Upravil sa vám syndróm dráždivého čreva v tehotenstve?

tepka
2. apr 2011

Ahojte hľadám tehuľky zo syndromom dráždivého čreva...chcem sa opýtať či sa vám neako zmenil stav z tehotenstvom??? 😉 dakujem

zaira301
2. apr 2011

ahoj....ja teda mám dosť veľké problémy so zápchou, teda mávala som problémy aj keď som nebola tehotná, ale teraz je to omnoho horšie.....takže riešim to tým, že pijem Acidko a užívam Psyllium aspoň raz denne....takže trocha sa mi to upravilo, ale určite nejdem na veľkú potrebu dvakrát denne, ale som rada, keď idem raz a to už je pokrok....obyčajne to je každý druhý deň......šťastné to tehotné, ktoré takéto problémy nemajú!......

tepka
autor
4. apr 2011

@zaira301no tak ale som počula že v tehotenstve je asi zápcha prirodzená...alebo ak to máš stále môžeš mať syndrom lenivého čreva...tento syndrom dráždiveho čreva postihuje ludí hlavne mladych mávaju hnačky,plynatosť,krče v bruchu nezáleží na tom čo zjedia a veľmi často skončia na pychologickom alebo psychiatrickom oddelení a liečia sa hlavne je to pschicke neskôr lebo je to už v hlave a človek sa bojí niekde ísť aby ho to nechytilo alebo zväčša ani neje pred tým ako má niekde víjsť z domu je to hrozné a dokáže to zničiť sociálny život.Málo sa o tom hovorí ,ľudia sa vädšinou hanbia za svoj problém,všetkých čo som postretavala boli veľmi zakomplexovaní ľudia, ktorý to brali ako komplex.Ja som prešla gastrom všeliakými vecami ,kým som nezistila,že je to hlavne v hlave a že je to podmieňované stresom a napätím.Vtedy človeka preháňa aj 4x ráno ,dokým nejde do práce alebo hocikde..ľudia začnú trpieť foboiu, zväčša socialnou prestanu chodiť von z bytu,neradi chodia do spoločnosti atd.Ja som našla psychiatra a som veľmi rada totižto som z toho dostala panicku poruchu, takže sme to riešili liekmi a veru pomohlo o 50% no a dalších 50%bude v hlave,a hlavne v prostredí v ktorom žijeme..nehovorím že to už nemám ale je to omnoho lepšie a zdá sa mi že tehotenstvom sa to zlepšilo 🙂 stolicu mám ok 2x denne narozdiel od 5x a nie su to hnačky a to som bez liekov ,lebo ich momentálne kôli tehotenstvu nesmiem brať...

tepka
autor
4. apr 2011

@zaira301 není príjemné ani to ani to ver mi že by si nechcela behať na záchod aj 6x denne a mať bolesti v bruchu a báť sa vytiahnuť päty z domu zo strachu,že ťa to dakde chytí 😖 ale jasne aj tá zapcha je hrozná..skušala si kapustovu vodu???Probiotiká????Acidko je dobre to ja zase ani nemôžem hned po idem aj 2x 😀

zaira301
4. apr 2011

@tepka....no ja inak nemám problém zjesť ovocie a môžem na to vypiť mlieko, takže ma "nepreženie" a nemusím sa báť v spoločnosti, že by som behala na toaletu stále....ale zasa sa bojím toho, že v budúcnosti budem mať iné problémy....viem, že telo sa potrebuje očisťovať zo škodlivín a ak sa dlhšie udržujú v črevách tiež to nie je dobré....mám kolegyňu, ktorá behá 3x za deň a doktor jej povedal, že má rýchly metabolizmus....u mňa je to určite sydrom lenivého čreva....len určite by som mala s tým ísť k lekárovi...ale budem to riešiť až po pôrode, teraz sa bojím jesť nejaké tablety, ktoré by mi mohli ublížiť....

anjelicek26
4. apr 2011

Nezlepsilo sa to... teda v tehu neboli problemy, ale potom zas...

lilly2711
4. apr 2011

Ahojte, prepacte,ze vam tu leziem aj ked nie som tehu, ale mam problem, ze mi diagnostikovali syndrom drazdiveho creva a kedze zijem v UK, jedine co mi povedali bolo, ze mam sama prist na to, co mi robi zle a dali mi lieky. Neviete viac poradit??? Ake ste mali vy priznaky a problemy a co vam poradili. Dakujem vam nesmierne. 🙂

tepka
autor
5. apr 2011

@lilly2711 Lieky????pokiaľ viem na syndrom nie su lieky lebo to je len syndrom a zatiaľ nevedia ako vzniká.Hm a čo užívaš a pomáha to???No ja mám len probiotiká od Generica IBS probioticum je to špec.na syndrom ale no dakedy ok dakedy zle je to také človek nevie nikdy dopredu..Príznaky aspoň ja:nafukovanie,krče v črevách,preliavanie,hnačky.No to máš dobré aj že ti to zdiagnostikovali veru 😒 lebo ja som prešla všetkým možným a nič výsledky negatív a problém bol stále.Som bola psychicky zle na tom.Navštívila odbornu pomoc a bolo lepšie o 60%.No a čo ti robí zle to fakt sama zistíš mne ovocie hlavne jablka,hrozno,dalej káva z mliekom,kofola,smotanové veci,kapusta kyslá,dakedy aj strukoviny a čerstvé pečivo je zabijak no.. 😠

tepka
autor
5. apr 2011

@anjelicek26 ajoj čiže sa ti to vrátilo???koľko to už máš????

tepka
autor
5. apr 2011

@zaira301 len najhoršie že syndrom je syndrom v tom ti tiež nepomôžu len ako ty papáš vlákninu,probio,a polievky veľa vody...a že aj cvičenie poháňa črevá.

anjelicek26
5. apr 2011

@tepka - ja neviem, uz snad vecnost, odkedy som sla na vysku? Sedem rokov? Odkedy som doma, sa to fakt zhorsuje, dovtedy to bolo len otravne, ale ako som bola doma na materskej a nikde moc nechodim, tak aj psychika robila vela. Clovek chodi menej ludi a vystresuje sa z kazdej blbosti a creva si robia, co chcu... nepijem mlieko, obmedzujem pecivo, jablka som nevedela, ale dobry tip.... cappucino s mliekom si dam, ale tak len ked som doma 😝

Ked som bola po prvej materskej v praci, fakt velke zlepsenie, takze aj teraz sa chystam ist zasa co najskor medzi ludi... co najskor spät do roboty... na stravu si davam bacha... uvidime... je to strasne otravne :(

anjelicek26
5. apr 2011

@tepka - ja mam homeopatika na ukludnenie + hnacku v kombinacii, ale to len zmierni symptomy a neriesi pricinu 🙄

tepka
autor
5. apr 2011

no jasne viem poznám ja beriem antidepresíva...no teraz nie momentálne.A ako dlho to máš???nemávaš stresy alebo tak??? 😒

tepka
autor
5. apr 2011

@anjelicek26 aha zvláštne lebo ja mám opak.Ked som doma je to ok zjem všetko mam na haku ale ked mam ísť niekde a hlavne obchodne centra alebo kde je veľa ludí koniec a najhoršie som to mala v práci 😒

anjelicek26
5. apr 2011

@tepka - ano je to zle ked niekam ideme a vyhybam sa dost vyletom kde neviem ako dlho ideme a kam ideme, moja obava je, ze raz kvoli tomu nebudeme nikam chodit (hlavne dlha cesta autom je moj des) a budu tym trpiet deti, ze maju "divnu" maminu... V praci mam pocit, ze to bolo lepsie, stresu bolo dost, ale patrilo to do takej "rutiny" clovek si na to zvykol. Ja som mala super kolegov aj sefa, robota ma bavila, citila som sa tam ako doma. Mozno preto to bolo lepsie.

No a doma je to lepsie, ale niektore potraviny - napriklad mlieko - nemozem pit ani doma, lebo hnacka stres/nestres. Sa citim fakt niekedy ako divna... keby si mam napisat zoznam veci, co nejem, lebo viem, ze ma prehanaju, tak bude pekne dlhy 🙄

tepka
autor
5. apr 2011

Aha no ale nie si jediná tak ti poviem 20%žien mladych týmto trpí ale sa o tom nehovorí.Ja viem aké to je a ja mám tak isto stres a tak isto mám obavy ked mi bude zle takto ostanem doma a tak ale ked bude male tak sa aj bojím no..ale ak ťa manžel podporuje je to ok 😉 ja pre výletmi sa snažím nejesť alebo si dám preventívne smectu alebo endiex a máš lepší pocit no.Ale ako hovorím je to strach dopredu je to uzkosť a mne tak vznikli depresie lebo som zrazu nechodila do spoločnosti a tak a pritom som bola vždy spoločenská za každu srandu ale bohužiaľ.a bolo to horšie a horšie tak som to riešila mne sa totižto objavovali stavy kde ma to chytilo pocit uzkosti stresu nedalo mi dychať zvieralo mi žaludok a bilo srdce jak najaté bolo to strašne a vždy niekde v čakárni alebo v práci(ja som robila v obch.centre 12hodín sama a ešte k tomu bez wc to bolo jedno aj pre zakazníkov a to sa musela predajna zavrieť najprv)nočna mora.A potom ma aj preháňao niekedy aj na lačno bola som zufalá.Ale všetko som mala negatívne.Rozhodla som sa pre psychiatra posledná šanca lebo som vedela že ked mam stres mi to robí.A veru dobre som spravila k tomu sa pridala panicka a socialna porucha a niekedy to spôsobuje vegetatívne disfunkcie ako hnačka,zápcha,zvracanie,omdlievanie atd.začala som brať lieky a poviem o 60%lepšie nie je tam ten stres ked niekde idem som uvolnenejšia a dopredu sa nestesujem takže to dosť pomohlo ale bohužiaľ som musela stopnúť. ☹

tepka
autor
5. apr 2011

@anjelicek26 ozaj daj ten zoznam vecí kôli info dobre vedieť 😉

tepka
autor
5. apr 2011

@anjelicek26 ake su tie homeopatika tá kombinácia to som nepočula 😒 pomáha to????

anjelicek26
5. apr 2011

@tepka - ja sa to chystam riesit s psychologickou uz dlho, len sa tam dokopat, ja viem, ze je to hlupe to neriesit, clovek si tym otravuje zivot. Len si to tu v UK neviem predstavit, ze ako... o rok sa vraciame spät do Nemecka, tak asi az vtedy to zacnem aktivne riesit.

Ja viem, ze tym vela zien trpi v tomto veku, ale neviem, ci az v takom rozsahu. Si prijdem divna. Presne to, co popisujes poznam aj ja... u mna to je fakt najhorsie kombinacia -soferovat alebo ist autom na nezname miesto - kde neviem, ci je po ceste wc, ci je tam wc... proste koniec... myslim na to uz par dni dopredu, kym niekam ideme. No a jasne, v style, nenervac sa, pohoda. Ved sa tam vzdy tesim, kam ideme! No a aj tak je to vzdy 50/50 ci sa vynervacim, ci nie, neni v tom logiky... Proste niekedy ideme 8 hodin autom a POHODA a potom ideme 30 minut a koniec... Esteze to drahy berie skor z humorom a vobec to neriesi... Tiez nic nejem, kym niekam ideme a nieco na hnacku preventivne si tiez davam, aj ked nie vzdy.

Si sama sebe za to nadavam, ze neviem tie svoje nervicky kontrolovat... ale chut sa izolovat nemam zasa :( Tu v nasom mestecku a okolitych dedinach sa vyznam, chodime s malym vsade, aj na nakupy aj po kamoskach, vozim dcerku, kam treba. Takze zasa zavrety doma nie sme... len keby si vedela, ako mi dlho trvalo ist 15 mil dalej (co fakt neni daleko) do mojho milovaneho obchodu - lebo som nevedela, kde to je, ci to najdem a tak - no dobreho pol roka, kym som sa "odvazila", ze to pohladam. Teraz tam chodim casto... uz bez stresu... ale je to vzdy o premahani sa.

Ach jaj, si tu ludia co to citaju musia mysliet, ze som fakt psychous 🤐

anjelicek26
5. apr 2011

@tepka - pomaha. Tie homeopatika. Mozno je to len placebo, mozno nie. Je to jedno, hlavne, ze pomaha, no nie? Ved to je kombinacia organickej + psychickej poruchy, no nie?

anjelicek26
5. apr 2011

@tepka

No zoznam by bol dlhy

ale tak z ovocia

hrozno, cerveny melon, avokado, kiwi, vsetky citrusy - mandarinka, grep, pomelo, hruska, datle, hrozienka, susene marhule a marhule vseobecne,

to nejem vobec

Potom nafukovacie veci, to ani neskusam, ziadne strukoviny ani nic ineho. Nejem nic stiplave ci prehnane okorenene, co najmenej mastneho, ziadnu majonezu, pecivo len celozrnne, ziadny toast ci chlieb z bielej muky, ziadne mlieko, puding, co najmenej bublinkovych mineralok, len neperlive... je toho strasne moc 🤐

anjelicek26
5. apr 2011

@tepka - no ja mam namiesany vytazok zo zaruzlia, to si robim ako caj, to je super. Homeopatika mam Chamomilla D12 a D30 , este jedny boze musim kuknut do lekarnicky.

Tieto mi odporucila kamoska, to som este neskusala
Sedacalman (kvapky)
Valeriana Hevert (tabletky)
Nervoregin phyto (tabletky)
Ardeysedon (tabletky)

tepka
autor
5. apr 2011

@anjelicek26 Nie není to tak ja mám to isté a poznám 4 ženy ktoré to majú ešte horšie ver mi.Jaj si v UK jasne o to horšie ale psycholog alebo psychiater pomôže to ti hovorím ja 😉 a super že beháš kade tade to ja nehrozilo.

tepka
autor
5. apr 2011

@anjelicek26 asne daj mi názov možno aj ja by som si to teraz keby niečo kupila 😉

tepka
autor
5. apr 2011

@anjelicek26 ha ok dakujem

tepka
autor
5. apr 2011

@anjelicek26 o pekne no na zbláznenie..no každy je iný vidím mne marhule nič ale citrusy ano..ale tiež ako kedy niekedy zjem a nič a niekedy bežííím 😀 nechápem tiež

yanus
5. apr 2011

@tepka Ahoj, ja tento problem mam uz od sameho detstva. Ten strach vychadzat z domu, mimo svojho hygienickeho prostredia je desivy, ale uz v puberte som pochopila, ze nemozem takto fungovat, zacala som sama seba presviedcat, ze vsetko je ok, taktiez partner mi v tom velmi pomohol. V tehu som chodila na gastroenterologiu a diabetologiu, kde na mne testovali vselico mozne a pan doktor povedal, ze jedna z diagnoz moze byt aj syndrom drazdiveho creva. Niekedy sa mi spustali hnacky aj tyzden vkuse, pricom som schudla aj 7-8 kil za tyzden, lebo sa vo mne prakticky nic neudrzalo. Raz som skoncila aj na infuziach, co uz telo ani vodu neprijmalo. Nastastie tehotenstvo mi velmi pomohlo, dokonca v poslednych dvoch mesiacoch som mala aj problem ist na zachod. Teraz mam uz 5 mesacne dieta a musim si zaklopat, ze zatial je to stale OK, aj ked zacinam pocitovat neustale nutkanie. Coskoro ma caka kolonoskopia, tak uvidim.

anjelicek26
5. apr 2011

@tepka - urcite robi kazdej z nas nieco ine zle, ale proste mame uplne senzibilne travenie, co si budeme hovorit 🙄 To druhe homeopatikum kuknem, len lekarnicka je u maleho v izbe a ten spiiii 😵

Ono na prvej materskej to bolo tiez dost zle, ale postupne som zacala chodit vsade, len ma to stalo premahanie a zmapovany kazdy zachod a kazdu cerpacku az po ciel jazdy. Ale ked som uz vedela, kam idem, tak ok. Ono sa o tomto vobec nehovori a je to proste tak obmedzujuce :( Ale asi mas fakt pravdu s psychologom/psychiatrom (?) to prebrat by bolo urcite rozumne.

anjelicek26
5. apr 2011

@yanus - v tehotenstvach bolo u mna tiez vsetko ok, skor zapcha ako hnacka, urcite vela robili aj tie dve tabletky zeleza, co som si do seba denne musela pchat. Ale bolo to o tolko kludnejsie obdobie. Len clovek nemoze byt stale tehu, ze ano. Som rada, ze aj teraz ked si doma s babom je to lepsie, kiez by to vydrzalo.

tepka
autor
5. apr 2011

@anjelicek26 no nemám ešte bábo 🙂 ale lepšie ano

tepka
autor
5. apr 2011

@yanus Hm aha no tak to sui mala zlé veru aspoň vidíme že nie sme na tom najhoršie...tak držím palce!!!!hlavne myslieť pozitívne nech sa ti to nespustí!!!No to ti nerobili kolono???to mali ako prvé možno maš Crohna či????hmm

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre