IUI s PCOS a pomalé spermie

adka998
25. apr 2024

Ahojte. Dnes som sa dozvedela, že ma partner pomalé spermie 14% a že sa mu to rapídne zhoršilo oproti výsledkom z predošlých rokov. Bola som minuly cyklus na stimulácii ovulácie, pichnutie gonasi a plánovaný styk. Žiaľ to nevyšlo a doktor nám povedal že ďalšie riešenie IUI. Že darmo budem jesť lieky na ovulaciu keď partner ma pomalé spermie. Viete mi napísať vaše skúsenosti a rady, či sa vôbec oplatí investovať 250€ za IUI ak mame tieto problémy? Je vôbec reálne aby sa to podarilo?
On mi do telefónu povedal, že oni ich vedia zrýchliť a tak vložiť cez krčok dnu. Lenže veľa diskusii som už prečítala a neviem či sa to niekomu podarilo aj s takýmito diagnózami. Neviem čo ďalej.

linda1205
25. apr 2024

@adka998 ahoj, moj manzel ma len 12% pohyblivost, takze doktorka nam odporucila raz IUI a potom uz len IVF, pretoze povedala ze IUI sa neoplati s takou pohyblivostiou. IUI sme skusili a nepodarilo sa. Tak sme presli na IVF. Som uz po odbere vajicok a prave som si presla transferom a uz len cakam, ci sa podarilo. Mame zamrazene dalsie 4 vajicka, tak mame este dalsie 4 pokusy, co je super.
Ja nemam ale PCOS, ale aj tak by som skusila uz len IVF…vacsia pravdepodobnost…

barju
25. apr 2024

@adka998 ja mám PCOS a manžel mal horšiu morfologiu ale u nás bol podľa doktorov väčší problém PCOS a to napriek tomu že u mňa prebiehala ovulácia lebo pri PCOS bývajú nekvalitné vajíčka. Skúšali sme 6x IUI. Potom sme prešli na IVF, pričom po prvom vklade som teraz v 6tyzdni.

sonkam
25. apr 2024

Pri takom spg je iui úplne zbytočne, lebo oni reálne len tu vzorku spermií očistia a vložia dnu ale nevyberajú z nich tie správne z rýchle a podobne

adka998
autor
25. apr 2024

@linda1205 takze asi sa moc neoplatí to IUI. No podľa slov lekára ma celkom zaskočilo, ako mi to prezentoval, že oni vedia tie spermie zrýchliť a počula som takú nádej zase. Len neviem či to je pravda či čo potom. Ak je problém v rýchlosti, že sú teda spermie pomalé a vedia ich zrýchliť, tak by som si aj povedala, že šanca tým pádom je vysoká nie? Ale prečo sa teda veľmi malému percentu podarí IUI? 😥 neviem čo si mám o tom myslieť. Tebe nehovorili nič take o tom, že vedia spermie urýchliť? Či čo lebo tým pádom tomu vôbec nerozumiem 😩 do akej kliniky chodíš?

adka998
autor
25. apr 2024

@barju Jeej tak gratulujem, že aspoň to ivf vyšlo 🫶🏼

adka998
autor
25. apr 2024

@sonkam no akurát som písala tu správu vyššie. Prečo mi potom do telefónu hovoril, že ich vedia zrýchliť? Tak niekto to robí a niekto nie? Či ako to vlastne je? Lebo on mi povedal že je tu táto možnosť s tým, že si vedia poradiť ak je ta pohyblivosť slabá, že ich vedia zrýchliť tak ja neviem… 🤷🏼‍♀️

sonkam
25. apr 2024

@adka998 podľa mňa tým mysleli len to že tým že ich vložia im skrátia tu vzdialenosť a tým ich možno "zrýchlila" akoze že budú skôr pri vajíčku ...ale inak ich nemajú ako zrýchliť to ani pri ivf sa nedá. Iui má strašne nízku úspešnosť pri 100% dobrom spg nie to keď je zlá pohyblivosť. Za mňa to boli vyhodené peniaze a strata času u nás.

linda1205
25. apr 2024

@adka998 no mne nehovorili ze ich vedia zrychlit, to neviem o tom. Skor mi povedali, ze vyberu len tie najrychlejsie, a uz je to len na nich aby sa dostali k vajku. Ale asi sa nedostali ocividne. Aj mojej sestranici stacilo IUI a tiez ma jej manzel pomale spermie. Neviem od coho to zavisi, ale chcu uz druhe a uz boli trikrat na IUI a uz im to nejde. To prve bolo fakt zazrak asi neviem 🤷‍♀️ rozmyslaju uz nad IVF
Ja chodim do Brna do Reprofit. Chodila som do Gyncare v Nitre, ale mam s nimi zlu skusenost. A mam pocit z Cechov ze su viac osobnejsi, empatickejsi,milsi…

adka998
autor
25. apr 2024

@sonkam tak potom nerozumiem prečo mi povedal, že ich vedia zrýchliť. Vysvetľoval mi aj priebeh ako to bude prebiehať, ale vyslovene mi povedal, že ich vedia spraviť rýchlejšie tak potom nechápem. Ale aj tak prečo je vlastne pri IUI taká mala šanca otehotnieť, keď teda výberu tie najrýchlejšie, morfologicky správne a priamo do krčka maternice… veď ja som bola v tom, že ta šanca je tým pádom vysoká 😏

sonkam
25. apr 2024

@adka998 lebo nevyberie tie najrýchlejšie a morfologicky správne oni len vzorku očistia a vložia. Ono je to to isté ako keď máte sex s pomocou . Si zober že pri ivf si za metódy aby vybrali najrýchlejšie a morfologicky správne zaplatíš cez 500€ len za to že spravia toto a aj keď sa teda to embryo vloží, je šanca len cca 50% že sa podarí otehotnieť. Nie to pri iui je to ozaj nízke. Niektoré centra už konečne ani napríklad pri zlých spg nerobia vôbec iui

adka998
autor
25. apr 2024

@sonkam tak opytam sa ho ešte keď pôjdeme na konzultáciu, že či ich teda vyberajú alebo nie. Lebo ak nie, tak potom v tom nevidím absolútne žiadny zmysel. Zvlášť keď je tá šanca vlastne asi rovnaká ako pri styku. On mi volal, že ten spermiogram sa rapídne zhoršil, že mame na vyber len 2 možnosti a to ta že chlap bude mat nejakú liečbu, čo zaberie zase nejake obdobie alebo iui, ako som už písala vyššie, že tie spomalene spermie vedia zrýchliť. Tak teda vôbec nechápem. Opytam sa ho na to poriadne, keď už viem teda že “zrychlit” sa nedajú, že čo tým teda myslel, ak ich ani nebudú triediť ako si napísala… tým pádom mi to nedáva celé zmysel čo mi cely čas hovoril. Ja s ním nemám absolútne žiadny problém. Doteraz som bola veľmi spokojná, takze poriadne sa ešte informujem

barju
25. apr 2024

@adka998 oni vedia separovať spermie. Klasickou metódou spracovania spermií pred insemináciou je swim-up. To je zahrnuté v poplatku. Je možné použiť aj špeciálne metódy prípravy spermií – magnetickú selekciu spermií – MACS alebo prípravu spermií na mikročipoch – MSS. Tieto metódy sú hradené zvlášť (mimo ceny za samotnú insemináciu). MACS sa používa aj pri IVF aj má muž zlú morfologiu. Swim up vyberie tie pohyblivé ale nie tie najrýchlejšie. Spomalené spermie zrýchliť nevedia, ale môžete vyskúšať vitamíny a doplnky ktoré u mnohých fungovali.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre