Laktačná psychóza po roku dojčenia

24. mar 2024

Myslite že môže laktačná psychóza udrieť aj po roku kojenia? …. Myslite že pomoze ukončiť dojčenie? Ma kojenie a hormóny vplyv na psychiku matky?

mattina8991
24. mar 2024

Áno môže, nevzniká len pár hodín pripadne dni od pôrodu.

tani777
24. mar 2024

Nie,laktacna psychoza nie je nasledkom laktacie,je to poporodna depresia,moze sa vyskytnut aj u zeny,ktora vobec nekojila,je to vplyvom hormonov,nie laktacie...neodporuca sa ukoncit dojcenie (ani u zien tesne po porode,u ktorych sa poporodna depresia vyskytne)..treba ist za psychologom/psychiatrom a riesit to tam..su aj lieky,ktore su v pohode s dojcenim..

123kika1234
24. mar 2024

@tani777 Laktačna psychóza je nasledkom laktacie. Berú sa lieky na zastavenie laktacie, jednak kvôli tomu aby žena nemala laktačnu psychózu a kvôli tomu že matka pravdepodobne užíva lieky na psychiku aby to dieťa nepilo cez mlieko.

123kika1234
24. mar 2024

@tani777 A viem to, lebo aj mne psychiatrička dopredu zakázala kojiť vzhľadom na môj zdravotný stav

autor
24. mar 2024

@123kika1234 rozmyslam nad tym ci ma dojčenie vplyv na psychicky stav ženy i keď už rok kojím.. ale až posledne 2-3 mesiace pozorujem na sebe iste zmeny tak neviem ci to pripisovať dojčeniu

tani777
24. mar 2024

@123kika1234 su lieky,ktore sa mozu brat aj pocas dojcenia,da sa to vyhladat napr na cez databazu lactmed

autor
24. mar 2024

Skor by som ukončila dojčenie, dieťatko je už veľké .. a keď tak potom siahla po liekoch

123kika1234
24. mar 2024

@tani777 hej ale nie antipsychotika. Možno tak na ľahšiu depresiu

tani777
24. mar 2024

@123kika1234 aj antipsychotiks sa mozu,nie vsetky ale mozu sa

mrkvicka060
24. mar 2024

nie som odbornik, ale podla mna moze nastat kedykolvek. ja som vzdy po roku dojcenia zacala pozorovat zmeny, aj ked predtym bolo vse ok. sice nie zmeny na psychike (aj ked mozno aj tam sa cosi dialo ale nie depresia a pod), ale napriklad problemy s MS, zrazu hormonalne akne, silne PMS a podobne... po ukonceni dojcenia bolo potom zas vse ok.

cookie29
25. mar 2024

@123kika1234 Laktačná psychóza je staršie pomenovanie pre popôrodnú psychózu. V minulosti sa totiž verilo, že toto ochorenie vzniká v dôsledku tvorby mlieka, respektíve laktácie a dojčenia u čerstvej mamičky. Ochorenie však s laktáciou nesúvisí, trpieť ňou môžu i nedojčiace ženy.

Nesuvisi to, ale nie vsetci lekari si bohuzial aktualizuju informacie a vedomosti. Su to dve veci ktore spolu nesuvisia priamo.

123kika1234
25. mar 2024

@cookie29 ja ale nehovorim o depresii, ale psychóze, na ktorú sú náchylní napr ľudia s maniodepresiou alebo schizofreniou.

123kika1234
25. mar 2024

@cookie29 aj keby to nebolo mliekom, ale ženy s takýmto ochorením berú silné lieky, čiže sa tá laktacia musí zastaviť kvôli bábätku.

mattina8991
26. mar 2024

Ja som dostala psychózu týždeň po pôrode 😊 na internete je kopec článkov ako zato laktácia nemôže, no odborné štúdie psychiatrov tvrdia niečo iné. Ja som presvedčená o tom že mi ju spustilo mlieko. Ale áno, laktácia sa zastavuje kvôli liečbe, ktorá je naozaj silná a mamička so psychózou môže byť potencionálne nebezpečná pre seba a bábätko, takže vo väčšine prípadov je žena hospitalizovaná v psychiatrickej liečebni až kým sa nedostane do stabilizovaného stavu.

cookie29
26. mar 2024

@123kika1234 aj ja hovorim o psychoze a nie depresii. Ale Ty pises vyssie "Laktačna psychóza je nasledkom laktacie" NIE JE, toto je uz vyvratene. Samozrejme pri liekoch je to ina vec, tam to treba zvazit individualne...