Tehotenská cukrovka a stravovanie

puma1986
12. sep 2015

Ahojte, vie niekto poradit ohladom stravovania a jedalnicka v tehotenskej cukrovke....

cicus13
12. sep 2015

@puma1986
Ahoj,
Neviem kolko SJ ti urcili na den...ja som to mala takto :
Ranajky 2-3
Desiata 1-2
Obed 5-6
Olovrant 1-2
Vecera 5-6
Neskora vecera 1
Maso, vajcia a syry sa nezapociavaju. k si kupujes jogurt vzdy si pozri kolko ma sacharidov a to deleno 10 a mas pocet SJ vacsinou som bola iba na bielom jogurte...vtedy len zistis kolko zbytocneho cukru je v jogurtoch...ja som mala vyhodu, ze islo leto a ficala som na zeleninovych salatoch skoro az do konca tehu. Ani som uz nepriberala...dokonca som chudla. A za cele tehu mi vyslo + 9kg
Chlieb a pecivo musis vazit, ale cca pol krajca chleba je 1SJ
Pokial chces sladke tak sa da kupit tycinka Maxi nuta a ta ma tusim 2SJ takze sem tam ako desiata ok 🙂 ma to aj jedno + odvtedy nesladim ani kavu ani caj a v kolacoch uberam cukor 🙂
Ja som ale bola na sedeni s dietologickou kde mi to vsetko vysvetlili 🙂

puma1986
autor
12. sep 2015

@cicus13 no mne dala diabetologicka jedalnicek ranajky,obed,vecera a tam je to vsetko na gramy a na odmerky....a ani mi neurcila Sj na den iba mi povedala,ze mam vyradit sladkosti a sladene napoje... a ako to si mam pocitat z kazdej potraviny sj?

puma1986
autor
12. sep 2015

@miskaska dakujem pozriem 🙂

cicus13
12. sep 2015

@puma1986 pekne salamunsky ta zrusili :(
Ja som mala cca 1 1/2 hodinove sedenie a vsetko do detailu vysvetlila.
Zajtra pozriem tie papiere co mam a poslem ti ich do mailu ak chces.
To neznamena ze ked vyradis len sladkosti a dzusy ze bude vsetko ok...cukor je skoro vsade...muka..ryza a cestoviny su najhorsie..
Napis mi do IP mail a zajtra to pohladam a pofotim 🙂

puma1986
autor
12. sep 2015

No to viem a preto chcem byt dosledna aby sa hlavne mala narodila v poriadku.....emaip som ti poslala do IP.. dakujem 🙂

liebling98
13. sep 2015

@puma1986 mne Dr odporúčala približne 25 SJ na deň. S tým, že som musela mať druhú večeru (dokonca pri prvom synovi som mala nastavený budík na 3:00 v noci a na nočnom stolíku banán), lebo som mala ketolatky v moči každé ráno.
Ako písala @cicus13, sladkosti a limonády zrušiť nestačí. Veľa cukru (na obaloch sacharidy, uhľovodíky, Kohlenhydrate, Carbs) je v jedlách, ktoré a priori za sladké nepovažujeme. Napríklad všetko z múky, koláče, chlieb, pečivo (jedno či biele alebo cerealne), knedle, halušky, cestoviny, zemiaky, ryža, proste všetky prílohy. Väčšina z nich má na 100g hmotnosti polovicu až tri štvrtiny cukrov. Takže v prvom rade obmedz prílohy. Ale pozor! Keďže musíš mať energetický príjem, tak sacharidy nahraď bielkovinami a tukmi. Takže nie ovocný light jogurt, ale biely plnotučný (smotanový), pridať syry, vajíčka, normálne maslo, kvalitné mäso, šunka. Tiež obmedziť ovocie a radšej ho nahradiť zeleninou.
Jesť v menších porciach, radšej viackrát denne, s odstupom aspoň 2 hodiny.

puma1986
autor
13. sep 2015

No
@liebling98 no lebo v tom jedalnicku mam iba ovocie jablko,hruska,pomaranc,grep a kiwi. Tak som nevedela, ze ci mozem aj ine ovocie. No snazim sa jest kazde 3 hod.. Napr. podla jedalnicka si mam na obed dat do 200g zeleniny, 80 g kuracie maso, 135 g ryza. Tak ja sa stravujem podla tych gramazy ...

@cicus13

puma1986
autor
13. sep 2015

Takto vyzera ten jedalnicek od diabelotogicky

puma1986
autor
13. sep 2015
liebling98
13. sep 2015

@puma1986 orientačne sa tým môžeš riadiť, ale skôr mi to príde ako odporúčania pre diabetikov 2. typu, nie pre tehotenskú cukrovku. Ovocie je síce fajn, ale má pre Teba nízku energetickú hodnotu vzhľadom k množstvu cukru, ktoré obsahuje. Preto by som minimálne 1, najlepšie 2 z uvedených ovocných malých jedál (desiata, olovrant, druhá večera) nahradila napr bielym smotanovým jogurtom s trochou ovsených vločiek a orieškov, alebo polkou rohlika so syrom a šunkou.
Pretože nielen vysoký cukor v krvi je nebezpečný, ale aj príliš nízky. Vtedy telo, aby získalo energiu, tak štiepi telesné tuky a vznikajú pri tom tzv ketolatky. Tie sú ale veľmi nebezpečné pre vývoj mozgu bábätka. IIste Ti Dr dala ocikavacie papieriky, aby si ich ráno po zobudeni ocikala. Podľa toho budeš vedieť, či sa Ti počas fázy hladu (cez noc, kedy neješ) náhodou tie ketolatky netvoria. Vtedy je dobré dať si druhú večeru neskôr (okolo 22-23 h), prípadne ako som to robila ja, že som mala v noci budík a zjedla nejakú drobnosť (banán, mandarinku, kúsok rohlika), aby do rána moje telo nehladovalo.
Neboj sa, zvládneš to. Len to nepreháňaj s tým obmedzovanim, aby si sa nedostala do druhého extrému. Ak Ti bude nejaký cukrovkár (2.typ) radiť, ber tie rady s rezervou. Väčšina týchto diabetikov musí aj znížiť energetický príjem, čo Ty nesmieš. Čiže, ak Ti budú núkať light nízko tučný ovocný jogurt, tak oodmietni, Ty potrebuješ tučný smotanový biely jogurt.
A vyhni sa oblúkom jedlám pre diabetikov s umelými sladidlami!

puma1986
autor
13. sep 2015

@liebling98 No na olovrant si dávam vždy biely jogurt vločky a pólku buď jablka alebo hrušky..... A doktorka mi nedala žiadne papieriky..... ja som mala hodnotu 8,44 tak možno preto asi ani nedala papieriky... cez týždeň mám takto zadelené o 7 raňajky, 10 desiata, 13 obed, 16 olovrant, 19 večera, 22 druhá večera..... Môj denný jedálniček vyzerá asi takto : RAŇAJKY: 75g špaldová žemľa+ 3 plátky šunky+ plátok syra+ do 200 g zeleniny...... DESIATA: pólka jablka alebo hrušky alebo pomaranča.....OBED: 135g ryža+80g kuracie prsia+ do 200g zeleniny......OLOVRANT: do 200 ml biely jogurt+ 30g ovsené vločky+ pól ovocia.....VEČERA: tak isto ako obed napr dnes som mala na obed knedľu 75g+ 2 pol. lyžice omáčky+ 80g bravčovho karé....NESKORÁ VEČERA: pól špaldovej žemli a plátok buď syra alebo šunky...

puma1986
autor
13. sep 2015

ale teraz 3 dni cítim ako keby mám nízky tlak alebo je to možno preto, že mám zas málo cukru?

liebling98
13. sep 2015

@puma1986 8,44 si mala po 2 hod od vypitia tej sladkej vody? Dr, ktorú spomínaš, je diabetolog?

puma1986
autor
13. sep 2015

@liebling98 áno po 2 hodinách som mala 8,44 od vypitia....áno diabetologičku som myslela..... odvodná mi nedala nič tam som bola zaniesť papier a gynekológovi som volala či sa mám prísť ukázať alebo až na poradňu mám prísť, tak, že mám držať diétu a potom normálne na poradňu ak nemám žiadne problémy..... a gynošovi idem teraz 28.9.

puma1986
autor
13. sep 2015

@liebling98 nikto mi nič nedal

liebling98
13. sep 2015

@puma1986 tak môžeš byť kľudná, s najväčšou pravdepodobnosťou tehotenskú cukrovku nemáš. Hraničná hodnota po dvoch hodinách je totiž 8,6 mmol/l. Zrejme pani Dr ešte používa staré schémy, kde bola hodnota 7,8 mmol/l.
A ako Ti to merala? Z prsta v takom maličkom glukomery pre pacientov, alebo z odberu venoznej krvi stanovil certifikovaný labak?
Takže tú diétu neber tak dramaticky. Jedz, čo Ti chutí, obmedz sladkosti a prílohy a užívaj si tehotenstvo.
Ja som mala tehotenskú cukrovku na diéte, Dr mi hneď predpísala Diaphan prúžky a dostala som glukomer. Na každú kontrolu 4 miniskumavky, kde som si mala odobrať krv nalačno, 90min po raňajkách, obede a večeri.

puma1986
autor
13. sep 2015

@liebling98 no mne normálne brala zo žily.....a áno mne hovorila, že hranica je 7,8 a ja mám 8,44.... no ved ja už teda neviem podľa čoho sa má človek riadiť... to je na nervy..... takže by som mohla jesť normálnu váru ako doteraz len menšie porcie? ....sladké som vylúčila úplne aj sladené vody....

liebling98
13. sep 2015

@puma1986 to Ti verím, že je to na nervy. S tým sladkým a sladenymi vodami si dobre začala. Jesť môžeš ako doteraz, ale si dávaj menšie porcie príloh (namiesto 4 knedli len 2 napr), vylúč jedlá čisto sacharidove (špagety, zemiakové placky, bryndzové halušky, buchty, žemľovka, palacinky atď) a bude to OK. Stravuj sa pravidelne, častejšie menšie porcie. Ovocie s mierou, zeleninu môžeš, ak máš dostatok bielkovín a tukov v strave. Pozor, mlieko má tiež sacharidy, ale ak ho máš rada, tak pohár plnotučného mlieka s kúskom rohlika je rýchla druhá večera
Podľa kritérií cukrovku nemáš, ale zas úprimne, tá hodnota tiež nie je taká, aby si sa mohla bezstarostne prejedať. Držím palce.
Ak si radikálne nabehla na tú diétu, je možné, že divné pocity máš z poklesu cukru v krvi.

bosoriak
13. sep 2015

@puma1986 Vies co, ja som mala hodnotu 8.2 po dvoch hodinach pri poslednom tehotenstve. Takze vraj jasna tehotenska cukrovka, mala som doma glukomer, mesiac som si pichala do prsta po kazdom jedle, prsty ma boleli jak fras, kazde dva tyzdne na kompletne odbery u diabetologa a dalsie pichanie do prstov aj v ambulancii.. Vysledok? Ziadna ina hodnota nebola nadlimitna a to som teda nejako extra dietu nedodrziavala, kedze som si merala hodnoty po jedle a vzdy boli OK. Ked som si raz dala na obed cestoviny (!!) s grankom (!!!) a so smotanou (!!!) a po dvoch hodinach bola hodnota cukru v norme ako u nediabetika, prastila som so vsetkymi meraniami.
Teraz zijem vo Svajciarsku, kde je hodnota pre urcenie tehotenskej cukrovky po dvoch hodinach nad 8.5. Takze tu by som ziadnu tehotensku cukrovku nemala (ani ty).
Odporucam zaobstarat si glukomer, skusit si par dni merat cukor a podla vysledkov uvidis, ako sa mozes stravovat.

puma1986
autor
13. sep 2015

@bosoriak ďakujem za radu.... len chápete, že mi záleží hlavne aby bolo dieťa v poriadku 🙂

puma1986
autor
13. sep 2015

@liebling98 no ved jedna známa mi tiež teraz hovorila, že mám sa stravovať normálne akurát menšie porcie, že zas až tak prísno ako to mám teraz to nemám brať.... tak budem sa snažiť to nieako zvládnuť.... ďakujem za rady 🙂

cicus13
13. sep 2015

@puma1986 písala som ti mail 🙂

cicus13
13. sep 2015

@puma1986 Práve o to ide 🙂 aby bolo bábo v poriadku. Ja som sa tiež bála ako to zvládnem a išlo to úplne v pohode.

puma1986
autor
13. sep 2015

@cicus13 dakujem idem kuk 🙂 jasne pre zdravie vydrzime 🙂

puma1986
autor
13. sep 2015

@cicus13 jej dakujem no tak toto mi urcite ulahci je to viac zrozumitelne a mam sa coho drzat este raz dakujem 🙂

cicus13
15. sep 2015

@puma1986 nemas za co 🙂 drz sa a davaj na Vas pozor 🙂

puma1986
autor
15. sep 2015

@cicus13 ďakujem 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre