Digitálny teplomer a meranie bazálnej teploty

paskolinka
9. feb 2014

Dievčatá čo meriate BT digitalnym teplomerom, ako ste spokojné s presnosťou? Ja som začala tento cyklus merať a v podstate to vychádza ok, je vidieť vyššie teploty po ovu a nižšie pred ovu. Ale aj tak nie som si istá, či to čo nameram je aj pravda 😒 lebo dnes napr. som mala 36.47, zdal sa mi to byť veľký skok oproti predošlému dňu, tak meriam este raz a ono že 36.67 😖 kukam na to ako puk, tak že este raz a bolo 36.48 a štvrtý pokus 36.70 alebo take cosi... Nie su tie rozdiely príliš veľké? Meriam v ústach. Ortutovy teplomer nechcem skúšať, lebo čo ked s tým zaspim? Nechcela by som potom vypluvat guľôčky ortute 😀 Je možné, že si zakaždým dám ten teplomer trochu inde pod jazyk alebo inak zavriem ústa a už je teplota iná?

elizeenka
9. feb 2014

@paskolinka BT treba merat rano po prebudeni,kazdy den v tu istu dobu,ja meriam o 6.00 a hlavne nie v ustach,ale tam dole🙂,zatial ma to nesklamalo. A mozno mas zly teplomer,skus kupit novy

paskolinka
autor
9. feb 2014

@elizeenka ja tiež meriam hneď po prebudeni o 6... Viem že tam dole by to bolo asi presnejšie ale zatiaľ všade kde som si o tom čítala uvádzali ako možnosť aj meranie v ústach, aj v návode na teplomer to bolo (tvári sa ako špeciálny na BT)... Ale možno bude fakt chybný 😖

zinocka
9. feb 2014

@paskolinka mne tiež hádže teplomer aj 0,15 stupňa rozdiel ked opakujem meranie, neni na tie digitálne spolah 😠

pollyanna
9. feb 2014

no vo vsetkych priruckach uvadzaju, ze meranie sa nema opakovat 🙂 prave kvoli tomuto 🙂

paskolinka
autor
9. feb 2014

@pollyanna áno, a píšu že presnosť je 0.05 stupňa... Ale ked už raz vyskusas merať viackrát po sebe, tak to akosi nesedí... 😠

pollyanna
9. feb 2014

@paskolinka hovorim neskusat, akurat to domota....ta prva hodnota je uplne dostacujuca, aby si sa vyznala v grafe BT..mam to overene 🙂

paskolinka
autor
9. feb 2014

@pollyanna už to tak bude, vsak môj graf je vlastne celkom pekný 😀

molka
9. feb 2014

@paskolinka ak si meriaš teplotu digitálnym teplomerom, meraj si len raz, opakované meranie teploty dáva často rôzny výsledok. Platí, že prvé merania pre prebudení je najpresnejšie.

paskolinka
autor
9. feb 2014

@molka áno ja viem že to tak má byť 😉 ale aj tak má nikto nepresvedčí že sa mi vpriebehu 1minuty zmení teplota o 0.2 stupňa, ked sa prakticky nehybem, stale lezim prikryta. Tam musí byť niekde nejaká chybka... Buď zle meram alebo teplomer je zlý.

molka
9. feb 2014

@paskolinka ja si skôr myslím, že digitálny teplomer potrebuje pár minút, aby bol znova schopný správne merať. Neviem to odborne technicky vysvetliť, ale takto nejako mi to bolo vysvetlené.

paskolinka
autor
9. feb 2014

@molka aha, tak to by to vysvetlilo... Snáď to tak bude 🙂 Čo to nenapisu rovno do návodu? 😠

jaja9891
17. feb 2014

@paskolinka ahoj,ja mam ten isty problem,meriam d digitalnym a ak zopakujem po sebe meranie rozdiel aj 0,2 stupna... nepaci s ami to,lebo raz som nepocula pipanie,tak som nechala dlhsie a ukazal 36,5, na to som skusila opät zmerat,kedze vzdy meriam len po pipnutie,aby boli podmienky zachovane a ukazal 36,3... tak teraz ktora teplota je spravna?, navyse pre mna by bola ta teplota rozhodujúca... makoľko moj graf je hrozny 🙂 a teraz ktora teplota je ok? 🙂 asi prejdem na klasicky teplomer... 🙂

paskolinka
autor
17. feb 2014

@jaja9891 klasicky teplomer je istota, ten by sa nemal mylit, len meria velmi pomaly, to ja by som s takym zaspala urcite 😉 inak este som kdesi citala, ze je dobre dat ten digitalny na miesto (v mojom pripade do ust) a nechat chvilu, aby si zvykol 😀 a zapnut az po cca 20-30 sekundach, vraj by to malo potom merat presnejsie. ja to tak robim a uz druhy krat radsej nemeram... inak mne tie grafy vychadzaju celkom pekne, tak aj pri tej nepresnosti viem z toho vycitat, co sa deje 🙂 inak s tym pipanim, ja to chapem tak, ze ked zapipa, tak domeral. aspon moj teplomer sa tak tvari... niekedy zapipa po chvilke, niekedy mu to trva dlhsie, tak ja odcitam vzdy hned, ako zapipa.

bublinka711
17. feb 2014

@jaja9891 ahoj, nechcem ti do toho kecať 🙂, ale neprechádzaj radšej na klasický teplomer práve kvôli presnosti merania. V lekárňach majú dig. teplomer taký s ružovým vrškom (tam kde sa dáva baterka) a na krabičke je mamička s takým bábätkom, teraz neviem, ako sa to volá. Ten je najlepší aj najspoľahlivejší. Ja ním meriam už dobré tri roky a ešte som nemala ani jeden omyl. V BT sa vyznám dosť dobre, keďže ju využívame obojstranne, pri plánovaní aj predchádzaní tehu 😀. Zásada je ale nemerať duplicitne. To znamená odmeraj raz a nerieš. Dôležitý je iba rovnaký čas, rovnaké miesto merania a merať hneď po zobudení a aspoň po 6 hodinách spánku. Držím palce

paskolinka
autor
17. feb 2014

@bublinka711 myslim, ze mame ten isty teplomer 🙂 pamata si ten tvoj poslednu nameranu hodnotu?

bublinka711
17. feb 2014

@paskolinka áno pamätá 🙂. Tak asi máme rovnaký. Tento je najspoľahlivejší 🙂 A vymenila som ich teda hodne. Každý teplomer, nech je hocijaký presný pri dvoch meraniach väčšinou skoro nikdy neukáže tú istú hodnotu. Takže ja už pekných pár rokov nekontrolujem a zatiaľ k omylu nedošlo 🙂.

bublinka711
17. feb 2014

@paskolinka a inak, ak si chcete byť stopercentne isté, tak môžete pár sekúnd pred meraním počkať. Ale nie je to nevyhnutné, pokiaľ máte teplomer pri izbovej teplote a nie v chladničke 😀. Ale ak čakáte, tak počas jedného cyklu čakajte vždy, ak nie, tak to tiež nerobte počas celého jedného cyklu 🙂.
@jaja9891 ešte ma napadlo, ak aj nepočuješ pípanie, teplota je zmeraná a viac by sa nemala meniť, takže ju kľudne zapíš a ber ako relevantnú. Tiež sa mi to párkrát stalo.

jaja9891
17. feb 2014

@paskolinka ano,ako pises, to vsetko som citala a nastudovala si... a tiez zaspavam,ved preto som ani nepocula pipanie,lebo som uz driemkala 🙂 preto som aj zmerala dvakrat,je mi jasne,ze mi pri kazdom merani ukaze inu hodnotu,ale az taky rozdiel som necakala 🙂 no uvidime... zatial meriam digi a potom sa uvidi 🙂 ale este som len zacala merat a uz s ami nechce,lebo stale len rozmyslam nad tymi teplotami 🙂

jaja9891
17. feb 2014

@bublinka711 ano,vsetko dodrziavam,ale je pravda,ze teplomer este aj po zapipani meria,to pipanie je robene tak,ze ak sa par sekund teplota nemeni,tak zapipa, ale meria dalej.... napr. aj v letaku,ktor ybol pri teplomery pisalo,ze kde a kolko je vhodne meriat bez ohladu na pipanie,aspon pri mojom,ale posva tam nebola 🙂 len konecnik 🙂 no uvidiem co bude... teraz to dobojujem s digitalnym a potom sa uvidi... problem je v tom,ze vzdy meriam o 6,len ked ide manzel na tyzdnovku,vstavam o dve hodky skor a vtedy mi vznikaju taketo nedorozumenia 🙂

jaja9891
17. feb 2014

@bublinka711 moj graf zatial ani neberiem vazne,cakam na prvu MS po pseudomenopauze.... len som si chcela overit,ako mi nabehne cykls...no je v tom chaos... tak uvidime co bude dalej 🙂 snad uz budem mat pekne grafy,aj ked ja mam zdravotny problem...

paskolinka
autor
17. feb 2014

@bublinka711 vies preco sa pytam? lebo ten moj mal v navode, ze pri zapnuti mi vzdy ukaze poslednu nameranu hodnotu a on potvora pri zapnuti ukaze vzdy 36.5 😀 inak mam ten, co ponukaju aj na lpp.sk ... ale ako hovorim, ked si odmyslim, ze pamatat si musim ja a ze merania neradno opakovat, tak som celkom spokojna 😉

kazunomiya
17. feb 2014

@paskolinka ja meriam digitálnym s presnosťou na 1 desatinné miesto (ono to stačí). Zásada je, ak meriaš v ústach, tak treba merať pod jazykom a nesmieš predtým jesť a piť a nemá sa ani v priebehu merania zívnuť a pod. to je pri meraní digitálnym teplomerom v pohode, lebo netrvá tak dlho ako merania ortuťovým - tam bolo treba vydržať 5 minút a to nebolo vždy veľmi pohodlné.
Inak som nikdy nemala s presnosťou týchto meraní problém. Posledný teplomer, čo som na to používala, je rýchlobežka, za 10 sekúnd aj menej máš namerané. Keď budem pokračovať v meraní (teraz je to bezpredmetné), opäť sa vrátim k tomuto teplomeru.
Keby si mala s meraním nejaký problém, info nájdeš na www.lpp.sk alebo elep.sk a dá sa tam aj opýtať.
Na stránke lpp je myslím aj špeciálna poznámka o meraní bazálnej teploty digit. teplomerom (majú to aj v príručke, ktorá sa tam dá objednať a je veľmi šikovná).

kazunomiya
17. feb 2014

@paskolinka ešte som chcela, že základná zásada je meranie približne v rovnakom čase +- pol hodiny, po 6 hodinovom odpočinku (vstávanie na záchod a pod. nevadí). S meraním treba mať pár cyklov skúsenosť, ono to občasné poskakovanie teploty hore-dole nemusí byť vôbec problém, podstatné je, aby po ovulácii boli teploty vyššie o tých 0,2 stupňa než 6 teplôt pred ňou (mali by sa na také hodnoty dostať aspoň postupne)... teda ide o to aby bol graf dvojfázový.
Občasné jednorazové výkyvy sa dokonca dajú ignorovať.
Asi je najlepšie si to naštudovať z tej príručky od LPP.

paskolinka
autor
17. feb 2014

@jaja9891 nevzdavaj to 😉 hlavne sa snaz merat rovnakym sposobom, zapisuj a snad sa ukaze pekna krivka 🙂 jednotlivym hodnotam sa 100% verit neda, ale cely graf dokopy potom dava zmysel, aspon u mna 🙂

paskolinka
autor
17. feb 2014

@kazunomiya ano, ja to mam tiez celkom dobre nastudovane, ze kedy ako merat. vsetko dodrziavam, meriam presne o 6:00, niekedy 5:55, pod jazykom, nezivam, nekaslem, nerozpravam, nejem, nepijem, nehybem sa 😕 ja som mala jedinu nejasnost s tym opakovanym meranim... neslo mi to do hlavy, co to je za vynalez ten digit. teplomer, ked ukaze raz tak - raz tak, kludne aj rozdiel 0,2 stupna, co moze narobit aj celkom dobry chaos, ked chces urcit presny den ovulacie... no ale dievcata ma tu presvedcili, ze to je ok a nemam merat dvakrat 😀

jaja9891
17. feb 2014

@paskolinka 🙂 no uvidime 🙂 dufam,ze uz ani nebude vela grafov potrebnych 🙂

paskolinka
autor
17. feb 2014

@jaja9891 ja kreslim teraz len druhy, ale ak by bol na 9 mesiacov aj posledny, tak by som sa nehnevala 😵

bublinka711
17. feb 2014

@paskolinka 😀 aha, tak to je zaujímavé, mne ukáže 36,5 iba ak ho nechám pred tým dlho zapnutý a meranie sa vynuluje ...

paskolinka
autor
17. feb 2014

@bublinka711 ja som skusala aj vypnut, aj ho nechat, nech sa sam vypne a furt len 36.5... ine si nepamata 😠

bublinka711
17. feb 2014

@jaja9891 aha, no ja meriam vždy iba po zapípanie a meriam v ústach. Kedysi som merala iným teplomerom v pošve, ale potom som zistila, že je to pomerne nepraktické, lebo ja si meriam celý cyklus aj počas MZ, lebo mávam dosť často aj krvácanie pred MZ, tak aby som vedela, kedy mi už začína nový cyklus...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre