Nevhodné texty rozprávok

1. apr 2024

A že svojtka má dobré knihy.
- mama so synom žili chudobne. Chlapec musel začať zarábať, lebo ho mama chcela vyhodiť z domu. Nič nevedel s za všetko mu povedala ale ty hlúpy Jano 🙀. Tento hlúpy syn zobral vyslúženého somára na plece a rozosmial tým nemú dievčinu, ktorú dostal následne za odmenu za ženu. Už nikdy nemuseli s chudobnou mamou pracovsť, lebo dievčina bola bohatá 🙏.
Jedna rozorávka horšia, ako druhá. Rozum sa mi zastavil.

hederamonstera
1. apr 2024

No esteze si knizky mozme vyberat😁

annm81
1. apr 2024

Niežeby svojtka patrili k vydavateľstvám, kde automaticky očakávam kvalitu, ale nájsť v slovenskom preklade kvalitne napísanú zbierku rozprávok pre mladšie deti, je úloha ťažká až nemožná.

marianarem
1. apr 2024

No, ja som raz citala zbornik gronskych rozpravok. Toto je pohoda, v tamtych rozpravkach bezne napriklad rodicia jedli svoje deti, ked udrelo obdobie hladu.

autor
1. apr 2024

@hederamonstera :D. Človek to donesie domov z knižnice v dobrej viere že 80 rozprávok na dobrú noc a tu toto. Jedna hlúposť za druhou. Prečo princezné nenosia okuliare z ďalšej knihy…. Ja už mám pocit, že naozaj hocikto môže posplietať voloviny a bez rozmyslu to dať na papier. Šupnu tam pár obrázkov a veľdielo je hotové. Nad posolstvom, dopadom na deti nik nerozmýšľa? Dieťa nahecované na rozprávku a potom pozerám a nakoniec je z nej tak zmätené že čo za bludy tam píšu.

lilizzachy
1. apr 2024

Ja som kúpila dcérke knihu a potom zistila že pomaly v každej druhej rozprávke zomrel otec mama alebo obaja rodičia 😃 otras... Tak som ju odložila prec

autor
1. apr 2024

@annm81 absolútne súhlasím. Táto jediná sa mi zdá pekne napísaná. Čítame ju roky.

autor
1. apr 2024
vkatush
1. apr 2024

Tak pôvodne rozprávky boli pre dospelých, nie pre deti a bolo tam úplne bežné násilie alebo nepekný jazyk.

Napríklad jedna spisovateľka, Angela Carter, prepísala klasické "detské rozprávky" a vyzeralo to asi tak, že (ak si ich dobre pamätám) vlk znásilnil červenú čiapočku alebo verzia, kde vlkom je babička a červená čiapočka jej najprv odsekne ruku a potom ju zabije, kocúr v čižmách zabije starého chlapa, aby sa jeho kamoš mohol dať dokopy s jeho mladou ženou, Snehulienka sa pichne na tŕni, uspí sa a medzitým ju znásilnia,... Také srandy 😂

Ale áno, niektoré knižky by sa mohli zamyslieť, pre akú vekovú kategóriu píšu.

btus
1. apr 2024

my sme dcére čítali Dobšinského. Existujú aj skrátené verzie. Za mňa super. Ja mám rada naše rozprávky. Ale aj ˇ3ervenú čiapočku, Popolušku, Snehulienku a pod.

fairyy
1. apr 2024

@vkatush ano presne, to ked som citala, ze snehulienka sa nezobudila na bozk od princa, ale na to, ze rodi 😂 vtedy som zahlasila, ze nepotrebujem viac vediet a pacia sa mi detske verzie

autor
1. apr 2024

@fairyy :D Bože.

heln
1. apr 2024

@vkatush ano, povodne rozpravky boli strasidelne pribehy pre dospelych, neskor sa rozpravali aj detom a mali hlavne odstrasujuci charakter ako kozliatka neotvarajte vratka. kdesi som citala, ze cervena ciapocka symbolizuje mlade dievca, ktore uz mava menstruaciu a vlk predstavuje nastrahy mladeho dievcata. povodne rozpravky najprv upravili bratia grimovci do detskejsej podoby. spominam si este na verziu popolusky, kde si zle nevlastne sestry odrezali z paty aby sa im nohy zmestili do topanky.

vanilkovazmrzka
1. apr 2024

Najlepsie su Rozprávky pre neposlušné deti (a ich starostlivých rodičov) 🩶

chodec15
2. apr 2024

Nema bohata dievcina, muzsky sen. 🙂

nikiki29
2. apr 2024

Ja som ešte nenašla zbierku rozprávok, ktorá by nebola takto písaná. Hrozné ☹️ my sme v dobrej viere podostávali rôzne knižky od starých rodičov a teraz stoja v pivnici, lebo sa to nedá čítať. Ja kupujem najradšej jedno príbehové rozprávky, moderné, s príjemným dejom. Z klasických rozprávok nič moc ☹️ syn sa ich bojí.

13uzivatelka11
2. apr 2024

Ved to sa už dávno vie, že tieto klasické rozprávky, na ktorým sme vyrastali mimochodom aj my, nie sú zrovna mierne napísané.. Ešte v roku 2024 mame veľmi veľa moderných pekných rozprávok bez násilia a Bez toho aby niekto musel vlkovi brucho rozparat, z ktorých si môžeš vybrať

ibatanecnica
2. apr 2024

ja čo si pamätám, tak som nosila dcére z knižnice knižky - vyberala som podľa obrázkov, hlavne o zvieratkách a žiadne násilie tam nebolo. Potom si ešte spomínam na Osmijankove rozprávky, Smelý zajko, Smelý zajkov Afrike, všetko bez násilia. Myslím, že sa dajú vybrať aj normálne rozprávky, len treba hľadať

prasiatko30
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ibatanecnica
2. apr 2024

@prasiatko30 áno, bolo veľa kníh, len už si nespomínam na názvy. Ja som chodievala s dcérou do knižnice a tam toho teda bolo. Mala jednu obľúbenú, takú o zajkovi. Vedela ju pomaly celú naspamäť. Tú sme si stále predlžovali

ibatanecnica
2. apr 2024

@prasiatko30 a ešte sme mali také dlhšie leporelá. Napr. o mravčekoch a svrčkovi myslím. Polovicu viem naspamät doteraz, čo som to stále dokola musela čítať😂

janage
2. apr 2024

Guľko Bombuľko naša láska😊

liz_lemon
2. apr 2024

Deti z Bullerbynu su velmi fajn príbehy, aj spomínané Opice z našej police

autor
2. apr 2024

@13uzivatelka11 lenže táto kniha, sú moderné nové rozprávky.žiadna klasika od Dobšinského.

heln
2. apr 2024

ako dieta som mala knihu Z rozpravky do rozpravky, ale uz si nepamatam ake tam boli rozpravky. pamatam si iba jednu: karakusov rozsudok. bolo to o tom ze niekde v indii, isiel kradnut zlodej a vlamal sa do domu, lenze okno puklo a zlomil si nohu, priviedli ho pred karakusa a ten zlodej obvinil toho okenara, ze kvoli neho si zlomil nohu, tak predvolali toho okenara, ten povedal, ze zle spravil okno, lebo videl zenu v cervenych satach. doviedli zenu v cervenych satach, ta povedala, ze za to moze farbiar. tak priviedli farbiara, ten sa nemal na co vyhovorit, tak ho isli obesit, lenze bol velmi vysoky, tak zobrali ineho farbiara a obesili toho.

janage
2. apr 2024

Ja ti poradím tak. Nevyberaj podľa vydavateľstva, ale podľa autora. Sú aj dnešní autori moderní, ktorých kniha dieťaťu niečo dá. Stačí trochu preluskat net, pripadne sa popýtať v kníhkupectve. Podľa odpovede predavača budeš vedieť ci si v tom správnom.
Toto bola tiež naša veľmi obľúbená

zorkahorka
2. apr 2024

A co klasicke rozprávky? Hlupy jano, v medovnikovej chalupke striga chcela zjest janka, ale deti ju supli do pece... ked sa ma niekedy deti spytaju, preco postava urobila toto a hento, tak neviem odpocedat, lebo casto su to nelogicke somariny.
A to nehovorim o starom style, v akom su pisane. Matko a kubko su krasne rozpravky, ale kurnik... neviem, ci deti chapu kazdej vete. To iste smely zajko od hronskeho! Alebo starsie biblie, ktore mam doma. Uz sa hovori a pise v uplne inom jazyku, na toto zvyknuti nie sme.
Mne sa dobre citali novodobe knihy v sucasnom jazyku ako opica skorica - syn sa aj nasmial, velmi ho to bavilo a je to aj poucne. Rad cital aj websterovcov a labky

oskvarka
2. apr 2024

co take nejake stare klasicke.. ale zase tam z toho jazyka to ma ine caro taketo prepisane to je des.. ale teda mi mame doma taku staru knihu danske ludove a to su ine morbidaciny ale decka su uz vecie radi si to s ocom citaju to je ako horo plny fantazie.. :D.. ale vseobecne to mas tie rozpravky.. Jack zobral fazule mama ho chcela vyhnat z domu tak po nich vyliezol okradol obra.. a zil stastne .. alebo vajce na vandrovke.. to su tsrasne somariny a hlavne to fakt pre male deti nieje za mna :D

juliet86
2. apr 2024

skuste pozriet veci z vydavatelstva monokel.

lavender273
2. apr 2024

@heln tuto verziu popolusky si pamatam to mi mama citala 🤣 jedna prst odrezala, druha patu Neviem kto napisal taku divoku verziu.

igiana
2. apr 2024

😉Nenapiseme spolocne knihu Rozpravky Modreho konika? Kazda mamicka by vymyslela nejaky poucny pribeh alebo spolu s detmi a mohli by sme to dat dokopy 😊.