Prvorodičky, chodili ste na kurz ako sa starať o novorodenca?

caty82
10. sep 2012

Alebo vas to všetko naučili v nemocnici po pôrode?

ela2710
10. sep 2012

@caty82 ahoj, ja som mala to stastie, ze mam dve mladsie sestry, z nich jedna ma teraz len sest rokov, takze pripravku som mala dobru 😀 ale inak vsetko ti ukazu v nemocnici po porode, ako kupat, krmit, osetrovat pupok, atd. 😉 uvidis, ze ti to pojde samo od seba, nie je to nic tazke 🙂 popravde ani som nikdy nepocula o takom kurze 😅

zuzka38
10. sep 2012

ja som aj chodila, aj v porodnici dostanes zaklady nejake.. .sice od kazdej sestricky ine info, ale budiz.. nieco to pomohlo.. kurz predpripravy mi pomohol, sice priamo pri porode ani nie, ale po v ramci starostlivosti o dieta, prva pomoc pri kolikach, horuckach a pod... to som aspon nepanikarila, dalo mi to urcitu istotu do zivota. ja osobne to odporucam a drzim palce 😉

eemmaa
10. sep 2012

Ja som nechodila a nakoniec som mala sekciu a čo sa týka miminka všetko dôležité tí povedia na sestonedeli 🙂

stanislavao
10. sep 2012

nechodila som a myslim si, ze je to dost zbytocne. v porodnici vam sestricky vsetko ukazu a na vsetko potrebne sa mozete opytat aj pediatricky, svojej mamy a pod.

zuzin78
10. sep 2012

ahoj, mna nikto nic neucil, len v nemocnici prisla sestricka, a ideme kupat , kupanie trvalo max minutku.
podla mna to je instinkt ,ktory nepusti a ktory ta donuti rozmyslat, aby bolo babatku prijemne. 🙂

klincek
10. sep 2012

nechodila som nikam, ani skusenosti s detmi som nemala ziadne. v porodnici ti ukazu co treba. a nehanbi sa opytat na cokolvek, na to tam su. 😉

zuzka1008
10. sep 2012

ja som chodila do kvapky, možem len odporučiť

valzuzball
10. sep 2012

@stanislavao @eemmaa
baby, ktore tvrdite, ze je to zbytocne ale nechodili ste> na zaklade toho to sudite?

pre mna to zbytocne rozhodne nebolo.. a v porodnici na sestonedeli mi sice ukazali, povedali, to ano, ale kazda sestra tak ako pisala @zuzka38 dala ine info.. aspon to som ja zazila v ruzinove.. a urcite lepsia predpriprava s odbornikom, ako len info z netu ci z kona 😀

hradnapani
10. sep 2012

zuzka1008 tiez som chodila do Kvapky (ale len jeden vikendovy intenzivny kurz) a bolo to na nezaplatenie. Tiez neviem, preco baby, ktore nikde neboli ,pisu, ze je to zbytocne. Nie v kazdej nemocnici budu trpezlive sestricky, a nie kazda mame starsie sestry. Mne to pomohlo v tom, ze som mala vacsiu sebadoveru, ze to zvladnem. Ja som z toho kurzu cerpala vela.

gabena1
10. sep 2012

ani ja som nechodila 😉 po porode nam sestricky vsetko ukazali...ako kojit, prebalit, osetrovat pupcek, ako odgrgnut ak by bol problem, o kupani nam len povedala ale kto chcel mohol ist kuk na novoredenecke /bol november tak preto/...ono prakticky sa budete ucit obidvaja spolu za pochodu...nadherne obdobie...samozrejme niet nad rady od mamci,kamosky,susedy...ale je aj tak na tebe ako sa rozhodnes 😉 ale na vsetko sa pytaj v porodnici, ved na to su tam a urcite tam budu aj zeny ktore uz babo maju tak aj oni mozu poradit 😉

huxy
10. sep 2012

ja osobne som nikam nechodila a tiež som o tom ani nepočula-teda v našom okolí.dokonca som nechodila na predprípavu na pôrod /nakoniec som rodila cisárskym/,ale skôr z toho dôvodu,že to robili 50 km od môjho bydliska ☹
nedovolím si tvrdiť,či je to zbytočné,či nie.ale mne osobne to nechýbalo.úplné základy nám ukázali sestričky na šestonedelí-ako prebaliť,ošetriť pupček,dať odgrgnúť,držať /kúpanie neukázali/,a naučila som sa starať o bábo aj tak.samozrejme som mala obavy,či to ako prvorodička zvládnem,ale išlo to,pomaly ale iste 🙂 aj keď som mala nejaké skúsenosti s opatrovaním detí /aj keď nie úplne novorodencami/.

evulilik
10. sep 2012

Srdiečko ti napovie ako sa oň starať 🙂

katkas1
10. sep 2012

nie, bude to vsetko automaticke ani nebudes rozmyslat kedy co spravit a bude to

pe
10. sep 2012

ak mas nejake velke obavy, tak by ti to mozno mohlo pomoct, ale myslim, ze su to vyhodene peniazky, lebo to vsetko ako zazrakom budes vediet, bude to tvoje milovane babatko, s ktorym si sa 9 mes. uz zoznamovala, a budete velky partaci uvidis, tie prvorodene deticky su podla mna take chapave, ze ti rodicia nie su dokonali, ale snazia sa 🙂)) no jednoducho ide to vsetko samo odseba, aj prva choroba ma napr. zaskocila, ale zvladlo sa...

hori
10. sep 2012

nechodila som a dost mi to chybalo, lebo teda poctivo sa priznam, ze som bola dost lava... ked si spomeniem, ako sme utekali na pohotovost, ked sa mala prvy raz povracala... sa dokina musela uskrnat popod fuz, ze zasa rodicia - zaciatocnici 😉 ... ovladala som vsetko teoreticky, ale prakticky dodnes neviem co robim spravne a co nie... ale tak deti su zive a zdrave... ale mrzelo ma, ze mi nemal kto ukazat, kurz by sa veru zisiel, ale nepoznam vo svojom okoli ziadny... myslim, ze to nie su vyhodene peniaze (pokial ich mas samozrejme) - na vacsie hluposti vyhodia maminy...

sissy27
10. sep 2012

ja som nechodila,lebo som v čase svojho tehotenstva niečo také poznala len z filmov a teda musím povedať, že napriek neabsolvovania takého kurzu som starostlivosť zvládla... kúpanie mi ukázala sestrička, aj ostatné základné veci a na ostatné som nejak prišla sama... neviem si predstaviť, čo také by mi dal kurz za XY peňazí, čo by som nezvládla bez neho... a to podotýkam bezdetnú sestru mám na opačnom konci sveta, moja mama už dávno nevedela čo a ako, skrátka bola som v tom sama... a prežili sme ja aj moje dieťa bez ujmy na zdraví 😎

1234lubka
10. sep 2012

Tha co si, to existuje? Mne nikto nic neukazoval akut v porodnici mi ukazali ako ho prebalit a nakojit...neboj do vsetkeho prides 🙂

modrofuzik11
11. sep 2012

ano, chodila a kazdemu odporucam. dozvedela som sa velmi vela zaujimavych a dolezitych veci. najviac, ako pri porode dychat. to mi pomohlo tak, ze som nemusela ani pri jednom pouzit epiduralku, dobre som to predychala.

pepinka25
11. sep 2012

ja som nechodila v pôrodnici mi vsetko ukazali ako kojit,prebalovat,davat odgrgnut,kupat,doma som sa pomaly ucila ako na to pomohli kamosky suseda tak som to zvladla aj partner pomahal ako sa dalo takze na jednotku 🙂

nanulik
11. sep 2012

na predporodnej príprave som bola a bolo mi to na dve veci lebo som mala sekciu 😀 a ako sa starať o dieťa? no to je blbosť, ved mám mamu, tá mi všetko povedala čo som nevedela alebo som hladala na MK 😀

lejlla
11. sep 2012

nechodila som na ziadne kurzy ani nic podobne a obe deti som zvladla...v nemocke ti ukazu co treba a ono ti to pride aj tak nejako samo.to uz sme my mamini 🙂

monika15
11. sep 2012

u nas to je ... a su rozne niektore aj celych 9 mesiacov trvaju... bo tu ludia z 3 krajin nevedia ze co sa deje po porode....
takze vacsinou ked sa tam ide tak je 1 biela na 9 tmavych..... takze zbytocne 🙂))
podla mna to pre nas ludi co vieme o co ide... ahlavne mame rodicov atd.... netreba tam ist 🙂 strata casu 🙂
mi sme boli jedine pozriet nemocnicu 🙂)

stardust
11. sep 2012

pre jedinca s priemernou inteligenciou predstavuju tieto kurzy zbytocne premrhany cas a peniaze.

dejnas
11. sep 2012

o takom kurze som doteraz ani nepočula 😕 a keby aj, nechodila by som ... sme ženy, matky, predsa sú v nás nejaké inštinkty... boli sme porodené a vychované ženami - matkami, ktoré určite poradia, ak bude treba... okrem toho - základné veci vysvetlia v pôrodke (dojčenie, kúpanie, prebaľovanie... atď), všetko ostatné dovysvteľuje pediater... aspoň by mal.. rôzne veci, kolikami počnúc, horúčky, prvé zúbky... až po zavádzanie príkrmov atď... existuje množstvo literatúry... aj tak je to všetko len teória... neviem ako tam napr. naučia prax... na bábike? 😅

premýšľam, aký ďalší nevyhnutne dôležitý kurz časom vymyslia... týmto prístupom, keď už nedôverujeme vlastným inštiktom (alebo sa nás niekto o tom pokúša presvedčiť), ma neprekvapí, ak onedlho natrafím na kurz: ako si urobiť dieťa 😀

luciahromadkova
11. sep 2012

chodila som a hoci mam pedagogicke vzdelanie a prax v materskej skole nelutujem to a isla by som znova, ja odporucam OZ kvapka http://www.dietaaja.sk/o-kurzoch.php, pomohlo aj manzelovi pri porode bolo fajn, ze sme boli spolu aj ja som bola v pohode, velka pomoc pri dojceni a este taka istota, ze ak budu problemy, mozem sa obratit na laktacnu poradkynu, co sme nakoniec ani potrebovali, kojim dodnes, a taktiez starostlivost o babo 😉
co sa tyka vysvetlovania v porodnici, nemala som žial dobre skusenosti 😠, potom zavisi aj od vyberu pediatra....,
takze radsej byt pripravení /obaja/ na porod, dojcenie a na starostlivost, sice kazde dieta je ine a porod je tiez individualny, ale ja to rozhodne nelutujem, myslim ze velmi rozumna investicia

katia7
12. sep 2012

no ja som nechodila ani pri druhom, u nas este nic take nebolo ale teraz chodim zatial na cvicenie a chystam sa aj na prednasky poradnu dojcenia a podobne, ja si nemyslim ze je to strata casu aj ked cakam tretie dieta v relativne kratkom case a okrem ineho su tam aj mamicky s roznymi skusenostami a inymi zazitkami a aj ked mnohe info uz viem podla mna plusy prevazuju nad minusmi 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre