Ako cvičiť šteniatko?

yelena159
24. apr 2024

Mam doma 8 tyzdnove steniatko a snazim sa ho s maskrtami cvicit povely ako sadni, lahni, no stale skace, fnuka. Pozrela som si aj na internete ako by som to mala robit. Aj to robim, no on stale skace. Viete poradit?

simca_13
24. apr 2024

Podľa mňa je to šteniatko ešte moc malé na to, aby si ho niečo učila. Však také malé sa ešte len berú od matky. Keď už sa do toho chceš púšťať, tak je dôležité, aby zakaždým reagovalo na meno, necmučkaj naň. A učiť jeden povel a keď ho bude ovládať, tak začať druhý, nie všetko naraz.

jumama
24. apr 2024

Pozri si kanal Ako so psom na youtube - tam ma ta Viki vela navodov na rozne povely. Pozri si nie posledne videa, ale zoznamy, psik Ravi, co ma (uz si to nepamatam, ale tak sa tusim vola) mala videa od steniatka ako ho uci...

simona92101
24. apr 2024

@yelena159 ma 8tyzdnov,kolko ho mate doma?chcete od neho zazraky na pockanie.skace a este dlho bude skakat lebo je hrave stena,a fnuka lebo malo byt este pri mame..dajte tomu cas,je este maly.

wolf_
24. apr 2024

Na sadni, ľahni bude ešte času dosť, okrem toho pre pohybový aparát tak malého šteniatka ani nie je dobré xkrát tieto povely opakovať za sebou... Teraz je čas na privykanie si, vzájomné spoznávanie sa, učenie na samotu (pomalinky, hoc len nechať chvíľu samého v miestnosti), učenie na vykonávanie potreby vonku, učenie na meno, učenie privolania, privykanie na nejaký režim, privykanie na manipuláciu (česanie, ohmatávanie, bla bla), socializáciu! (výkričník lebo prichádza do najintenzívnejšej socializačnej fázy, ktorá je veľmi dôležitá), hranie sa, .. A ak nejaký tréning tak naozaj len formou hry a kratučký, možno skôr len hrou ukazovať rôzne spôsoby tréningu. A tak. Na dlhé vysvetľovanie. Je na čase sadnúť si a začať študovať alebo vyhľadať odborníka, resp. poobzerať sa po nejakom dobrom nech potom viete koho osloviť. A inak skákať a kúsať a vymýšľať ešte len začne 😁

martul
24. apr 2024

@yelena159 Veď to je ešte malé preboha. Najprv si si mohla skúsiť niečo naštudovať o zvieratách a ich výcviku a až potom kupovať a rozmýšať čo a ako.

yelena159
autor
24. apr 2024

@martul Má 8 týždňov. To je dosť na to aby sa začal trénovať. Známeho pes má 6 týždňov a už vie povely sadni, ľahni a aby k nemu prišiel. Ďalší známy má psa (8 týždňový), tiež vie nejaké povely. Len môj nekontrolovane skáče a krúti sa keď vidí maškrty.

nicoletta98
24. apr 2024

@yelena159 6 týždňov 🙈 pri mame ma byt ešte, nie sadnúť a ľahnúť

nicoletta98
24. apr 2024

@yelena159 skáče a krúti sa lebo je to štendo , však to bude chvíľu trvať .. ty si tiež začala rozprávať a chodiť na povel a prvú šupu? 🤣

mikasa_ackerman
24. apr 2024

@yelena159 čo vám poradil chovateľ od ktorého ste si šteňa brali?

wolf_
24. apr 2024

@yelena159 známeho pes možno vie (nie je to žiadna veda, sadnúť a lahnuť a privolanie na jednoduchej úrovni je otázka pár krátkych tréningov), ale to neznamená, že je to to najpodstatnejšie v tomto veku. Píšem ti to ako človek, ktorý sa kynológii venuje na závodnej úrovni. Kľudne uč povely a triky od výmyslu sveta, ale nakoľko je dosť toho čo je PODSTATNÉ, tak to podstatné popri tom učení "nezmyslov" (na daný vek) zanedbáš a to už sa dobehnúť buď nedá alebo len veľmi ťažko. A áno, je to dosť na to, aby sa začal trénovať, ale nie drillovať povely. Učiť hrou, učiť pomaly princíp navádzania, targetovania a ja neviem čoho ešte (čo budeš chcieť využívať), učiť princíp komunikácie v tréningu atď. A ešte raz.. akurátny čas na socializáciu. Ale rob ako myslíš teda.

mimka1402
24. apr 2024

@yelena159 8 týždňové má byť u matky správne a nie robiť z neho cirkusanta! Ak ho nemáte z mnozky, čo asi žiaľ máte. Tak rieš to s majiteľom chovnej stanice.
Takéto malé sa má učiť základným hygienickym návykom a zvykať na vás a nie ešte mať stres z povelov.

mimka1402
24. apr 2024

@mikasa_ackerman Toto bude množiaren. Chovná stanica by nedala takému indiviu psa, ktore nevie základné vedomosti o psíkoch.

martul
24. apr 2024

@yelena159 keď máš známych debilov, tak sa pridáš k nim, alebo začneš rozmýšľať a trošku zisťovať čo je správne.
To ako keby si poslala ročné dieťa do školy nech sa učí.
Nie si normálna .

wolf_
24. apr 2024

A keď už, tak sa zameraj presne na to, aby si vedela čo robiť keď skáče, aby si ho vedela skľudniť keď treba, aby si mu vedela vysvetliť "nie, takto to nefunguje a keď budeš robiť toto, tak zábava -hra, tréning, moja pozornosť, atď - skončí" a "áno, toto od teba chcem". Je fajn, že chceš riešiť to, že skáče a že vypína keď vidí maškrty, ale ideš na to proste zle (nemá ísť primárne o sadni a ľahni, len o tie jednotlivé princípy. Nemá ísť o ego čo už môj 8 týždňový psík vie. Nemá ísť o to, že čakáš, že vyráta kvadratickú rovnicu keď nevie ani malú násobilku.). A ak čakáš zázračný recept a návody na podnose cez fórum, tak je pravdepodobné, že časom narazíš.. lebo ťa čakajú (v závislosti od plemena, temperamentu atď) väčšie výzvy ako obyčajné sadnutie a ľahnutie.
Ale držím aj tak palce. Úprimne.

mikasa_ackerman
24. apr 2024

@mimka1402 bohužial, presne toto som čakala💔

simona92101
25. apr 2024

@yelena159 6 tyzdnovy vie povely?ved to sa ledva šmatle po dvore,gro dna prespi alebo sa obkusuje a handrkuje so surodencami.o tom,ze by mal byt pri matke ani nevravim🙈
V prvom rade ho ucte socializacii,cikanie..

ssimusska
5. máj 2024

@yelena159 my keď sme si domov priviezli 8 týždňové šteniatko, prvé sme ho učili reagovať na meno to je nejaký ten základ, ďalej veľmi dôležité vykonávanie potreby vonku- to keď sa nenaučí teraz tak to bude veľký problém a ďalej to bolo provolávanie. Keď máš toto zvládnuté tak môžeš pomaly prejsť na povely ako sadni, ľahni a ostatné, ale všetko postupne - keď učíš jeden povel tak ho uč dovtedy pokiaľ ho neovláda potom môžeš ist postupne na ďalší a hlavne rob všetko formou hry max 10 min. A ako píšeš že známeho 6 týždňový pes vie, určite nevie. Také malé šteniatko pomaly ano chodiť nevie nie ešte počúvať a vykonávať povely. Nemyslela si skorej 6 mesačné? To by dávalo väčší zmysel.