Popôrodná preeklampsia a prevencia v ďalšom tehotenstve

bessdonna
2. máj 2024

ahojte.chcem sa opytat,ci ste mali preeklampsyu prave pocas porodu a po porode a pri dalsom tehu ci bolo vsetko v poriaadku a co vam davali na prevenciu.moja gyn vravi,ze na zriedenie krvi by sa podavalo nieeco,tak asi fraxiparin,nie?citala som u dr zahumenskeho,ze nizke davky aspirinu na zaciatku tehotenstva mozu sluzit ako prevencia preeklampsie.bolo to vazne stresujuce,viete mi poradit ako sa tomu vyhnut?vdaka

322sima123
2. máj 2024

@bessdonna ahoj ja som mala preeklampsiu mesiac pred pôrodom a bola som celá zavodnena tlak mi kolisal veľmi vysoký som mala, zobrali ma do nemocnice a sledovali, dávali dopegit a mg, pôrod prebehol normálne ( na mnohé modlitby a asi zázrak sv. Terezky.. 🙂) druhé tehu som mala bez toho, tiež na mnohé modlitby..

pink_lady
2. máj 2024

ja som mala preeklampsiu pri prvom tehotenstve, ropdila som predcasne v 35-36tt. V druhom tehotenstve som brala od zaciatku anopyrin, neskor pichala fraxiparin a do konca 35.tt som vkladala utrogestan. Porodila som v 39+5 planovanou sekciou, s nizkym tlakom, no preeklampsia si ma pockala, nastupila cca 4 dni po porode. Fraxiparin som pichala tusim 2mesiace po porode.
AK by som nahodou opat bola tehotna, tak anopyrin a fraxiparin opat.

bessdonna
autor
2. máj 2024

@pink_lady prosim ta anopyrin na podnet gynekologa?ci na tvoj?fraxiparin ma nejake negativa?napr na dojcenie,na babo?utrogestan s tym ma spolocne co?kvoli fraxiparinu je vyssie riziko potretu?

kiki68
2. máj 2024

@bessdonna tam sa berie tehu aspirin, Ass kyselina musi byt v lieku a berie sa do 36tt

kiki68
2. máj 2024

@bessdonna mozes ist na kombinovany Test a tam by malo byt vypocitane riziko preeklampsie. Urcuju to odberom krvi, meranim tlaku a myslim nejakymi prietokmi. Ak to vyjde pod 1:250 alebo 1:300, tak beries lieky urcite, ak to vyjde dobre, ale mas uz v minulosti tento problem, tak asi nasadia lieky. Dava sa iba anopyrin, nie fraxiparin a vobec nie utrogestan. Ten je totiz na udrzanie plodu a vyzivovanie placenty. Very ho vsak dlho zeny, kde bolo napr geneticke porusenie rastu a funkcie placenty ( tie potraty bez zjavnej priciny v roznom stupni tehu)

pink_lady
2. máj 2024

@bessdonna ano, gyneokog mi ho napisal hned v 6týzdni...a Fraxik zas hematologicka. No a utrogestan preto ze placenta mi nevytvarala dost progesteronu ...a to moze mat tiez nasledok preeklampsiu.../ja som brala od zaciatku utrogestan, kedze som bola po potrate, normalne sa v 12-13tt vysadza ale v 13.tt som zacala krvacat, mala som nizku placentu...tak mi ho nechali a v 16tt mi robili kontrolne krvne testy na hladinu progesteronu a zistili ze zaostava hladina o 6 tyzdnov cca...preto nechali ...)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre