Pupok novorodenca - svorka

3. aug 2023

Ahojte mam 6dnove dieta a prišli sme včera domov z nemocnice. Keď ho videla mamka zarazilo ju ze nechali na pupku veľkú svorku a nepodviazali to potom šnúrkou ...akú máte skúsenost? Je to dosť nepraktické lebo sa to zachytáva a trochu to mokvá lebo to drží na kúsku ale neviem ci je to ok? (zajtra ideme k pediatrovi) ...druhá otázka: nepovedali mi nič o čistení, keď to budem čistiť liehom, mam čistiť aj to mokvajuce resp.tu ranu? Alebo len okolo pupka? Neboli to kedze je to rana? Alebo to mam čistiť repikom Alebo betadinom? Na nete sú aj názory ze to nemám čistiť vôbec som z toho jeleň...ďakujem za rady

petamich
3. aug 2023

ano nechava sa to takto, mne kazali cistit liehom, jemne ten kyptik nadvihnut, vytriet vatovou tycinkou aj pod a vycistit to poriadne, inak takto v lete to moze zacat pekne zapachat, ked to nebude cistit, ono to vzdy drzi na kusku a o par dni to odpadne

janinah
3. aug 2023

Liehom alebo peroxidom vodíka a očistiť jemne cele..svorka je ok.ved to netreba rok tak mať a pozor dávať

pribinak
3. aug 2023

Šnúrka sa už dávno nepoužíva. Tato svorka je omnoho hygienickejsia aj pre babo.
Das lieh na tampon a pekne vycistis. Ten lieh aj dobre vysušuje a pekne sa to hojí

janinah
3. aug 2023

Betadine sa novorodencom nedava

autor
3. aug 2023

Ďakujem za odpovede a teda tým liehom na vat.tycinku a jemne vyčistiť aj tu ranu ci to sa len okolo a pod? Lebo to ma odtrhnuté uz len to drží tak som na pochybách aby som nejak neublížila. Ale zas ten hnis sa asi sam z tade nedostane 🥴

yanni
3. aug 2023

Ziadny lieh, len cista voda na vatovu tycinku a len zlahka okolo podupkat. Nic ine. A dieta mozes kazdy vecer na 5 minut okupat v cistej vode, tym sa to este lepsie vycisti. A svokra nech sa nestara. Clipy sa davaju uz velmi dlho

autor
3. aug 2023

Takže nie lieh? Ak je tam ten hnis tak to zmizne aj tou vodou len?

tamvtme
3. aug 2023

Ak je tam naozaj hnis, tak radsej skoc k dr, predsa len je to par dnove babatko....ja som cistil.a liehom, lebo tiez sa mi pupcek nezdal, dala som sem do skupiny terminoviek foto, baby mi vraveli, ze tak to nema vyzerat, sli sme sa ukazat dr, ale bolo to v poriadku a nebol to u nas hnis, len ten pupcek sa este pod chrastou nezatiahol a mal taku farbu zvlastnu

yanni
3. aug 2023

je to urcite hnis? Ono to vyzera vselijak. To co s ti zda ako hnis, moze byt len "nedozrety" pupok. Ked budes u pediatra, spytaj sa. My mame 5 deti (4-17 rokov) a nVZDY nam to kazali len zlahka vodou. Vsetky sa ale narodili v zahranici. Kazdy ma ine praktiky.

denuss
3. aug 2023

Ja mam 4 deti a pri vsetkych som cistila liehom, dezinfikuje aj susi..hlavne sa to ma dostat dovnutra, tam, kde to mokva. Neboj, za par dni odpadne a bude pokoj

tanyan
3. aug 2023

Ja som používala na čistenie iba Dettol. Lieh je zbytočne agresívny.

trgypadl
3. aug 2023

Ahoj, ja sama som zdravotník, zevraj lieh sa po novom neodporuca, ale vsade je to individualne. Ja som ho zacala davat, lebo sa zacal pupok zlw hojit, cize je to na Tvojom uvazeni. Nech sa zbytocne dlho netrapite, aby sa este nahodou nevytvoril granulom

veronikam33
3. aug 2023

Minulý štvrtok ma pustili z nemocnice s bábätkom kázali mi kvapkat 3%peroxid, a nech sa mu tam nedostane voda pri kupkani, ak by sa dostala tak iba prekvapkat znova peroxidom, po 4 dňoch odpadol.

autor
3. aug 2023

@tamvtme @yanni ahaa tak mozno to je ono lebo je to také zvláštne 😅 zajtra idem k pediatrovi som teda zvedava co povie
@trgypadl a co sa dava teda iba voda? a ten granulom je co panebože
@veronikam33 ďakujem tak teraz už vôbec neviem keď niekto vravi vodu ano niekto nie 😄
@denuss ďakujem pekne, toto som nevedela naozaj 🙂

trgypadl
3. aug 2023

Mne kazali iba umyvat, ale ja som vlastna hlava😉mne sa to nezdalo. Pouzivala som lieh, zila neskor sme skoncili s ostrenim lapisom, a zasypovym framykoinom. Granulom je, ze sa zo zápalu vytvori tkanivo navyse, ktore tam ale nema byt.

tamvtme
3. aug 2023

u nas ked odpadla chrasta, vyzeralo to takto....radsej sme sli k dr....vravela ze je to ok, nebol to hnis....pekne sa to stiahlo, urobila este jedna mensia chrasticka a ta ked odpadla ma krasny normalny pupcek....

mima1608
3. aug 2023

@janinah mne kázala dr ho dávať dcérke na pupok 3krat denne. Mala tam jemný zápal. Teraz má krásny pupok ☺️

anavixy
3. aug 2023

Svorka je to iste ako snurka, nie je potrebne pouzivat obe. Akurat ze ta svorka da ma na cca 3. den po porode (ak je pahyl suchy) odstranit, aby tam neprekazala, sle zrejme sa to nerobi vsade. Pupok mozes cistit liehom, ale postaci a bude podla mna aj lepsia nestipava dezinfekcia ako dettol (ten sa neda zohnat tak napr neocide sprej, jodovu dezinfekciu radsej nie). To ze rana mokva je normalne, ked sa pupocny pahyl odlupuje, hoci to cloveka vylaka, pretoze to vyzera ako zle hojenie (uprimne aj mna sestru z novorodeneckeho to zneistilo pri mojej dcere). Ak by pupok zapachal ale o by bol vacsi cerveny kruh okolo neho (tj nie len par mm), treba navstivit pediatra. Vacsinou staci pupok castejsie cistit. A co sa tyka vody tak samozrejme voda sa na pupocny pahyl dostat moze, neviem si predstavit kupanie tak aby sa pupok nenamocil… treba ho ale potom DOBRE vysusit a samozrejme dezinfikovat, co sa robi aj inokedy. Na cistenie je najlepsie pouzivat gazu/gazove tampony, nie vatove tycinky. Gaza pekne zachyti chrasticky, krv atd. Hnis by zapachal, ak sa z pupka nesiri charakteristicky (silny) zapach a okolie pupka nie je zacervenane, tak to hnis nebude, ide len o normalny sekret.

janinah
3. aug 2023

@mima1608 betadine? Prečítaj si leták

mima1608
3. aug 2023

@janinah áno, betadine, dezinfekčný roztok. Načo už mám teraz čítať leták? Pediatrička kázala, používali sme, dcérke to krásne zahojilo pupok. A viem,že nie som jediná, čo to používala na príkaz lekára (aj kamoške to kázal jej doktor požívať na pupok jej syna)

autor
3. aug 2023

@anavixy ďakujem pekne za odpoveď

autor
3. aug 2023

@trgypadl
@tamvtme
Ďakujem za odpovede 🙂

autor
3. aug 2023

Už sa to začalo oddeľovať avšak všimla som si, že tam niečo z toho trčí...zajtra ideme k tomu dr. No celkom som sa vystrasila..je to v poriadku?? Prikladám foto

autor
3. aug 2023

A ked to odpadne tak to mam prilepiť leukoplastom ?

anavixy
3. aug 2023

Toto hlavne treba ale ze poriadne ocistit. Takto vyzera pupok po akom case? Cistis to uplne do cista alebo to takto ma stale? Trci tkanivo, moze sa to este stiahnut, ale toto mi pripada ako granulom. Takze hlavne poriadne vycistit, ziadne taketo krvave zbytky a zaschnuty sekret tam nesmie byt, inak mu zarabas na paradnu infekciu. Ocisti aj cely pahyl, aj okolo pupka, aj zospodu. Zbytok zhodnoti zajtra lekar.

yanni
3. aug 2023

Ta zaschnuta krv sa cisti vatovou palickou namocenou vo vlaznej prevarenej vode uplne od prveho dna a pekne do cista okolo celeho pupceka. Tak to u ans robili uz sestricky v nemocnici. Leukoplastom nic nepriliepaj, priklada sa na to len zlahka väcsi stvorcek gazy a to hlavne preto, aby plienka a oblecenie nesuchalo.

autor
3. aug 2023

@anavixy ďakujem... v nemocnici to nečistili ani raz vôbec aj mi povedali aby som to nechala tak a nečistila a nekúpila kým nedopadne sam ...vcera sme prisli z nemocnice. 😔 uz som to 2x od rana cistila liehom ako ste mi radili

autor
3. aug 2023

Nekúpala kým to neodpadne same malo byt

anavixy
3. aug 2023

Tak urcite cistit viackrat denne, kludne aj 3-4x, mozes aj repikom napriklad, ak nechces stale liehovat. Ale teda ta dezinfekcia by bola fajn 🙂 uplne docista vsetko povytierat, poutierat. Kupat mozes tiez (ak budes kupat vo vanicke tak staci trochu vody aby pupok nebol uplne ponoreny stale, ale ono to kupanie aj tak trva par minut), ale ako som uz pisala, poriadne vysusit a vydezinfikovat potom. A este odporucam zahnut plienku na brusku tak zapnut, aby bol pupocny pahyl vonku a aby sa pupok nedusil pod plienkou. Inak okolie nie je ani cervene ani nic take, takze to vyzera byt ok.
A priliepat nie, nic take, to sa robieva pri pupocnej hernii. Gaza sa dava okolo pahyla len ked ma ostry koniec a skriabe brusko, inak nie je potrebne pahyl nijako prekryvat a uz vobec nie len zhora.

autor
3. aug 2023

@anavixy ďakujem naozaj za cenné info 🙏 uz som to očistila okolie aj zo spodu liehom, jedine to navyše tam trčí :/