra včasnej intervencie , ale hovorili že len na pár sedení to funguje tak neviem čo jej tu môže pomôcť

moor
14. máj 2020

@ivi85 môžem sa spýtať, na základe čoho (ako) vám to zistili už tak skoro?

ivi85
14. máj 2020

@nikaap ahoj,pozerám že si z BB , mne logooedicka mu ktorej sme chodili vyslovene odporučila nejaké centrum v BB zamerané na senzomotoriku len si nespomínam ako sa volá....skús pogooglit a keď ma napadne, napisem.

ivi85
14. máj 2020

@moor ahoj,no malý je extrémny nedonosenec a od malinka je príšerne nekludny,veľké problémy s jedlom ktoré logopedicka hodnotila ako vec senzomotoriky, odpor k určitým materiálom,strach z piesku, trávy,vyslovene ho striasalo keď sa niečoho čo mu robilo problém dotkol.a ja keďže je predcasniatko som ho dosť( možno až moc) sledovala tak som aj sama videla že potrebuje v niečom pomoc. Teraz je to už lepšie, trávy ani piesku sa nebojí,no s jedlom problémy ostali...

ivi85
14. máj 2020

@nikaap 3lobit sa to volá,mrkni,je to niečo ako kde sme boli s drobcom v Ba,vraj ale títo sú úplná topka.... Akurát je to drahé a treba pravidelne

nikaap
autor
15. máj 2020

@ivi85 ďakujem , určite si niečo o Tom pozistujem