Aké odvody platí štát počas predĺženej rodičovskej?

tina610
24. mar 2012

Ahojte! Kedze splnam vsetky podmienky na predlzenie si rodicovskej "dovolenky", chcela by som si o nu poziadat, ale chcem sa Vas spytat, ci komplet vsetky odvody bude za mna platit stat. Viem, ze zdravotne poistenie, nemocenske urcite ano, ale aj dochodkove??? A zapocita sa mi vobec ten cas straveny s 3 rocnym synom (ktoreho mi vezmu neskor do skolky/ do odpracovanych rokov - ku dochodku??? Prosim napiste, ako to presne je.

A pokial by som bola evidovana na UP a nemala narok na podporu v nezamestnanosti, ani na davku v HN, ako by to bolo s platenim odvodov za mna? Co by bolo pre mna vyhodnejsie UP al. predlzena RD????? Velmi pekne Vam dakujem za Vase reakcie, urcite pomozu viacerym mamickam.

liz_lemon
24. mar 2012

@tina610 dovodom predlzenej RD je nepriaznivy zdravotny stav dietata, ktory musi potvrdit lekar
pocas RD dostavas rodicovsky prispevok, stat za teba plati zdravotne a dochodkove (musis sa vsak prihlasit v socialnej aj zdravotnej poistovni)
cas straveny na RD sa ti zapocitava do odpracovanych rokov
ak by si bola evidovana na UP, stat za teba plati len zdravotne
takze z toho vyplyva, ze ak splnas podmienku predlzenej RD, urcite sa to oplati viac ako byt evidovana na UP

andysona
24. mar 2012

@liz_lemon Môžem sa spýtať ako je to v prípade neplatenej predĺženej RD? Viem že sa treba hlásiť v zdravotnej poisťovné a tá za mňa platí zdravotné poistenie. Takisto sa treba prihlásiť aj v soc.poisťovni, či v tomto prípade je to inak? ďakujem veľmi pekne za odpoveď

vierama
24. mar 2012

plati dochodkove poistenie do 6 rokov veku dietata. z toho logicky vyplyva, ze sa to zapocitava do dochodku...z minimalneho vymeriavacieho zakladu...a preto maju zeny nizsie dochodky...

ak by si bola evidovana na up, stat by za teba este platil zdravotne. ale zdravotne ti zaplati aj tak, nemusis sa evidovat na up - staci ist na svoju zdravotnu poistovnu, kde vypises cestne vyhlasenie, ze sa osobne a riadne staras o dieta, a stat za teba bude platit zdravotne poistne. dieta vsak nemoze chodit celodenne do skolky, iba na pol den...ale to nikto nebude zistovat...

ci by pre teba bola vyhodnejsia up alebo neplatena rodicovska? no tak z financneho hladiska to mas rovnake... predlzena rp sa pouziva na oznacenie rp, ktora je platena, teda ze dostavas rodicovsky prispevok kvoli nepriaznivemu zdr. stavu dietata. teba sa to netyka, tak to mas jedno, ci sa nahlasis na urade pace, alebo nie, podla mna sa ti neoplati tam kazdy mesiac chodit, nic tym neziskas, ibazeby si chcela neskor vyuzit trebars prispevok na samozamestnanie ci ine vyhody pre nezamestnanych...

ak teda chces mat dieta celodenne v skolke, tak pre istotu je lepsie chodit sa hlasit na up... z hladiska odvodov to je jedno...

vierama
24. mar 2012

@andysona uz sa netreba znova hlasit na socialnej poistovni

liz_lemon
24. mar 2012

@andysona je to tak isto ako v pripade platenej RD, len nedostavas rodicovsky prispevok

stefisebidenis
24. mar 2012

ja som na predĺženej rodičovskej dovolenke platenej a bola som sa opýtať v sociálnej poisťovni tak u nich sa vôbec netreba hlásiť, len v prípade že sa zamestnáš alebo sa ti skončí RD.Dôchodkovo poistená si do 6 rokov dieťaťa 😉 Čo sa týka zdravotnej poisťovne tak tam musíš zájsť a vypísať čestné prehlásenie, že sa staráš o dieťa mladšie ako 6 rokov a predložiť rozhodnutie z ÚPSVaR, že si stále na rodičovskej dovolenke a samozrejme zdravotnú tiež platí za teba štát.

stefisebidenis
24. mar 2012

@vierama jej napísala som skoro to isté 🙂

andysona
25. mar 2012

@vierama
@liz_lemon
ďakujem za odpovede 🙂

gapa
25. mar 2012

@stefisebidenis
chceli od teba aj čestné prehlásenie o riadnej starostlivosti aj napriek tomu, že poberáš rodič.príspevok? Som myslela, že to žiadajú len v prípade, ak RP nepoberáš v období od 3 do 6rokov.

gapa
25. mar 2012

@vierama
inak súhlasím s tebou ale štát za osobu riadne sa starajúcu o dieťa do 6rokov neplatí z minima ale z vym.základu vyrátaného ako 60% z priemernej mzdy dva roky spät, teraz tuším cca z vz 13.900Sk (neviem presnú sumu)

a čo sa týka označenia predlženej rodič.dovolenky, tak to zákon upravuje len v prípade ako píšeš poberania rodič.príspevku po 3tom roku života ale len v prípade, že trvá prac.pomer, je to v Zákonníku práce § 166 ods.2.

Medzi mamičkami sa používa pojem predlžená RD tak pre platenú ale aj neplatenú dovolenku po 3tom roku života, aj ked v prípade že netrvá prac.pomer a zároven mamička nepoberá RP, tak je to nesprávne. Ale nemáme na to iné jednoduché označenie. Len na úradoch je to podstatné, lebo to môže znamenať mylnú info aj z ich strany (napr. čo sa týka nároku na podporu, je to velmi podststné)

Snád nevadí, že ťa takto opravujem
🙂

stefisebidenis
26. mar 2012

@gapa áno chceli, pre mňa to bolo tiež zaujímavé, že načo im to je keď som im doniesla rozhodnutie 😒 no čo už chceli, tak so odovzdala aj čestné prehlásenie 😉

gapa
26. mar 2012

@stefisebidenis
ozaj zaujímavé, lebo pri poberaní RP nemá zdrav.poistovna čo sledovať riadnu starostlivosť. Ale tak to je to najmenej. Asi máš všzp. Oni sú taký "papierovači" Odomna si tiež fotili aj rodný list dieťaťa ešte v čase poberania materského, čo som sa čudovala.

stefisebidenis
26. mar 2012

@gapa áno mám všzp 🙂

vierama
26. mar 2012

@gapa to je v pohode, nechcela som ist uplne do detailov a rozoberat vsetky variacie...totizto nie kazda mamicka pred nastupom na rodicovsku pracovala, takze nema vymeriavaci pomer zo mzdy...a oznacenie (predlzenej) rodicovskej dovolenky podla zakona tu teraz nie je podstatne, podstatne je, ze si tu rozumieme 🙂

gapa
26. mar 2012

@vierama
veru tak. 😉

ludmilapullmanova
17. nov 2016

Ahojte,chcela by som sa spýtať keď som na predlz.RD bez finančných.prispevku,ci v tom čase platí že za mňa štát platí aj nemocenske?

loginexistuje
17. nov 2016

@ludmilapullmanova nie neplati iba dochodkove plati

ludmilapullmanova
17. nov 2016

Mám odrobentch 8 mesiacov z min