Transfer cytoplazmy, nádej pre ženy so zníženou kvalitou oocytov

dena22
14. máj 2016

Transfer
cytoplasmy

Je mikromanipulační metoda, při které tenkou jehlou přenášíme do vaječné buňky příjemkyně malé množství cytoplasmy z buňky dárkyně. Při transferu cytoplasmy z darovaného oocytu nedochází k přenosu genetické informace, ale pouze organel, enzymů, energetických zásob a mitochondrií, které pomáhají správnému splynutí chromozomů, dělení vaječné buňky a vytvoření kvalitního embrya.

Tato metoda je indikována u žen, které tvoří opakovaně vaječné buňky nízké kvality a nechtějí přistoupit na oplodnění darované vaječné buňky.
Vzhledem k tomu, že není možné zjistit, zda-li je příčinou špatného vývoje embrya cytoplasma nebo genetický materiál, není možné dopředu odhadnou přínos léčby pro tu kterou ženu. Podle našich hodnocení metoda zlepšuje kvalitu embryí a zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění u žen se špatnou kvalitou oocytů o 50 %.

Výměna částí cytoplasmy: pokud hodláme posílit funkci cytoplasmy výrazněji, nejprve odstraníme z vaječné buňky pacientky část cytoplasmy (cca 30 %) na pólu protilehlém umístění genetické informace. Do takto uvolněného prostoru zavedeme odpovídající množství cytoplasmy z darované vaječné buňky a tím i větší množství organel a enzymů. U jedné pacientky lze použít více metod (1/3 % bez transferu, 1/3 % s transferem a 1/3 s výměnou cytoplasmy)

maria394
14. máj 2016

@dena22 Neviem, kto je autorom , ale asi sa v tom velmi nevyzna. Píše,ze pri prenose cytoplazmy NEDOCHADZA k prenosu genetickeho materiálu. Nevie asi ,ze mitochondrie obsahuju DNA s genetickou informaciou a existuje cely zoznam ochoreni prenasanych mitochondriami, resp . Ich mitochondrialnou DNA.

dena22
autor
14. máj 2016

@maria394 aha, no to som priamo nakopirovala zo stranky fertimed.cz, klinika pre IVf, pre mna nova informacia, netusim, ako to je...

dena22
autor
14. máj 2016

predpokladam ze Oosight Imaging System TM sa bezne na SR alebo CR nerobi...hmm..

maria394
14. máj 2016

@dena22 Oosight Imaging Systém TM by sa mal standardně používat aj při každou ICSI, aby sa predislo mechanickému poškodeniu déliaceho vřeténka ihlou. Vretienko totiž v beznom mikroskope nevidno,ale na druhej strane je velmi dolezite pře správně dělenie buňky. Nastastie aj na Slovensku su pracoviska,ktore to už viac rokov bezne používají.

julina3
16. máj 2016

@maria394 A čo sa stane, ak sa vretienko pri ICSI poškodí? Bunka zahynie, alebo sa môže oplodniť a vzniknúť embryo?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre