Poraďte mi, prosím s HAK

bea_s8
21. jan 2019

Mám 20 rokov a v 18 som asi 2 mesiace brala hak angilettu iba na skúšku. Z nej som sa vyhadzala tak som ju prestala brat. Mam velky respekt voci hak, i ked mam priatela uz 3 roky zdravie si vazim. Len mi uz tie kondomy lezu trochu na nervy, ale stale lepsie ako si kazit zdravie, pchat do seba chemiu a tie nasledky co som pocula od ostatnych po dobrati nie su tiez najprijemnejsie. No v posledne dobe sa pohravam s takou myslienkou, ze by som tu hak skusila, ale nejaku nizkohormonalnu. Vobec sa tomu nerozumiem, takze sa ospravedlnujem ak sa spytam sprostu otazku, ale keby beriem nizkohormonalnu hak a myslim tym kde je 15mg hormonov, citala som, ze to je ultra nizkohormonalna hak, nemala by som take nasledky po vysadeni ako z normalnej antikoncepcie kde je väcsie mnozstvo hormonov? Bojim sa hlavne pleti, pretoze konecne nejakym sposobom sa mi plet upravila a to som mala problemy s akne a tie zrovna nie su prijemne aj z psychickeho hladiska. Piste svoje skusenosti s nizkohormonalnymi hak 🙂, dakujem pekne

saskia_98
22. jan 2019

Ja beriem hak a nemohla som lepsie urobit. Lenze ja som mala problemy s menstruaciou, tak som ju musela začať brať. Najprv som brala 3 roky, potom som vysadila lebo som chcela babo a za ten čas sa mi pekne cyklus upravil, akurat bolesti mi nezmizlia pri jej užívaní mi zmizli aj migrény za čo som bola mega vďačná. Teraz ju beriem znova a som spokojna. Ja zas nechapem ako ženam mohla rozhadzať celý organizmus, keď môj aj po jej vysadení fungoval jak hodinky. A to mi tiež nesadla prva hak ktorú mi doktor predpísal.

milus777
22. jan 2019

Ono z tymi hak je to tak. Niekomu nic neurobi a niekomu hej. Standardna davka je 30 mg estrogenu... Su aj nizsie davky ale tie uz nemusia udrzat dobre cyklus a paradoxne mozes ju horsie znasat ako tie vyssie. Spinenie a tak. A co sa tyka tych zavaznejsich neziaducich ucinkoch lebo asi tie si mala na mysli podla studii sa zistilo ze znizenie davky zo 60 mg na 30 zaistilo znizenie vyskytu trombozy a embolie o polovicu. Dalsie znizenie davky estrogenu uz na zrazanie krvi nemalo vyraznejsi vplyv. A co sa tyka nejakeho rozvratu organizmu po vysadeni to mas jedno aku davku beries.lebo pri kazdej je utlmena vlastna cinnost vajecnikov ktore sa potom musia nanovo rozbehnut. Ja hak musim brat kvoli predcastnemu ovarialnemu zlyhaniu. Keby nemusim tak neberiem. Ale co som si zistovala tak najmensi vplyv podla studii ma na organizmus dienogest. Tak beriem mistru. Je to kombincia estrogen plus dienogest.ale kazdemu sadne samozrejme ina. Ak uz ju bude brat tak nechaj si pred uzivanim zobrat krv na krvny obraz pecenove testy a zrazanie. Dobry gyn to pred ansadenim berie automaticky a potom raz rocne.a ak mate v rodine trombozu emboliu alebo infarkty mozgove mrtvice tal je dobre si pred tym dat vysetrit trombofilne mutacie... Samozrejme nefajcit

evittam
22. jan 2019

@milus777 Existuje HAK aj bez estrogénu.😉

vaness110
10. feb 2019

@bea_s8 ahoj, ja beriem Adele, má 0,15mg/0,05mg. Neviem či je to nejak extra málo, ale som za ňu nedkutočne rada. Mala som veľké bolesti pri menštruácii, a po nej to všetko prešlo. Prvý mesiac som mala len špinenie pred menštruáciou, ale po tom už vôbec. Takže žiadne vedľajšie účinky nemám, nič ma nebolí, žiadne ťažkosti počas menštruácie už nezažívam, takže som aj rada 🙂