20 mesačný syn ešte nerozpráva

erika272
24. júl 2016

Mamicky rozpravaju uz vase 20 mesacne deti ? Moj maly je dvojjazycny madarcina slovencina a vsak okrem mama au ham a hav nepovie nic mama rzprava babkam kedze po madarsky mama je babka mne ani jeho otcovy nikomu nepovie nic.. Je to normalne ? a ucim ho ukazat ze kolko ma rokou a ani to nechce mi ukazat a to ho ucim uz poriadne dlho... Ale napriklad usko nostek pusu licko brusko pupik to mi ukaze... Vsetko co mu poviem aj po slovensky a nasledne po madarsky rozumie lebo to spravi ale rozpravat nic a uz ani nic nove sa nechce ucit :(

hettinka
24. júl 2016

@erika272 moji obidvaja do 2 rokov skoro nič. Ale potom spustili pekne čisto a hneď aj R.

erika272
autor
24. júl 2016

@hettinka ja uz neviem co mam robit mam kamosky tak maju stare deti jak ja a uz vypravaju... Bratovho spoluziaka mala neterka od 17 mesiacou rozprava dokonca uz basnicky vie cele vety vsetko a tento moj truhlik nic

priora
24. júl 2016

Moj ma 3 roky a 2 mesiace a stale nerozprava ma svoju rec ale vsetkemu rozumie

viera77
24. júl 2016

@erika272 toto iste je aj u nas, mladsia dcerka 19mes., vsetko krasne rozumie, kyva hlavickou ano a nie, tiez vie ukazat na sebe, atd. - v tomto je velmi sikovna, ale uz par mesiacov hovori len "ba" a "ga" (akoze tak robi havo a húska) a inak len "mamam" - predpokladam, ze je to pokus o mama 🙂 ale uz ma to prestalo trapit, verim, ze sa neskor pekne rozhovori, az budem urcite chciet vratit cas 😀 ale zase starsia dcerka uz velmi skoro zacala s napodobeninami rozpravania, sice svojou hatlaninkou, ale v tomto bola celkovo popredu, ale zase v inych veciach pozadu na rozdiel od mladsej dcerky.

erika272
autor
24. júl 2016

@priora a niako to neriesiteb? Predsa len je to uz velke dietatko...

jurly
24. júl 2016

@erika272 upokoj sa, lebo toto porovnavanie Ta a Tvoje dieta privedie... vies kam. Moj syn sa zacal rozbiehat ked mal nieco po 2,5 roku a to nie je bilingvalny.
navyse predpokladam, ze deti ktore skor rozpravaju v tvojom okoli nie su bilingvalne. uvedom si, ze tvoje dieta sa musi ucit 2 jazyky sucasne. u takýchto deti to nie je nic vynimocne.

priora
24. júl 2016

@erika272 este nie s lekarkou som to riesila a povedala som jej ze v septembri pojdeme pokial sa to nerozbehne.,, ono by bolo horsie keby nerozumel ale ja viem co chce ;) a rozumie 🙂 niektore deti sa rozkecaju zo dna na den.,,

hettinka
24. júl 2016

@erika272 prosím ťa nestresuj, sú deti, čo aj do 3 rokov nerozprávajú skoro nič a až v školke začnú.
Syn v 23 mesiacoch sa pýtal na nočník tak, že len ukazoval, preto si to pamätám tak presne ... a potom začal rovno hovoriť aj 3-slabičné slová a vety. Dcérka hovorila skor, ale mala len naučené nejaké vety a tie opakovala. Až v školke sa potom viac rozbehla.

Každé dieťatko ma svoje tempo, on sa rozbehne, keďže rozumie, to je hlavné. Či mal niekto blbé pripomienky a nevyžiadané rady?

