Nežiadúce účinky pri užívaní kyseliny listovej

boogina
18. nov 2011

Ahojte. Môj problém je,že KL užívam od augusta 2011 v dávka 10mg denne, kvôli tomu v takom množstve, že mám na epilepsiu nasadený liek lamotrigin 50mg denne....a od tej doby iba priberám...tak sa chcem aj Vás opýtať, či ste sa stretli s tým, že by ste od kyseliny listovej priberali alebo sa vyskytol nejaký iný vedľajší účinok pri jej užívaní...ale ozaj ma zaujíma to priberanie...lebo už som zúfalá ☹

gabinap12
21. nov 2011

ahoj ja užívam tretí mesiac femibion 800 a pribrala som 3kg, a to som mala vždy stabilnú váhu...tak neviem ale niečo na tom bude asi, ale zase takú vedu z toho nerobím...odporučil mi ju gynekológ ako prekoncepčnú prípravu na tehotenstvo, pred pol rokom som totiž rodila dcérku, ktorá mi zomrela počas tehotenstva v 33tt....bolo to najhoršie obdobie nášho života,,,po pôrode išli kilá dolu rýchlo aj vďaka psychickému stresu a žiaľu no teraz to ide zase hore, ale pokiaľ by to pomohlo aby ďalšie bábätko bolo ok a budeme zdraví a spolu tak kašlať na nadváhu...nebuď z toho v strese to nikomu neprospeje, hlavu hore....

maminuska
21. nov 2011

@boogina moja dcéra brala dlho lamiktal , mysím že účinná látka je rovnaká a po určitej dobe začala z tohto antiepileptika priberať, potom jej bol vymanený za Topamax a v priebehu pol roka všetko zhodila a ešte aj viac,
nemôže to byt aj z tých antiepileptík ?

martinaxx
21. nov 2011

@gabinap12 to mi je moc ľúto čo sa ti stalo-už v takom vysokom štádiu tehotenstva-dačo strašné:(

martinaxx
21. nov 2011

@boogina ja som užívala kyselinu listovú asi rok a vôbec som nepribrala,nemyslím,že by to bolo z toho

gabinap12
22. nov 2011

@martinaxx ...ďakujem, áno je to hrozné a veľmi nám Sofinka chýba...najhoršie pre mňa je to že všetko prebiehalo ok až do toho osudného týždňa, lekár mi odporučil čo najskôr ďalšie tehu ako liek, vraj to bola len nešťastná náhoda...to sa už nikdy nedozviem, len zabudnúť sa nedá...preto ma žiadne kilá navyše nerozhádžu, ale niečo na tom bude pomaly váha ide hore a to sa vôbec neprejedám a vždy som bola chudá, tak neviem...

boogina
autor
22. nov 2011

@maminuska ahoj...ďakujem za odpoveď....z antiepileptík to nebude, lebo tie užívam už dobrých 7 rokov a váha sa mi nemenila...tak skúsim mesiac KL nebrať a uvidím, či sa niečo bude diať...
@gabinap12 ahoj...3 kilá by nevadili ani mne, lenže mne to spravilo skoro 10 kíl :(...musím ísť ešte na štítnu žľazu a možno bude problém tam, lebo mamina sa na ňu lieči...

martinaxx
22. nov 2011

@gabinap12 neviem či sa ti chce o tom písať ale čo sa vlastne stalo?ak nemáš chuť o tom hovoriť-úplne ťa chápem.To bolo všetko v poriadku a z ničoho nič sa ti to stalo?alebo si mala nejaké problémy?Ja som potratila v 10 týždni a už z toho som bola totálne zničená-neviem si ani predstaviť,že by sa mi stalo dačo také,prajem všetko dobré🙂

maminuska
22. nov 2011

@boogina kyselinu listovu brat musíš ak chceš otehotniet a ak počas tehotenstva budeš brat antiepileptiká, to už rozhodne tvoj neurolog.
Antiepileptiká jednak v určitých kombináciach zvyšuju riziko rožštepu neurálnej trubice a aj vady na mozgu a naopak kyselina listová toto riziko znižuje preto sa u epileptičiek doporučuje brať vyššie dávky ako u bežných tehotných žien.
Osobne si myslím že to z KL nie je , ja som ju brala asi pol roka pred otehotnením a nepribrala som , napriek tomu všetkému by som sa predsa len opýtala neurologa či nemôžeš priberat aj z nich , lebo najstaršia dcéra brala lamiktal od 4 rokov, do 10 bolo klud váha OK a potom sa začala zvyšovat, takže ho brala 6 rokov bez problémov a potom zrazu nárast váhy a bohužial nám začali aj záchvaty, tak jej to bolo vymenené za Topamax a po nom zase všetko schudla.

boogina
autor
22. nov 2011

@maminuska to viem, že KL je potrebná ako prevencia kvôli rázštepom...veru, tak sa ja popýtam a uvidím...hádam nič zlé nezistia...nech sa môžeme s priateľom pekne snažiť 🙂

gabinap12
23. nov 2011

@martinaxx presne tak, celé tehu bolo v podstate bezproblémové až na problém so štítnou žľazou ale to sa podarilo vyriešiť ešte na začiatku tehotenstva, až prišiel ten osudný 33tt,kedy som prestala cítiť pohyby malinkej a tušila som že sa stalo niečo zlé, preto som ihneď šla k lekárovi, no bolo neskoro, ani teraz po pol roku sme sa z toho úplne nespamätali, stále to hrozne bolí a nedá sa len tak zabudnúť...žiadne vysvetlenie len to že sa to vraj niekedy stáva, v pitevnej správe nám uviedli že nastalo pravdepodobne stlačenie pupočnej šnúry, následne vznikla krvná zrazenina ktorá pupočník upchala a nastala tzv. intrauterinná asfyxia tj. udusenie bábätka v maternici....až tu na MK som zistila koľko mamičiek má podobné skúsenosti, pomohlo mi že niekto chápal čo prežívam...

mariynka
7. feb 2012

baby, mna vystrasil tento clanok: http://surovastrava.sk/index.php/zaujalo-ma/22-...
ja uz fakt neviem teda, comu mam verit a co mam robit ☹ ☹ ☹ ☹ ACH

werusss
8. feb 2012

@mariynka ..ahoj, ja si myslim, ze keby to bolo take nebezpecne tak by to ani lekári neodporucali...a myslim ze by tie vitaminy potom mali byt siahnute z predaja...nehovorim ze to nemoze byt pravda...☹..

meritka
1. mar 2012

podľa mna sa moze priberat z kyseliny listovej, je to vlastne vitamin B a to je zname ze pri vitamine B moze clovek naberat na vahe,vit B sa pouziva aj pri podvizive a tak takze podporuje chut do jedla a podobne🙂

zudu
4. mar 2012

Ahojte .....tak mne predpisala gynekologycka kys. listovu acidum folicum po potrate aby sa nam cim skor podarilo opat otehotniet a kazala to brat aj mojmu muzovi ....obaja sme to poctivo brali a uz po mesiaci sme zacali priberat na vahe .... viditelne......zacalo is to vsimat hlavne okolie...takze podla mna ANO su to vitaminy Bskupiny....

bis
5. mar 2012

ahojte,mám otázku,dokedy vlastne treba brať kys.listovú?počas celého tehotenstva,alebo stačí v prvých 3-4 mesiacoch?

dlucy
6. mar 2012

ahojte, ja som brala kyselinu listovu iba mesiac a bola som stale hladna....nakoniec som ju vysadila.

fialkaa
6. mar 2012

@bis najlepsie este pred otehotnenim

ania4
20. mar 2012

tak ja beriem kys.list. viac ako rok a mimco som stratila minuly rok 2x.raz v 7tt a druhy krat v 9tt. pri druhom som brala dokonca aj duphaston.aj teraz ho beriem ale zatial sa nam zasa nepodarilo znovu otehotniet....mozno to bude trombofilny stav. lebo na nic ine nam neprisli,ale pri dalsom tehu si vraj hned budem pichat tusim fraxiparin 😢 ja som si ale vsimla ze kys.list. ked vezmem vecer nemozem zaspat. tak druhu tabletu beriem radsej poobede a je to ok.spinkam jak zarezana 🙂

lucka1987
20. mar 2012

kyselinu listovu v podobe femibionu ci obycajnej lystovky som brala bez prestavky dva a pol roka a nepriberala som vobec z toho...
tu je nieco o neziaducich uconkoch o predavkocani a podobne
http://www.moda.sk/Kategorie/Zdravie_a_krasa/20...
http://najmama.aktuality.sk/clanok/226202/aj-s-...

