Mamičkou po 30-tke

smotaneeela
20. dec 2013

Kočky, založila som diskusiu, mám 29 rokov, som rok vydatá a zo všetkých strán počúvam, že už je najvyšší vek mať dieťa, aké to je s pribúdajúcim vekom ťažšie a ťažšie. Mám prácu na dobu neurčitú, nemám sa už na čo vyhovárať, ale žiaľ necítim sa na dieťa, mám chuť ešte nejaký ten rôčik "žiť", dostavať a zariadiť domček... Rada by som teda prečítala názory mamičiek, starších ako 30 rokov, ako ste to zvládali a ako to hodnotíte s odstupom času. Nieslo vaše tehotenstvo nejaké problémy? Bola by som rada za povzbzdenie, pozitívne postrehy, lebo toho zlého, čo všetko sa môže prihodiť, som sa napočúvala už dosť!

katy2
20. dec 2013

@smotaneeela ja som rodila prve ako 39-rocna a druhe ako 41-rocna.... 😵 nelutujem ani sekundu, uzivam si to plnymi duskami a nemenila by som..... takze ty si este mladica 😀

luba28
20. dec 2013

@smotaneeela ja som mala prvu dceru ako 25 rocna amyslim,ze to bolo skoro,...a teraz mam 35 a mam syna,...keby si mala 38-40 tak by som povedala,ze uz si skoro po funuse,.....daj si darcek na 30,....🙂......vsetko sa zvladne ak sa chce,....nemala som vobec ziadne problemy,vsetko ako z knizky chvala Bohu,....nic nestratis ak si pockas este rok,dva,....moja sestra ma tiez 29 a taktiez do nej kazdy husti,ze kedy babo atd,...a tiez si povedala,ze este sa na to neciti tak pre pokoj ostatnych urcite sa do toho nepustiiiii,....🙂
🙂

smotaneeela
autor
20. dec 2013

@katy2 ďakujem za odpoveď, presne takéto povzbudenie potrebujem. a otehotnela si bez problémov?

katy2
20. dec 2013

@luba28 ze po funuse 😀 mas pravdu, tak ma brali pocas tehu lekari .... ale ja sa citim sviezo a mlado a pri detoch este viac 🙂 😵 😵 😵

katy2
20. dec 2013

@smotaneeela IVF ale kvoli manzelovi....

luba28
20. dec 2013

@katy2 ja som sa nechcela nikoho dotknut,ale vseobecne sa to tak berie,nic v zlom,..... 🙂 a je to dost rizikovee,

zuju2
20. dec 2013

To je v pohode, ja som mala 1.chlapca v 28 ke, druhé v 3- ke a tretie v 32 a všetky v pohode. Otehotnela som v pohode, s treťou dokonca neplánovane, ani neviem ako. Netreba len na to myslieť, nič si netreba namýšľať, lebo všetko je v hlave a o psychike. Držím palce, všetko bude o.k.
@smotaneeela

zuzicek88
20. dec 2013

@katy2 ahoj no s tebou by som si velmi rada popisala,ja mam 37 o mimi sa snazime od konca maja a zatialnic,este az tak moc nepanikarim,ale trosku sa aj bojim,ci sa nam to vobec podari,vedela by si dako pomoct aspon dobrou radou?

matisekc
20. dec 2013

ja som mala prve v 31 a druhe v 33 a nemyslim ze som nieco zmeskala 😉

sashabb
20. dec 2013

@smotaneeela kašli na všetkých, čo ich je po tebe? ony vynosia tvoje dieťa a budu sa o neho starať, či ty? A zrovna ak sa ešte na dieťa necítiš, tak sa ani neponáhlaj. Nič sa nestane ak počkáš aj 2-3-4 roky 😉

babatkoling
20. dec 2013

Maco sa mi narodil, ked som mala 36. Podaril sa nam hned prvy mesiac, ked sme na nom pracovali 🙂 Jedinou nevyhodou bola unava - mladsie telo zvladne takuto zataz lahsie. Ziadne specialne problemy pocas tehotenstva, porod za 3 hodiny len na 'plyne'.
Za idealnych okolnosti by som mala prve pred 35 ale nie skor ako v 30tke.
V baby clube stretavam bud mladucke maminy okolo 20 alebo nas po 35-ke...
Drzim palce.

monikafilip
20. dec 2013

No ja som mala prvé ako 33 ročná a teraz čakám druhé, budem mať 37. Otehotnela som obidva razy spontánne, asi po pol roku snaženia, prvé tehotenstvo absolútne bez problémov, toto druhé detto, bez problémov. Len som bola na amniocentéze a to bolo mierne povedané, nepríjemné, ale inak pohoda.
Takže by sa zdalo, že tento model doporučujem. ALE, veľké ale, bolo to dosť natesno, už som naozaj nemala žiadnu rezervu, aj môj muž povedal, že ak to nevyjde do koanca tohoto roku, druhé dieťa už nechce.
Ja, s odstupom času a terajšími vedomosťami, by som mala prvé najneskôr ako 30 ročná, druhé o tie3-4 roky neskôr a ostane ešte rezerva na tretie, eventuálne 😉
Ale to je len môj názor a môj príbeh, zober si z toho čo chceš. 😉
A drž sa.
@smotaneeela

magica78
20. dec 2013

@smotaneeela ja mam 35r a este nemam dieta ☹ ani IVF sa nam zatial nepodarilo ☹ a pripadam si stara uz lebo ano teraz t o zvladnem ale treba mysliet do buducna ... ze pojdem na stuzkovu o franc.barlach ☹ a jednoznacne budem zo vsetkeho predposrata a urcite to budem brat omnoho horsie ako keby som mala 25... toto je jedina situácia ktorú by som zmenila vo svojom zivote ..

mariannan
20. dec 2013

Ja som otehotnela 5mesiacov pred 32narodeninami....uplne v pohode len som to viac prezivala ako keby som bola mladsia,predsa len uz som to nemala tak v pazi 🙂 a teraz si myslim,ze som to nase zlaticko mala mat pred 10rokmi lebo je to kraaaasne mat babo...ale zase mladsia by som si ju tak neuzivala ako teraz...hlavne nemusim riesit skorsi nastup do prace kedze sme si najskor vyriesili byvanie bez dlhov,tak to teraz financne zvladame a aj tatino nemusi driet ako kon a mame ho castejsie doma 🙂 kazdy ako mu vyhovuje....len netreba cakat kym budem na to pripravena lebo to nie je nikdy nikto...predsa sa nemozes pripravit na nieco co nevies ake bude 🙂
Sme sa v maji rozhodli,ze skusime a v juni uz bolo "hotovo"...takze u nas vek nerozhodoval 🙂

lavazza75
20. dec 2013

@smotaneeela - Ja som otehotnela v 37 na prvy krat, ked sme sa zacali snazit a mam dvojicky 😉) Nemame to v rodine a hormonalnu antikoncepciu som prestala brat pred 7 rokmi, Takze tolko k problemom s otehotnenim vo vyssom veku 😉, ale ja si myslim, ze velku rolu zohrava tvoja kondicia, napr. mne ludia bezne hadali o 5-7 rokov menej, ja som sa zdravo stravovala, vela sportovala a tak. Pozri, ak sa na dieta necitis, kludne si dopraj cas, si este mlada. Ja to mam s tymi mojimi babatkami o hubu (no nik nemoze zato, ze su dve 😉) a keby som to naozaj nechcela, tak urcite trpim ako kon. Ja som si predtym dopriala dostatok vselijakych aktivit, aj karieru som mam slusnu aj materialne je to viac nez ok. Teraz viem, ze s nimi mozem byt v pohode doma a venovat sa im. Mam viacero znamych, kamaratok v mojom veku plus minus rok, co to maju takto, ziadna z nich vacsie problemy pri otehotneni nemala. Ale vsetko sportovkyne a pod. Kludne sa spytaj, ak Ta este nieco zaujima. Pre mna je to takto fajn a dalsie 2 dovody udrziavat sa fit, kym vyrastu 😉