Ale k tej bilingválnej výchove - mala by si s ním hovoriť ty len jedným jazykom, tým, ktorý považujete za materinský jazyk. Deti vychovávané bilingválne to majú väčšinou tak, že jeden rodič s nimi hovorí jedným a druhý druhým jazykom. Alebo doma hovoria jedným a vonku (v škôlke, s ostatnými) tým druhým jazykom. Nie s jednou osobou naraz 2 jazykmi.

erika272
autor
24. júl 2016

@hettinka ja s nim rozpravam po slovensky aj moja rodina a muzova rodina a muz po madarsky...len ked vidim ze kuka na mna jak truhlicek tak mu to poviem aj v druhom jazyku :D

erika272
autor
24. júl 2016

@jurly ta mala co rozprava tak skoro tak je... 🙂

marcelatje
24. júl 2016

@erika272 truhlik si ty a nie tvoj maly 😀 😀 😀
Bilingvalne deti zvycajne mozu zacat rozpravat neskor. Dolezite je ze rozumie a to ze niekomu dieta rozprava uz v roku a pol je uuuuuplne nepodstatne 😉

stardust
24. júl 2016

Plzakovo pravidlo znie Zatloukat, zatloukat, zatloukat, pravidlo cislo jedna u rodicov by malo byt Neporovnavat, neporovnavat, neporovnavat. Kazde dieta napreduje svojim tempom.

hrjanka
24. júl 2016

@erika272 mam neter a synovca, su surodenci. Neter zacala rozpravat v 1,5 roku, v dvoch rokoch spievala pesnicky a hovorila spamati basnicky. Synovec, jej bracek, nerozpraval do 4 rokov nic, len take babababa, dadadada a podobne hatmatilky, ale nic konkretne. Teraz ma chlapec 4,5 roka a hovori plynule vo vetach. Tolko k tomu, ze deti su fakt rozne a rozrozpravaju sa, ked budu pripravene.

sorciera24
24. júl 2016

@erika272 ja nechapem, co od tych deti chcete?...kazde dieta ej individualne, neiktore azcne skor chodit, ine rozpravat....moj starsi syn zacal rozpravat, ekd mal 2,5roka....a rovno cele vety z ytyzdna na tyzden...dovtedy nic, len nabaloval, maldsi ma 21mes. a je to to iste....a rozumie vsetko, je sikovny, myslim,z e to bude to iste......
neporovnavaj s kamoskami........naco je to dobre?.....doelzite su reakcie, porozumenie a aspon par slov (ako pises).....mas uplne normalne dieta!

vydrnik
24. júl 2016

Nemozu sa vsetky deti srovnavat ako jedno,ka,de je ine a ka,de si ide svojim tempom,moj syn ma 2r,a este poriadne nerozprava,

siska53
24. júl 2016

@erika272 ano,je to uplne normalne. My nie sme dvojjazycna rodina,napriek tomu obe deti sa rozhovorili az po 2,5r.
Ich tatino dokonca zacal hovorit az ako 3rocny.

moni244
24. júl 2016

@erika272 hovorite nanho dvoma jazykmi, tak co ocakavas? Toto porovnavanie je skodlive, co najskor s tym prestan, lebo to moze dieta horsie vnimat, ked bude starsie a ty ho budes furt porovnavat s okolim. Ja ho normalne lutujem

veronikaszabova
24. júl 2016

Starsi syn uz v 1,5 krasne rozpraval ... mladsi ma 2 roky a moc toho nepovie... mama, tata, baba, dedo, zvuky auta, lietadla... zvieratka... ma par svojich slov, co pouziva, ked nieco chce a hotovo... ja mu rozumiem vsetko ☺☺☺☺ a chape vsetkemu. Neriesim, ved raz sa rozkeca

janulienka83
24. júl 2016

My sme jednojazycna rodina a môj malý začal rozprávať až po 2 a pol roku, teda nie že začal všetko doslova, ale začal sa chytať rozprávať. Suseda má syna, s ktorým sa rozprávali dvomi jazykmi - slovensky a anglicky a on ešte ako 5ročný nevedel čisto hovoriť, prišlo mi to ako reč trojročného dieťaťa.

charlie1980
24. júl 2016

Vseobecnym pravidlom je, ze ak sa rodicom zda, ze nastup reci je oneskoreny (coz u Vas sa Este stale neda hovorit o oneskorenom nastupe reci), tak sa s nim komunikuje len v jednom jazyku. Dieta ocividne rozumie...Pravidlom c.2 je, ak uz chcete dvojjazycne, potom kazdy rodic ma na dieta rozpravat len jednym jazykom, nie miesat. Tj ty napr.po slovensky, Otec po madarsky, aby vedelo selektovat slova.

jeennyv
24. júl 2016

@erika272 ja poznam deti co ani v 3 rokoch poriadne nehovorili, ale skolka ich naucila...ja vidim problem aj v tej dvojjazycnosti, ako ho chcete naucit rozpravat, ked ani z jedneho jazyka nema nic, skace hore dolu prekladate mu to atd...skuste najprv slovencinu a naucit ho rozpravat opisovat cinnosti atd..sama pises ze v madarcine je mama babka atd... madari nemaju poriadne pady a tie veci, pokial viem, necudo, ze ma z toho mys mas a este k tomu chlapci su castejsie pohodlnejsi a hovoria neskor...

erika272
autor
24. júl 2016

@jeennyv noo len muz po slovensky poriadne nevie a jeho rodina vobec preto s nim rozpravame aj po madarsky.. hlavne svokra u nej je vacsinou kazdy druhy den lebo to je babkyn mlezon...

jeennyv
24. júl 2016

@erika272 ale bohuzial taketo skakanie medzi recami nemusi byt pre neho, uz ste uvazovalu o dorozumievani sa v skolke, skole atd..na to treba mysliet..ako tu bolo spominane potom ty hovor po slovensky, muz po madarsky a neprekladat a neskakat, mozno mu to pojde...ak nie bude to treba riesit inak....

erika272
autor
24. júl 2016

@jeennyv no tu u nas je skolka jedine madarska,.. :D :D v meste aj slovenska ale to mame daleko...

jeennyv
24. júl 2016

@erika272 a skola? ale v prvom rade rieste to rozpravanie, nie je pozadu ani nic je to deti bezne, len to prechadzanie jazykov mu este v jeho veku nie je jasne...

petra3312
24. júl 2016

@erika272 my sme dvojjazycni ( dokonca svokrovci rozpravaju tretim jazykom ) a nemalo to ziaden vplyv. 20 mesiacov este urcite nie je vek, kedy by si sa mala obavat. Moja dcera uz v tom veku sice rozpravala dost, ale neter sa rozhovorila ovela neskor. Kazde dieta je ine a to vo vsetkom. Moja dcera zacala chodit v 14tich mesiacoch, dovtedy iba lozila, nikdy sa nestavala a nechodila okolo nabytku. Neter zasa nikdy nestvornozkovala, rovno sa postavila a s pridrziavanim chodila. Keby sa mal clovek drzat tabuliek, tak sa zblazni.

cuculik1
25. júl 2016

@erika272 ja som mala tiez obavy, ked moj dvojrocny syn nepovedal okrem mama nic. Nic!!! Ani len zviratka nenapodobnoval. Ani mu, brm brm, ham, proste nic. Ale vedela som, ze rozumie. To ano. Tiez uz som mala vselijake pochybnosti....a potom , ked mal myslim 26-27 mes raz vecer povedal oko...my sme z musom vrestali stastim, ze si susedia museli mysliet, ze sme loteriu vyhrali...a o chvilu na to, este v ten vecer povedal nos...a potom to uz slo doslova zo dna na den...teraz ma dva a pol a melie uplne vsetko. Zopakuje kazde slovo...🙂

lilu74
25. júl 2016

Moj maly tiez rozumie vsetko ukaze prip.svojou recou povie co chce.a spaja slova pol na pol slovensky/madarsky a pritom ja sa s nim rozpravam po slovensky ale mam pocit ze to pochytal v madarskom kolektive deti.a tiez cakam kedy sa uz rozrozprava.chystame sa aj k logopedicke tak som zvedava co nam povie.