sofinka333
20. mar 2012

@ania4 Ahoj. Mne doktor povedal ze ta KL je len velky BUM. Ze je to len moderne a nikde nikto este nedokazal ze to ma nejaky vplyv na tehotenstvo a zdravie dietata, a ze to vobec nezarucuje donosenie zdraveho plodu. Predsa len beriem calibrum babyplan a minule som citala ze aj ryby tuk je velmi prospesny v tehotenstve tak beriem aj to. Inak je mi luto ze si to uz 2x musela prezit. Ja len raz, v 10t kvoli autonehode. Nikdy sa nedozviem ci by som ho donosila alebo nie. 😢 rasdej sa nad tym nezamyslam. . . a ty pracujes? Lebo na tvojom mieste by som hned isla na marodku keby som sa dozvedela ze som tehotna.... a len by som asi lezala... vemi by som sa bala. No neboj, raz vam to urcite vyjde 😉

lucka1987
20. mar 2012

@sofinka333 KL je boom ? 😕 to je akoby som ti teraz tvrdila, ze vitamin c ked si chora vobec netreba, ze je to len reklamny tah... 😅

sofinka333
20. mar 2012

@lucka1987 presne tak 🙂 asi je to vec nazoru.... ja netvrdim ze je to moj nazor, len co si o tom mysli moj doktor. Ved pisem ze beriem ten calibrum. Uskodit to urcite nemoze, predsa by sa to nepredavalo. Inak je to fakt jeden z najlepsich gynekologov u nas v Presove.

sofinka333
20. mar 2012

@lucka1987 Syntetická kyselina listová je od prírodnej chemicky odlišná, z čoho vyplývajú rozdiely v absorbcii a spracovní týchto dvoch látok bunkami v črevných stenách. Časť kyseliny listovej je chemicky pozmenená, aby bola viac podobná prírodnému vitamínu, ale bunky v črevách sú obmedzené v množstve, ktoré môžu pozmeniť – nadbytočná kyselina listová tak často vstupuje do obehu nepozmenená. Vedci zatiaľ nepoznajú dôsledky cirkulovania syntetickej kyseliny listovej, ale práve toto možno prispieva k vzniku rakoviny.http://surovastrava.sk/index.php/zaujalo-ma/22-nebezpeenstvo-syntetickej-kyseliny-listovej

lucka1987
20. mar 2012

@sofinka333 @sofinka333 no by som si rada pozrela toho gynekologa.. pretoze uz zaklad chemie ta nepusti povedat to tvrdenie co povedal, kedze kyselina lystova je nevyhnutna pre nase telo.. keby neexistuje ako prvok, tak si dovolim povedat ze clovek by nebol clovekom . je nasou sucastou.. je sucastou nasich genou, najjdes ju v chomozomoch dokonca aj v crevnych bakteriach a vdaka KL existuje vec, ako bunkove delenie a odovzdavanie genetickych informacii ...
no mozno to myslel tak ze calibrum a podobne veci su reklamny tah.. jasne posoby to na nase city aby sme robili vsetko pre svoje zdravie, no aj tak jeden z najprirodzenejsich sposobov je prijimat cerstvu zeleninu a najma tu listovu... a ked si zena mysli ze si v tescu kupi v oddeleni cestvy salat, alebo spenat.. tak je na omyle.. pretoze tp co sa u nas predava v obchodoch a aj pod stitkom ze BIO, uz davno nie je zeleninou... preto som stastna ze mam zahradku, a dopestujem si vitaminy sama a mam pokoj na dusi ze jem ozaj vitaminy a nie hnoj...
inak tiez som brala KL v roznych formach no stale som jedla aj tu zeleninu.. a aj tak som o babatko prisla... vela veci to ovplyvnit nevie.. keby je liek na uspesne donosenie tehu... verim ze by to bola bomba na pharma trhu

lucka1987
20. mar 2012

@sofinka333 hej hej.. hore som dala linky na clanky.. tiez sa tam o tej rakovine pise...
vies ono je to dnes taky trend asi... vsade okolo nas vyskumy. btritske univerzity, americke vyskumne labolatoria, vyskumy vyvracajuce vyskumy pred nim robene... odrazu vsetko je skodlive , no aj tak my nie sme kompetentny.. jednoducho to su davove psychozy... ked ti napise 1000 ludi ze musis uzivat napr zelzo inak si koledujes o problemi, tak zakonite ho uzivat zacnes.... ak by som to mala brat takto.... tak v podstate aj to ze zijem je skodlive... clovek sa narodil aby pomaly umieral. to som dnes citala v jednej teme tykajucej sa tiez tychto veci... ze co nam skodi a tak.. 😀
kazdopadne si myslim ze neziaduce ucinky kyselina nema, kedze si ju nase telo vytvara samo.. a pokial nejed nadmerne mnozstvo v tabletkovej forme dlhe roky, nemas sa coho bat

sofinka333
20. mar 2012

@lucka1987 prepac asi sme sa nepochopili.... on sa vyjadril o tabletkach kys. listovej- ako umela forma. Samozrejme ze povedal ze treba jest vela ovocia a zeleniny.. Ved si precitaj ten clanok ak mas cas. Mozno si ho cital tak preto odporucal cerstvu zeleninu 😀 . Ja tiez rozmyslam ze si nieco posadim, mam velku zahradu no vyrastala som v bytovke tak nemam skusenosti. Minuleho roku nam salat zjedol asi zajac, nemali sme este oplotene. Paradajky nam zamrzli, asi som ich posadilo skoro 🙂)) mali sme len uhorky. NO ved raz sa to musim naucit 😎

lucka1987
20. mar 2012

@sofinka333 jaaaj no veru nepochopili 😀 ja som brala ze Kl ako vo vseobecnosti.. no tak jasne. ja som tiez z bytu zo sidliska... ale sme sa nastahovali na dedinu.. joj a svokra ma role po aleluja.. takze sa cinim.. naucis sa .. aj ja som sa...
ja som mala salat mnam.. cele tehu som ho v lete jedla vzdy ked som sla okolo som si par listkov odtrhla.. no a rajciny.. len na balkove na byte / lebo byvam na byte v dedine zatial kym sa domcek nepostavi/ tak som mala nasadene cherry rajciny.. skus.. aj na balkone som ich dopestovala a boli mnam... 😉 nic som nestriekala. ani nehnojila... a rajciny sadit nejdem, lebo nemam foliovnik .. a oni by nemali oprsat 😠

monyccka
20. mar 2012

@sofinka333 Mozem sa opytat ku ktoremu gynekologovi chodis? Poprosim do IP. Som tiez z PO, zaujima ma to, pretoze zvazujem zmenu a hladam niekoho schopneho 🙂 Dakujeeeem 🙂

ania4
20. mar 2012

@sofinka333 ja som momentalne doma,nie ze by som chcela ale nemam tu vela prilezitosti sa zamestnat. vychod....no po pravde mi to teraz az tak velmi neprekaza lebo ma v maji cakaju statnice tak sa tomu aspon budem mat cas venovat. inak skola a ucenie mi dost pomohli okrem modreho konika preniest sa cez to vsetko a mysliet na ine veci.verim ze po statniciach sa prestahujeme do vranova kde manzel pracuje a mozno tam sa skor zamestnam a mozno uz budem aj tehu a budem asi na rizikovom...

sofinka333
21. mar 2012

@ania4 Tak asi naozaj vsetko zle je na nieco dobre. Drzim prsty aj na statnice. Zavidim 🙂) ja som este len v prvom 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre