Ťažká depresia a lieky môžu ublížiť bábätku?

katuscakzms
6. okt 2011

poradte a pomozte: mam znamu ktora trpi tazkou depresiou a stalo sa to ze otehotnela,co aj planovali ale niejako to prislo skor a brala este trojkombinaciu liekov na depresie,brala ich do 5 tyzdna tehotenstva lebo az vtedy to zistila na co jej psychyater povedal aby si dala dietatko zobrat lebo tymi liekmi mohlo dojst k jeho poskodeniu,ma teraz z toho hlavu v smutku ale rozhodla sa ze dietatko si necha pretoze moze a nemusi byt chore,ale teraz ju viac trapi ta neliecena tazka depresia a obava sa ci to nemoze mat tiez niejaky vplyv na babo ked ma taketo zle stavy,musela toztizto vsetky lieky vysadit a prechadza aj abstinencnymi priznakmi,mate niektora s tymto skusenost? moze ta neliecena depresia ublizit babetku?

sisaha
6. okt 2011

@katuscakzms no ale jej diagnoza patri do ruk lekara a nie sem do fora. Tu tazko mozes brat vsetky odpovede vazne. Takze moja rada je: nech sa zveri do ruk lekara, ktory jej pomoze nastavit liecbu a bude ju mat pod neustalym dohladom

katuscakzms
autor
6. okt 2011

no on jej lieky vysadil,a odporucal potrat,ja len chcem vediet ci tu nieje niekto kto si prezil to tehotenstvo a neliecenu depresiu a ci to malo niejaky dopad na babo ja viem ze to u nej moze dopadnut uplne inak alebo ze je iny pripad ale pocut nieco od niekoho kto to prezil alebo preziva je tiez dobra opora pre toho kto tym trpi a potrebuje aspon takto pomoct aj ked to jej problem nevyriesi ale slova niekedy od nestrannych pomozu a podporia

alenka600
6. okt 2011

@katuscakzms Mala som jednu kamosku v podobnej situacii, vysadila lieky, tehotenstvo zvladla, ale ku koncu a po porode uz trochu nemala kontrolu nad svojim stavom, odcudzila sa od manzela, zobrala dieta a isla k rodicom, ti namiesto toho aby situaciu znormalizovali, tak ti ju od manzela izolovali totalne a coskoro rozvod atd. Ale netrufam si porovnavat to uplne, pretoze to mohla byt ina diagnoza. Len tym chcem povedat, ze to moze vypalit uplne rozne - dietatko bolo v pohode ale ona nedopadla psychicky najlepsie. Drzim palce

katuscakzms
autor
6. okt 2011

@katarinkad dakujeem 🙂

katuscakzms
autor
6. okt 2011

@alenka600 dakujem,viem ze to moze u nej byt ine ale chcem aspon vediet co sa moze stat,alebo co robyt ako jej pomoct,jej teraz hlavou chodia same nezmysli a boji sa aj o babo je si vedoma toho ze ked vsetko pojde dobre a narodi sa jej babetko ze ho nebude moct kojit tak ako predosleho synceka lebo hned po porode uz pri druhom mala depresie a musela brat lieky,takze aj teraz ona uz to vie ze po porode ju caka to iste len ide o to vydrzat to niejako do porodu a dufat ze babetku tie lieky neublizili a ze mu neublizi ani tato neliecena depresia

alenka600
6. okt 2011

@katuscakzms Drzim velmi palce

anehap
7. okt 2011

@katuscakzms na místě tvé kamarádky bych změnila lékaře, léky na depresi se mohou brát i v těhotenství(ne všechny a někdy nižší dávky), ale správný lékař jistě poradí které. Neléčená deprese a její stavy jsou pro miminko mnohem horší než když bere na depresi prášky a je pod kontrolnou. Držím moc kamarádce palce, zvládnout se to dá(os. zkušenost), důležitá je i podpora rodiny 😉

katuscakzms
autor
7. okt 2011

@anehap dakujem za odpoved a radu,toho som sa aj obavala ze ta neliecena depresia moze ublizit babetku,porozpravam sa s nou o tom ,este raz dakujem 🙂

anehap
7. okt 2011

@katuscakzms nemáš za co 😉 určitě to zvládne,i když to je náročné teď jsem četla ještě tvoje příspěvky - i kojit se může a zároveň brát prášky - ale opět jen některé a musí se dodržovat určitý odstup - kojit až po nějaké době po tom, co vezme prášek - to by ji všechno měl správný dr. poradit. Pokud si svým lékařem není jistá, ať určitě vyhledá jiného, ale řešit se to zdá. Člověk nikdy neví, co by mohla teď po vysazení udělat, mnohem bezpečnější je brát léky - jak pro ni, tak pro miminko

anehap
7. okt 2011

@katuscakzms ještě jsem ti chtěla napsat, že jsem četla tvůj příběh a chtěla bych ti popřát moc a moc sil - celé vaší rodině, protože jsi opravdu moc statečná, jak to zvládáš, musela jsi toho hodně prožít a ještě pomáháš ostatním, opravdu tě moc obdivuji 😵

seva
7. okt 2011

ahoj, pristup kamaratkinho psychiatra sa mi zda prinajmensom zvlastny, aj ked neviem detaily, ale urcite by som zvazila este rozhovor s inym lekarom, ktory vie posudit rizika liekov, ktore kamaratka berie. podla info co mam ja, prve tyzdne nema babatko a maminka spolocny krvy obeh, a preto lieky ktore vezme v tomto case, neublizia. hovorila mi to lekarka-neurologicka. nech sa kamaratka urcite skusi informovat u gynekologa, pripadne genetika.
zaraza ma, ze ju psychiater odporucil umele prerusenie len tak, z "fleku", bez konzultacie. myslim, ze psychickemu stavu kamaratky by to teda urcite nepomohlo - skor naopak... ale ako pisem, neviem podrobnosti, takze nechcem sudit.
no a teraz k tvojej otazke: podla mna by kamaratka mala skusit terapiu - resp. psychologa, ktory by aj vedel zvazit jej stav. ak by sa nedal zvladat bez liekov - skutocne existuju aj lieky, ktorych uzivanie je v tehotenstve bezpecne. tehotenstvo a zmeny hormonov jej dokonca mozu pomoct. taktiez kojenie - moze, ale nemusi nestat stav, ktory sa jej prihodil pri druhom dietatku.
myslim, ze vsetko to zavisi najma od podpory jej okolia, ze v tom nie je sama. velmi drzim palce!

katuscakzms
autor
7. okt 2011

@seva dakujem za odpoved som rovnakeho nazoru a posielala som ju aj k inym lekarom neviem ci sa s niekym skontaktovala ale budem jej zajtra volat tak sa budem snazit jej pomoct aspon tym co odporucate vy vsetky este raz dakuje cenim si to velmi lebo my je velmi blizka a bojim sa o nu

anehap
7. okt 2011

@seva naprosto s tebou souhlasím 😉

katuscakzms
autor
7. okt 2011

@anehap dakujem ti za vsetko,clovek musi pomahat druhym aby sa citil lepsie aspon u mna to tak je 🙂

vejula
7. okt 2011

@katuscakzms napisala som ti IP. Poviem len tolko nebude to lahke, ale da sa to zvladnuť. Pokial je jej stav velmi važny tak su antidepresiva ktore sa možu uživať po skončeni prveho trimestra. O tych liekoch som ti napisala do
IP 🙂

katuscakzms
autor
9. okt 2011

hlasim sa s pozitivnou spravou-kamoskyn lekar suhlasil ze jej da lieky od 3 mesiaca,tak je spokojnejsia lebo uz to ozaj tazko zvladala a okrem toho jej dvaja sibali ktory sa ustavicne natahuju o hracky......no tesim sa s nou a dokonca mala dobru naladu ked som s nou dnes volala,len nech jej to vydrzii,dakujem kazdej za nazor a pomoc,vsetko som to z nou prekonzultovala a dakuje 🙂

anehap
10. okt 2011

@katuscakzms tak to je fajn, určitě to dobře dopadne - s lékama jí bude hned líp 😉

jedna_iva
10. okt 2011

@katuscakzms ahoj..ja si depresiami prechádzam cele tehu od začiatku...aj mne lekari na začiatku vraveli že aspoň do 12 tt,by sa nemalo nič brať a potom že sa zvaži čo dalej..tiež som zistila že som tehotná a brala som lieky na depky..no zatial našťastie je ževraj všetko v poho...Boli sme aj na genetických testoch....je tu vo fore téma panická porucha a tehotenstvo...mne tam čítanie velmi pomohlo..nech si to pozrie...

katuscakzms
autor
10. okt 2011

@jedna_iva dakujem za typ urcite jej tu temu odporucim ale teraz nema internet ostala z pokazenym pc a trva to uz 3 mesiace a to jej tiez nepomaha lebo je bez kontaktu so znamimi,preto tu pisem za nu,ale snad to uz budu mat hotove,aby sa mohla sama trosku odreagovat,drzim palceky,dostanete krasny vianocny darcek,tak nech je zdravucky 🙂

daniela1974
14. okt 2011

ahojte kocky, ja som sem isto uz pisala depresie mam cely zivot a v tehu to bolo sialene teraz sa uz druhy mesiac liecim z poporodnej depresie len chcem sem pozvat @lenka2507 lebo jej je zle a ma pocit ze je jedina ktorej je zle pocas tehotenstva tak chcem nech si poprecitava toho viac od nas nech vidi ze nas je kopec a nie je sama na svete so svojim trapenim.

katuscakzms
autor
15. okt 2011

@daniela1974 ahoj vzdy je lepsie ked clovek vie ze nieje sam a porozprava sa alebo sa vypise ci uz z bolesti alebo uzkosti a depresie,to pomoze 😉 viem aspon podla seba

lussy211
19. okt 2011

@katuscakzms Ja trpím depresiou a kvôli tehotenstvu som sa vzdala liekov..Nemám síce ťažkú 3tiu formu, ale znášam to dosť ťažko( som bližšie ku dvojke) a neviem si predstaviť, že by som bola s ťažkou depresiu a mala naraz vysadiť 3ojkombináciu liekov...ja som brala dvojkombináciu a mala som abstinenčné príznaky ktoré som našťastie po dvoch mesiacoch prekonala. Nebolo to jednoduché. a záleží aj od liekov a od toho ako dlho ich brala..Mohlo by to mať na ňu veľmi zlý dopad pokiaĺ ich má naraz vysadiť. A prežívať si to čo niekedyja v tehotenstve a ešte vo vyššej miere...chúďa bábo:(Ja už aj teraz sa bojím či to moje nebude mať z toho nejaké následky.Ale verím že nie.

katuscakzms
autor
19. okt 2011

@lussy211 drzim palce aby babo bolo v uplnom poriadku a aby si to aj ty zvladala vsetko s lahkostou a optimizmom 🙂

megy
19. okt 2011

ahoj holky, já se léčím s úzkostně -depresivní poruchou již 8 let - od svých 19-ti a k tomu prvky panické poruchy - taková krásná kombinace, která obča nedá spát.
než jsem otěhotněla, tak jsem absolvovala psychoterapii, upravili mi AD a potom co jsem byla dobře stabilizovaná jsem asi týden nato otěhotněla 🙂 no nemusím vykládat, co se ve mě odehrávalo a odehrává. vysadila jsem léky - brala jsem citalopram a jako rychlou pomoc občas lexaurin. nyní jsem 14 tt. od začátku si říkám, zda je vše v pořádku. nedokáži se tak nějak radovat, protože se bojím - je to první těhotenství. nevím, jak se dát do klidu. Je pravda, že každá maličkost mě najednou vystraší. jak tyto stavy zvládáte?? dokážete mi také poradit? jak se dát psychicky do klidu??

když si přečtu nějaké věci okolo depresí a těhotenství tak si říkám, jak jsou všechny ženy kolem silné a statečné

megy
19. okt 2011

@katuscakzms pokud ti mohu říct já, to co mi řekl dr., užívání a neužívání AD je vždy zvažováno dle přínosu. pokud někdo trpí těžkými depresemi, tak se spíš reguluje dávkování, jelikož jejich vysazení by bylo škodlivější než užívání. Je to v podstatě jako těhotná epileptička - taky ji nikdo nevysadí léky jen proto, že je těhotná a znám zdravá miminka těchto maminek 🙂

lussy211
19. okt 2011

@katuscakzms ďakujem a to isté želám ja Tvojej kamarátke, každopádne nech prepána nejde hneď na potrat a poradí sa s ďalšími odborníkmi.;)

megy
19. okt 2011

@lussy211 souhlasím.

nevím, proč by měla jít na potrat, když je vše o.k. těžká deprese není přece kontraindikací těhotenství a kolikrát se stává, že se právě tyto stavy mnohem zlepší. určitě je dobré si promluvit o tomto s gyn. lékařem řádně - já mám v průkajdě taky depresivní stavy a taky se můj lékař podle toho chová - častěji mě zve na kontroly a cokoliv se mi nezdá , tak je ochotný. takže si myslím, že pokdu není vyloženě nějaký důvod, proč jít na potrat, tak bych na něj nešla 🙂

držím pěstičky 😉

katuscakzms
autor
19. okt 2011

@megy dakujem,babo si urcite necha,a dr jej uz dal lieky ale az od 3 mesiaca co by uz aj mohla brat ale boji sa opetovnych neziaducich priznakov ktore v jej pripade hrozia a to este vecsie zhorsenie depresiii a oststnych okolnosti spojenych s nou,takze sa snazi bojovat bez liekov ale ma to tazke,je velmi statocna len sa boji ci ta depresia neublizi babetku

megy
19. okt 2011

@katuscakzms to si říkám taaky každý den - jaký vliv to bude mít. není to lehké, ale dá se to zvládat. já léky taky neberu od začátku, takže ji hodně chápu, ty její obavy. jestli budete chtít, tak stačí napsat a vypovídat se, zjistíte, že doopravdy spousta holek s tím bojuje 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre