Zapáchajúci pupok u novorodenca

anorev123
23. apr 2022

Ahojte, neviete mi prosím poradiť. Dcéra má 8 dní a dnes som zacítila z jej pupku nepríjemný zápach. Nemá ho ešte zahojený. Všade na nete čítam, že ide o infekciu. Neviete mi poradiť čo mám robiť? Keďže je sobota nemôžem volať ani našej pediatričke a neviem či s tým mám ísť na pohotovosť alebo nie.
Za každú radu ďakujem.

zuzana2299
23. apr 2022

@anorev123 nemáš náhodou fotku? Lebo môže jej zapáchat trocha ved je to rana no nemusí ist hneď o infekciu

luccija
23. apr 2022

@anorev123 má ho červený, či žltý?alebo už zahojeny?treba to čo najviac susit

suzitok
23. apr 2022

@anorev123 aj mojmu smrdel, ako hnis, alebo hniloba..vraj je to bežné...nam dali lieh na to, s vatovymi tamponmi som mu to utierala..najskor to bolo cervene, akoby živé, potom to zacalo velmi rychlo schnúť a prestalo aj smrdiet, do par dni to bolo v poriadku

melanta
23. apr 2022

Smrdieť by nemal. Pretože smrad znamená zápal alebo hnis. Skús poslať foto. A napíš ako mu to čistíš.

dada0902
23. apr 2022

Možno malo čistiš mne vždy sestrička povedala netreba sa báť kľudne aj paličkou do ucha namoc do lieho a pekne pod tým behaj

mamamasama
23. apr 2022

Aj môjmu smrdel... Bolo to v pohode... Nemal zápal

monicka976
23. apr 2022

@anorev123 mne kazali v nemocnici az do zahojenia cistit gazou namocenou v 60% liehu poctivo kazdy den alebo 2x denne podla potreby

anorev123
autor
23. apr 2022

Čistím jej to gazou s liehom, najprv som to čistila raz za deň, od štvrtka to čistím 2 krát denne (nevedela som, že sa môže aj viac len známa mi vravela, že môžem aj viackrát za deň)
Hneď čo sa zobudí ju pôjdem prebaliť tak to odfotim a postnem fotku.
Ale smrdí to dosť preto sa obávam aby sa jej to nezapálilo. Skúšala som volať aj na pohotovosť ale zatiaľ mi to nikto ne zdvihol aby som sa o tom informovala.

54tinka54
23. apr 2022

@anorev123 aj môjmu pupček smrdel kým sa zahojil a odpadol…pediatrička to tiež cítila vravela že je to Ok lebo to nie je zapálené a mali sme to čistiť s Dettol sprej.

anorev123
autor
23. apr 2022
trgypadl
23. apr 2022

@anorev123 vytvoril sa granulom, cisti liehom, pupocny pahyl vam odpadol sam? Normalne pupcek roztiahni palcom a ukazovakom a osetri aj zahyby, a v pondelok smer pediater na osetrenie

anorev123
autor
23. apr 2022

@trgypadl pupočný pahyľ nemala už v pôrodnici, 2 dní po pôrode mi ju doniesli po kúpaní a už ho nemala. Mala to také ako teraz len bez krvi a zápachu.

kataka10
23. apr 2022

@anorev123 mojmu malemu sa pupok zapalil. Pod odpadnutym kyptikom mal hnis, aj to bolo citit, takze nas pediater poslal rovno na detsku chirurgiu na Kramaroch. Vycistili to a tyzden sme to potom cistili my. Pupok sa pekne zahojil.

trgypadl
23. apr 2022

@anorev123 hm no ktovie aky maju postup tam, ale ak je pahyl vyschnuty az vtedy sa zvykne vykrutit, pochybujem, ze by vyschol za dva dni. Aj vam kazali v nemocnici nejak osetrovat? V pondelok chodte k pediatrovi, ona vam ho osteri

veronika946
23. apr 2022

@anorev123 a to tam nemá ešte zbytok pupočného pahýľa?? Nepripadá mi ani veľmi začervenané okolie, ale je vyslovene zanedbaný. Nie, že sa nestaráš, ale že sa bojíš. Neboj sa, poriadne ho vyčisti, všetky záhyby dookola, zospodu, ak je to ten koniec pahýľa, treba ho nadvihnúť a aj pod ním vyčistiť, Tá krv tam nemá čo robiť. Kľudne použi vatové tyčinky ak ti gáza/tampón nie je praktická. Treba pekne dôkladne viackrát denne liehovať, vždy keď vidíš, že mokvá, min. 3x. To že plače je ok, nebolí ju to, smelo do toho. 🙂

veronika946
23. apr 2022

@anorev123 ja som sestra z novo, skôr si myslím, že ti ju doniesli bez svorky a pahýľ len skrátili… nie?

basska_b
23. apr 2022

@anorev123 Mojej dcerke odpadol az na 17. den... inak ked som videla sestricku, ako to cisti liehom, to bolo ine kafe... potiahla za tu chrastu, ze to skoro odtrhla a vytierala pod tym liehom... ja som si nikdy netrufala az tak to tahat a preto mi este v porodnici vyanadali, ze to ma spinave a zlte

petamich
23. apr 2022

@anorev123 nasmu tiez zapachal a to preto, ze som mu ho malo cistila - pediatricka mi kazala poriadne ho cistit aj pod tu chrasticku zajst a zapach hned prestal, nezapachal totiz ta ranka ale ta "stara" krv co tam bola, lebo som skratka malo cistila (som sa asi bala alebo neviem)

veronika946
23. apr 2022

@petamich presne tak 🙏

anorev123
autor
23. apr 2022

no svorku tam nemala vôbec odkedy mi ju dali a 2 dni po pôrode mi ju z kúpania doniesli už takto. Nevedela som či to je dobré alebo zlé tak som to neriešila. Myslela som si, že toto odpadne bez problémov.
Takže to môžem kľudne vyčistiť aj pod tou chrastou bez obáv? Nemôžem jej to nijak poškodiť ani jej ublížiť áno? Ani jej to nemôže začať krvácať?
Áno ja viem mám veľa otázok ale strašne sa bojím aj do toho nejako veľmi zasahovať. Pri staršom mu tú chrasticku dala dole naša pediatricka pri prvej návšteve doma s tym, že mu to veľmi smrdelo a z jazdila ma, že to som mu už dávno mala dat dole lebo to veľmi smrdi preto sa teraz tak bojím. Naozaj nechcem nič zanedbať.

nikpa
23. apr 2022

@anorev123 čistiť liehom, repikom, betadinom... neviem čo z toho máš ale repík je už v tomto prípade aj slabý, ten len na striedačku

veronika946
23. apr 2022

@anorev123 to nie je chrasta, to je zoschnutý kus popučnej šnúry 🙂 treba očistiť všetko od krvi okolo aj pod okrajmi, ten kus je stále prirastený k pupku, ale postupne sa bude odlučovať až nakoniec bude držať len na takom “motúziku”, vtedy kľudne skusaj ho odpojiť, ale skôr si myslím, ze odpadne ani nebudes vediet ako 🙂 kľudne to chyť a skús jemne nadvihnúť alebo nadvihnu vatovou tycinkou a druhou povytieraj popod… mojej odpadol po 14 dnoch, tiez ho nala maly a podobne presakov, aj som si myslela, ze mokva spodina ale to sa uz odlucil a pekne sa zhojil… vobec ho nemate v strasnom stave, len uz dlhsie necakaj 🙂 ber lieh tampon stetocku a ides. A nie nemozes jej ublizit, ked este nie je pripraveny, musela by si ho velmi silno tahat aby sa odtrhol.

janiikkk
23. apr 2022

@anorev123 ahoj, určite má hnis v pupceku. Pod chrastou,ktorá má odpadnúť. Zober lieh a poriadne tyčinkou do ucha vydezinfikuj všetky miesta. Aj my sme to mali a keď sa hnis povytahoval tou tyčinkou,tak sa jej to po častom dezinfikovani rýchlo zahojilo. Len bacha,lebo lieh vysušuje pokožku..tak opatrne okolo pupceka

anorev123
autor
23. apr 2022

@veronika946 ďakujem krásne za rady🙏. Vyčistila som jej to tak ako sa len asi dalo. Zápach ešte stále cítim, keď jej to zblízka ovoniam ale už ani z ďaleka není taky silný ako bol dnes poobede.
Čiže budem sa snažiť to takto čistiť už stále. ☺️😊

anorev123
autor
23. apr 2022

Ďakujem vám baby za všetky rady. Snáď častejším a poriadnym čistením sa do pracujeme k tomu aby to bolo v poriadku. Ak nie a stále sa mi to nebude zdať tak pôjdeme v pondelok k pediatričke nech sa jej na to pozrie a ošetrí. Ale aspoň dovtedy budem kľudnejšia.
Tak ešte raz ďakujem krásne 😊