henikav
20. dec 2013

@smotaneeela deticky by si urcite nemala mat rychlo len preto ze si to ostatni myslia. Avsak suhlasim s nazorom ze cim neskor tym to moze byt tazsie. Ak nemas ziadne zdravotne problemy, nerobila by som este paniku, mas este cas, ale zas tiez by som necakala do 35 s prvym dietatom, alebo na idealnu situaciu, ked si uz nebudes chciet uzivat zivota, cestovania.... lebo takymto pohladom na to nebude cas nikdy. Skor sa na to pozri takym pohladom, ze prichodom dietatka sa vam len zmenia aktivity, to vobec neznamena, ze uz si nic neuzijes a mozno zistis, ze je silnejsim zazitkom ked ta vlastne babatko oslinta, alebo povie prve "mama", ako ist sa niekam vecer blaznit 😉
No a do babatka sa pustite ked to tak budes citit, ze ano, uz by mohlo prist

smotaneeela
autor
20. dec 2013

@zuju2
@matisekc
@sashabb
@mariannan ďakujem kočky, ste zlaté 🙂 chceme najskôr dokončiť domček a uvidím, aká bude potom situácia. ja mám deti rada, len si akosi neviem predstaviť mať to svoje a byť tu pre neho 24hod. denne, ale verím, že raz taká túžba príde.

smotaneeela
autor
20. dec 2013

@magica78 moc ti želám, aby sa vám to podarilo 🙂 držím prsty

charlie1980
20. dec 2013

No tak ja by som Ta chcela pozitivne povzbudit, a to niekolkokrat, kedze v mojom okoli je dost vela prvorodiciek po 30.r Mozno je to tym, ze zijeme vonku a tu je to uplne bezne a normalne, ze zeny najprv studuju, potom sa zamestnaju, popri praci si robia skolenia a okolo 30.r, ked uz maju pracu a postavenie ako tak zaistene, tak zacnu premyslat o rodine. A nie naopak, ako to niekedy u nas byva zvykom, ze neplanovane tehotenstva 20r. dievcat bez vzdelania, zamestnania a ziadnych vyhliadok do buducnosti. Ovsem...tak ako to ma svoje vyhody, ma to aj nevyhody...urcite lahsie otehotnie baba v 20.r ako po 30.r Samozrejme, aj 20r baba moze mat vacsi problem ako 30r. Ja som sa napr. pripravovala na tehotenstvo 6 mesiacov dopredu...a podarilo sa na prvy sup a tehptenstvo bolo uplne bezproblemove v 33r...Znama rodila v 40r. asi dva tyzdne predomnou. Otehotnela po 7.rokoch a uz to aj vzdala. Tehotenstvo bezproblemove, okrem opuchov, kvoli ktorym bola od 6.mesiaca na PN. Dalsia znama, tusim ma nejaky 14.tyzden, tiez zatial bezproblemove a aj rychlo otehotnela. Ale vela sportuje. A mam dve kamosky, obidve 40r. a jednej z nich sa nedari uz 10r, druhej nejakych 6 mesiacov, ale este nestraca nadej, kedze mala asi 3krat interupciu zamlada. A este jedna kamoska...Ta rodila v 37.tusim...bezproblemove tehotenstvo. Takze, netvrdim, ze mas toho casu kopec....ale, nie je to az take tragicke...v kazdom pripade, aby nebolo neskoro, zacni nad tym aspon uvazovat a nepredlzovat, lebo ono ako sa hovori, na dieta nikdy nebude ten spravny cas...lebo to stoji peniaze, cas, atd 🙂

lucia2904
20. dec 2013

ahojte,no ja mam 35 a som v 22 tt a poviem vam,ze som velmi spokojna,ze som tehotna az teraz a je to nase prve...Svadbu sme mali v maji a v aprili rodim.....Mam kamosky ktore sa vydavali v 18-19,teraz maju 15 rocne deti a su rozvedene a ziju zase u rodicov....A tehu mam velmi dobre a ani neviem,ze som tehu az od 20 tt mam trsku problemi z chrpticu a momentalne som na Pnke... prajem krasne svaitky a zdravucke deticky..
Ps:baby uzivajte si to krasne co zena moze zazit cez tehotenstvo.....

