Predčasný pôrod - aký dopad má na bábätko?

danbrenka
26. sep 2018
danbrenka
autor
26. sep 2018

Mala som predcasny porod a viem ze su vtedy komplikacie. Chcem sa spytat ako sa ubezpecit ze dietatko je v poriadku.. existuje nejaky lekar ktori povie ze nebude nejak postihnute.. neviem sa dopatrat.. ok pediater nieco povie, ale aj tak nevie este ked ma len 35 dní. poradte mi prosim ....

lenzas
26. sep 2018

@danbrenka Nie, ti to nikto teraz nepovie, vedia povedat hned len vo velmi tiazkych pripadoch, ked to vidia hned, ale to asi nebude vas pripad inac by si to uz vedela. Cca okolo roka vidiet viac ako na to dietatko je, lebo do roka aj ked su volake komplikacie tak to moze este sa napravit, napriklad cvicenim. Mozem ti poradit sa pridat do skupiny predcasniatka a uvidis kolko vela skor narodenych deticok a su Ok 🙂 Inac v akom tyzdni si mala porod? Aj od toho vela zavis, co sa komplikaci sa tyka.

mon895
26. sep 2018

Ja mam tiez predcasniatko ma 16m a je uplne v poriadku. V ktorom tt si rodila?

babi81
26. sep 2018

@danbrenka ahoj my mame tiez predcasniatko doma narodene 34tt, zo zaciatku to bolo tazke, nevedelo sa prisat, zle sa mu dychalo bola 3dni na pristroji.nenamerali bam uska :( bola som z toho ba prasky, jed sme si ju priniesli domov nikto nam nevedel povedat ako a co bude dalej, chodili sme na uska, neurologia, rehabilitacia.neskoro sa pretacala sediet az 10mesiac aj svornozkovat neskor, chodila v 15mesiacoch.dnes ma 2,5roka a vsetko dobehla, uska mame v poriadku, este malo rozprava ale tym ze sme dvojjazycna rodina je to normalne.drzim ti palce, dolezite je aby si bola v pohode, babo potrebuje tvoju lasku, pohodu a vela trpezlivosti.

ukulela
26. sep 2018

@danbrenka no zalezi od toho, aky predcasny .. je rozdiel 3 tyzdne a 3 mesiace. kamoska takto porodila tusim v 7mom mesiaci. mala bola dost dlho hospitalizovana, neskor jej operovali ocka, nosi ortopedicku obuv, bola/je viac sledovana, ale inac co sa tyka rozumoveho vyvoja - vsetko OK. tiez mam kolegynu, uz 5Onicku, svojho casu sa narodila ako jedno z najmensich deticiek v republike, hadam ako kilo muky - okrem toho, ze je mensia (ale to je zrejme geneticky dane) je uplne OK, vystudovala, ma karieru, nic jej nie je. vypiplali ju vo fakultnej nemocnici ako ukazkovy priklad.

lenzas
26. sep 2018

@ukulela Aj ked o tri mesiace skor, tak este nezname, ze nebude dietatko zdrave. Su deticky narodene v 25tt a su zdrave, ale samozrejme riziko zdravotnych problemov je vysie ako ked 3 tyzdne skor. Do konca deticky narodene 3 tyzdne skor nepovazuju sa za predcasne narodene deti.

evalin88
27. sep 2018

Ja som sa narodila v 7 mesiaci v roku 1988 a som tu.. jedina komplokacia je ze neviem jazdit na bicykli.. poškodenie stredneho ucha od malička..a medicina ide dopredu

pininka
27. sep 2018

Jasne ze zalezi od toho ake predcasne bolo, ale mam kamosku ktorej syn sa narodil tri tyzdne skor, vsetko bolo ok, kym nezacal chodit do pripravky a neskor do skoly. Je septembrovy,isiel vlastne o rok neskor do skoly,ale aj tak je pozadu, ovela pomasie chape a treba sa snim ovela viac ucit. Nas sa narodil dva tyzdne skor, zle dychal, ale nema s nicim problem. Akurat ze je az prilis aktivny a s pozornostou je to horsie.

bona
27. sep 2018

@danbrenka toto sa nedá nijako zovšeobecniť,podľa môjho názoru. Ja mám syna narodeného v 27tt,spontánne,1270g a je bez akýchkoľvek vážnych následkov. V nemocnici po narodení bol 2 mesiace,ale vďaka Bohu to bolo bez komplikácií,žiadne operácie a pod.,”len” si to potreboval dorast. Samozrejme bol viac pod lekárskym dohľadom,ale dá sa povedať,že to boli vždy len kontroly. Chorý nebýva nijako extrémne (klop,klop), aj napriek mierne zníženej imunite,proste zväčša bežné prechladnutia. Po motorickej stránke išiel podľa korigovaneho veku (napr. chodiť začal až v 15tich mesiacoch

mon895
27. sep 2018

@bona to je sikovny chlapcek moj je 33tt a chodit zacal ako 16m 😊

bona
27. sep 2018

@danbrenka pokr. potom už vývoj prebiehal primerane. Čo sa týka reči,rozumel všetko,rozprávať začal až po 2 rokoch,ale za to to malo potom oveľa rýchlejší “spád” a ako 3 ročný mal cistu výslovnosť. Teraz v septembri nastúpil do 1.rocnika a zatiaľ bez problémov,je šikovný,keď mu niečo nejde,snaží sa zlepšovať a doma sa z neho veľmi tešíme..😉

suzie28
27. sep 2018

V rodine máme narodene dieťa v 27t chlapec má teraz 16 a nič mu nieje .

bona
27. sep 2018

@mon895 😊 každé dietko ma svoje vlastne tempo,ja som bola pripravená na všetko,staršia,riadne donosena dcérka napr. začala stvornozkovat až v 10. mesiaci,dovtedy sa jej nechcelo,naproti tomu Šimon bol vždy taký “aktívnejší”..😃 stavať na nohy sa začal okolo roku,s oporou robil prvé krôčiky,ale vravím,úplne sám sa rozbehol až neskôr..😊

danbrenka
autor
27. sep 2018

No rodila som v 31tt a zatial vsetko ok len vraveli ze mozu byt nejake neurologicke komplikacie.. tak sledujeme.. Ale dakujem za podporu.. je to super pocit ze je tu viac takych mamiciek a deticiek, aj ked to vlastne nieje dobre.

ciusinka
27. sep 2018

Ono toto je velmi individualne, treba chodit poctivo k lekarom na kontroly a uvidite, ako sa bude vsetko vyvijat. Moj syn sa narodil v 33tt+2, teraz ma 3 a pol roka a je uplne v poriadku, jediny problem co ma, je s ockami, pretoze skulil, bol uz aj na operacii, ale tam nie je iste, ze to sposobil predcasny porod, lenze jemu den po porode skolabovali pluca, museli ho ozivovat a bol tyzden v umelom spanku, na zaciatku mu bol podavany 100% kyslik a je mozne, ze kvoli tomu zacal potom skulit, ale to sa neda s istotou povedat a zase je to vec, ktora sa da nastastie riesit 🙂 Inak moj syn uz v 6 mesiacoch dobehol svojich rovesnikov, chodit zacal este nemal ani rok, teraz je intelektualne na urovni deti o rok-rok a pol starsich od neho 🙂 Takze treba len verit, ze vsetko bude v pohode 🙂 A zase ja som to mnozstvo lekarov, ku ktorym sme chodili, brala pozitivne, aspon bol maly sledovany a keby bol nejaky problem, hned ho mozeme riesit 🙂

kathhii
27. sep 2018

Ahoj, nijaký doktor Ti na 100 percent nepovie, že dieťa bude OK- to nevedia ani pri porode zdravých detí, jednoducho niektoré veci sa prejavia až po čase.
Ono všetko je veľmi individuálne, sú detičky, ktoré boli veľmi nedonosené a nemajú vážne následky a sú deti, ktoré boli nedonosené len trochu a následky majú.

Všeobecne, pokiaľ dieťa sa narodilo predčasne koli zdravotným problémom matky, je to lepšie, ako opačne. Pretože tomu dieťaťu v maternici nič nebolo a ono by sa bolo vyvýjalo ďalej...

Určite treba chodiť k lekárom poctivo na kontroly a cvićiť a cvićiť a cvićiť...Ono tieto deti to dobehnú, len im to chviľku bude trvať...
Sesternicin malý sa narodil v 7. mesiaci a teraz má 5 rokov a je divý ako sto čertov a nikto by nepovedal, že je nedonosený.

lusyc
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danbrenka
autor
28. sep 2018

vsera som trochu googlila a nasla som taketo ...
https://sk.adelicenter.eu/neurorehabilitacia/di...
mozno to by bola nejaka aspon istota...

lusyc
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenzas
28. sep 2018

@danbrenka Tak na adeli su dost dobre recenzie, ale aj cena pobytu dost vysoka, niekto tu na Mk spominal, ze je to v tisickach eur, ale neviem ci toto konkretne. Ale podla mna ani v Adeli ti nepovedia na 100%, to co chces vediet. Od 30 tt babatka maju nizsie riziko neskorsich zdravotnych problemov. Ale ako uz niekto hore spominal, a to som vzdy ja si prizvukovala, ze niekto je narodeny v 25 tt a je ok a niekto aj v termine a maju zdravotne problemy. A predecasne sa narodi kazde 10 dieta na Slovensku. Takze nemysli na nic zle, uzivaj si materstvo a ver, ze bude dobre.

danbrenka
autor
28. sep 2018

@lusyc ja viem len tam pisu ze robia nejaku diagnostiku uz od 28. dna po narodeni...