Odkladanie peňazí z výplaty

1. máj 2024

Čaute ľudia, z výplaty si každý mesiac odkladam peniaze (odkladam rozumej ostávajú na účte a neminiem ich) Nebolo by lepšie/vyhodnejšie vytvoriť nový účet (alebo niečo) aby som tam tie € posielala?
Nič dlhodobé, pretože chcem do 1 až 2 rokov kúpiť byt…
Ďakujem za rady

nelca84
1. máj 2024

Ked nic dlhodobe, tak si zriad poducet, na to su.

sevrin
1. máj 2024

Samozrejme že áno, keď prídu peniaze, hneď niečo odložím na sporiaci účet, je tam 3% úrok, vybrať sa to dá hocikedy tak nech si to tam kvasí a niečo ide do akcií, odtiaľ sa to nedá tak vybrať, teda vybrať sa to dá ale investovanie do akcií nie je sporenie, že si to tam len tak odložím aby boli peniaze po ruke.
Na účte nechávam len toľko aby mi to stačilo na povinné platby a prežitie do ďalšej výplaty. Pod pojmom prežitie rozumej to, aby som mohol fungovať bežným spôsobom, bez toho aby som bol nútený chodiť po kontajneroch a hľadať vratné fľaše.

missviolet
1. máj 2024

@sevrin prosim, ktorý sporiaci ucet ma zhodnotenie 3% a vyber kedykolvek?

prihlassa
1. máj 2024

@sevrin tak toto by aj mňa zaujímalo kto mi dá 3% výnos

janai1
1. máj 2024

@missviolet
@prihlassa Fio a vyber je obmedzený na 4x/mesiac

maranco
1. máj 2024

Fio má 2 druhy sporiacich účtov, môžeš mať založené obe účty naraz.

Fio konto, tam sa úročí 3% prvých 10 000€, k tomu účtu môžeš mať platobnú kartu, vyberať z neho neobmedzene, nastaviť trvalé príkazy, inkaso, SIPO

Fio sporiaci účet, tam sa úročí 3% celá suma na účte a mesačne z neho môžeš vybrať 4×/urobiť prevody na svoj bežný účet

muchotrafka298
1. máj 2024

Najjednoduchsie je spravit si k hlavnemu uctu poducet, kde si budes hned z vyplaty posielat peniaze /z niektorych vies vybrat kedykolvek, z inych len v urcity den/- Ked tam budes mat vacsiu sumu, povedzme par tisic, tak potom by som to presunula bud na nejaky terminovany vklad alebo pozrela, co ponuka moja banka.

zuzanaete
1. máj 2024

Je lepsie mat financie rozdelene uz len z dovodu bezpecnosti. Na beznom ucte, odkial platime bezne mesacne vydavky, drzime cca sumu potrebnu na mesiac.

sevrin
1. máj 2024

@missviolet
@prihlassa
Fio
páči sa

sevrin
1. máj 2024

@janai1 je Fio sporiaci účet a Fio konto.
Oba majú 3%. Fio sporiaci účet na všetky vklady, Fio konto len do výšky 10 000€.
Fio sporiaci účet výber 4x do mesiaca (ak sa nemýlim alebo vklady aj výbery dokopy? Nikdy som to nezisťoval do detailov) a Fio konto neobmedzené výbery a vklady.

autor
1. máj 2024

Dakujeeeem 🩷

zic
1. máj 2024

a ak setris na byt, tak neviem kolko mas nasetrene, ale do 100k eur na 1 rodne cislo (v 1 banke) mas ochranu vkladov... tak tiez na to mysli...