magica78
20. dec 2013

@smotaneeela dakujem hadam ano 🙂 isli sme tam kvoli muzovmu spermiogramu a vdaka MMT uz je prolem aj u mna ☹
treba sa na to pozriet ako to vidíš napr. o 20r. a ked sa na to necitis netreba to znasilnovat su ludia ktorí maju radi deti a vlastne nemaju a ani neuvazuju nad nimi ... je to kazdeho rozhodnutie a nikto ich nemoze sudit ako ani ludi ktorí maju 2 deti a maju 20r. ...
urcite sa rozhodnes ako je to len pre vas najlepsie a ako sa citis na vsetko 🙂

jabadaba
20. dec 2013

@smotaneeela deti som mala obe po 30 tke a nemalo to ziadne negativne dopady, tak na tehotenstvo ako ani na porody samotne. Prve dieta v 33 a druhe ako 38 rocna. Rovnako ziaden problem s pocatim. Kedy sme si zmysleli vtedy sa nam zadarilo. A hned. Asi tak. Cize, vo veku ziaden problem nevidim, vzhladom na skusenost.

smotaneeela
autor
20. dec 2013

@lavazza75 Už mi to skutočne lezie na nervy, ako mi všetci želajú šťastné a veselé a už aby som oznámila, že budeme traja... blá, blá, blá... nemám žiadne zdravnotné problémy, žijeme s manželom zdravo, obaja športovci 🙂 ako keby som sa v tebe videla, tiež mi ľudia hádajú menej, učím na strednej škole a mnohokrát sa stratím medzi študentkami, tak verím, že nebude tiež žiaden problém. pekne si to napísala, ďakujem moc 🙂

lubina
20. dec 2013

@smotaneeela vies je to asi individualne a kazde tehotenstvo moze byt ine. Ja som mala prve dieta ako 32 r. Tehotenstvo bezproblemove, vsetko ok. Potom sme chceli druhe dieta, ze ked dcerka bude mat 2 r. tak sa zacneme snazit, aj to vyslo, ale v 8 tt som potratila ☹ . Nastastie uz sme mali dcerku, inak by to bolo asi uplne hrozne.........druhe dietatko sa nam narodilo ked som mala 36 r. ale aj tetotenstvo uz bolo ine ako to prve, mala som tehotensku cukrovku a s tym suvisela dieta, nevolnosti a ostatne uz neprijemnejsie veci...........preto keby som sa znovu rozhodovala, asi by som o detoch zacala uvazovat mozno aj skor. Ono to ozaj ide aj s vekom, ze sa pridruzuju problemy.........chcela si pocut povzbudenie, tak prepac, ak som ta nepovzbudila, ale nie je vzdy vsetko idealne a u mna to prebiehalo ako som ti napisala.Prajem spravne rozhodnutie

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
smotaneeela
autor
20. dec 2013

@charlie1980 aká zlatá, ďakujem 🙂 ja si tiež myslím, že by som nebola nikdy pripravená, hovoria aj kamarátky, ktorým sa prihodilo nečakane, že neplánovali ani nechceli ešte bábätko, že zrazu sa začali tak strašne tešiť... Ja by som sa tiež chcela na to vopred pripraviť a cítiť, že aha, už by to bolo celkom fajn 😀

smotaneeela
autor
20. dec 2013

@magica78 deti by som určite chcela, keď už aj tie dve detské izby sme si naplánovali, tak ktovie, možno o rok, dva... Len teraz akosi si to ešte neviem predstaviť ☹ verím, že to raz príde a nebude neskoro. Posielam srdiečko a verím, že čoskoro sa dočkáte aj vy.

magica78
20. dec 2013

@smotaneeela dam ti jednu radu ked sa ta niekto opyta kedy budete mat dieta ..
odpovedz ,, a naco to potrebujes vediet ? ,, a mas pokoj 😀 ja to pouzivam uz 12 rokov co sme manzelia a mam klud
ale zas ked pridem do sanatoria a vidim tam ludi co maju vek pod 25r je mi velmi smutno ze co sa to deje ...

smotaneeela
autor
20. dec 2013

@lubina ďakujem za reakciu 🙂 vieš, chcela som počuť, že aj napr. 32 alebo 34 ročná žena môže bez problémov otehotnieť a porodiť zdravé dieťa, aj mne samotnej sa zdá už 35 rokov horná hranica neboj 🙂

zuzkaanicka
20. dec 2013

@smotaneeela nevsimaj si blbe otazky ... prvu dceru som mala v 31, druhu v 38 ... tehotenstva normalne, to prve bolo trochu skomplikovane, druhe bez najmensich problemov ... nic som nezameskala a nic nelutujem ... budes mat dieta vtedy, ked ho budes mat a nie vtedy, kedy si to predstavuje Tvoje okolie 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre