"Zanedbáva" ma môj doktor?

zuzanna999
14. dec 2012

Ahojky baby, dnes som bola na prvej poradni, som v 12-tom týždni a čakala som, že mi sestrička vezme krv na vyšetrenia no ona ma objednala až na 16-teho januára, že mi vezme až vtedy no ale aj v tehotenskej knižke mám napísané že prvý odber by sa mal robiť v 12-tom týždni.. neviem čo si mám o tom myslieť... či je to tak dobre alebo ma tam zanedbávajú ..... Napr. aj doktor sa ma dnes spýtal, že či spravíme sono a ja že hej no ale myslím, že sa ma to vôbec pýtať nemal lebo v 12-tom týždni sa má robiť aj sono... Sestrička mi vysvetľovala, že na poradne budem chodiť raz za mesiac no kamoška mi vravela, že ona chodila každé dva týždne.. nie je raz za mesiac málo ???? Ach mám taký pocit že to ten doktor nejako "fláka" ..... Ako to bolo u vás???

nanulik
14. dec 2012

ja som chodila na poradne raz za mesiac, ono to stačí. a sono sa má robiť asi len 3 alebo 4krát, to neviem rpesne kolko poisťovna uhrádza. ale moj dr ma vlastné sono tak mi robil pri každej poradni. a tu krv, no myslím že mala zobrať...

dari226
14. dec 2012

ked niesu problemy raz za 4 tyzdne a az ku koncu kazde 2 tyzdne a krv by ti mali brat ked ti este nebrali.no a na sono urcite ved naco tam chodime potom aby sme sa pozreli ci je vsetko v poriadku.mne robili zakazdym.

janinah
14. dec 2012

ja som sa spoľahla na lekára,nepátrala som po nete kedy kde čo a ako...tým odpovedám na tvoju otázku Ako to bolo u vás?

zuzi0911
14. dec 2012

Aj ja som chodila raz fo mesiaca.a sono sa robi v kazdom trimestri raz.no a tu krv ak ti nebral pred tymto vysetrenim tak mal teraz.

katarinka2010
14. dec 2012

Vyšetrenia v tehotenstve: http://primar.sme.sk/c/4116772/vysetrenia-v-teh...

I. TRIMESTER
Potvrdenie tehotnosti: ultrazvukovým vyšetrením je to možné cca od 5.-6. týždňa, následne je nutné potvrdiť vitalitu plodu nálezom srdcovej aktivity plodu cca do 10. týždňa, ďalej sa potvrdzuje určením hladiny HCG hormónu a vaginálnym vyšetrením.
Krvné testy: a) Krvná skupina a Rh faktor – u žien s Rh negatívnym faktorom je treba vyšetriť aj Rh faktor otca pre možné riziko ohrozenia plodu v neskoršom období, b) počet červených, bielych krviniek a doštičiek, c) biochemické parametre krvi, hladina cukru, tukov, železo, vápnik, soli, atď…, d) testy na HbsAg (infekčná žltačka typu B), BWR (syfilis), toxoplazmózu, HIV, príp. rubeolu (ide o ochorenia, ktoré by mohli spôsobiť vážne poškodenie plodu);
Vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, hnisu, bielkovín, baktérií (odhalí skrytú cukrovku, ochorenie obličiek, infekcie)
Iné vyštrenia: meranie krvného tlaku, hmotnosť, výška, hmotnostný prírastok, opuchy na dolných alebo aj horných končatinách (obvykle sa objavujú až v neskoršom období tehotenstva) Výtery z pošvy a krčku, aby sa určil typ mikróbov tu prítomných, príp. infekcia.

II. TRIMESTER
Po 15. týždni sa určuje hladina AFP (alfafetoproteín) ako skríning vrodených vývojových chýb a genetických ochorení
V 18. týždni u viacrodičiek a v 20. týždni u prvorodičiek sa zaznamenávajú údaje o prvých pohyboch plodu
V 18.-20. týždni sa robí aj druhé ultrazvukové vyšetrenie (určuje sa presnejšie vek plodu, primeranosť rastu, pohyby, spresňuje sa termín pôrodu, pátra sa po vrodených vývojových chybách, vyšetruje sa krčok, placenta, jej poloha, veľkosť, určuje sa množstvo plodovej vody)
Od 18.týždňa sa pravidelne robí gravidometria – t.j. meria sa vzdialenosť vrcholu maternice od lonovej kosti. Táto vzdialenosť sa značí do grafu a hovorí o raste plodu a sleduje odchýlky od normy
V 20. týždni je možné zachytiť stetoskopom ozvy plodu
pri každej návšteve v poradni sa vykonáva obvykle aj vaginálne vyšetrenie, určí sa pevnosť krčku, jeho dĺžka, poloha, čo sa zapisuje ako CS (cervikálne skóre), ktorého hodnota je typická pre konkrétny týždeň tehotnosti. Zaznamenáva sa aj hmotnostný prírastok, opuchy, subjektívne obtiaže, meria sa tlak krvi, vyšetruje sa moč.
Opakovane sa vyšetruje krvný obraz, hladina cukru v krvi a BWR reakcia.

III. TRIMESTER
V 28.týždni ak je matka Rh negatívna, sa vyšetruje opakovane krv na prítomnosť Rh protilátok
V 30. týždni sa vykonáva orálny glukózotolerančný test (oGTT): pacientka vypije koncentrovaný roztok glukózy a následne sa v jej krvi a moči sleduje hladina cukrov v presne určených časových intervaloch. Takto sa dá odhaliť skrytá cukrovka alebo porucha glukózovej tolerancie.
V 30.-32. týždni sa robí tretie ultrazvukové vyšetrenie: určí sa poloha plodu, kontroluje sa akcia srdca, sleduje sa vyvinutie jednotlivých orgánov, kostí, meria sa množstvo plodovej vody, určí sa poloha, veľkosť a funkčnosť placenty, spresňuje sa termín pôrodu.
V 34. týždni sa opakuje vyšetrenie Rh protilátok u rizikových žien.
V 36. týždni sa opakuje ultrazvukové vyšetrenie tak ako v predchádzajúcom prípade, nerobí sa však vždy a všade.
opakovane sa vyšetruje vaginálne krčok maternice, určuje sa CS. Pri každej návšteve je nutné merať tlak krvi, hmotnosť, sledovať ozvy plodu, jeho rast, neskôr zostup plodu, hľadajú sa opuchy na končatinách matky.
Od 36.týždňa by mala tehotná navštevovať zariadenie, kde sa rozhodla rodiť, do poradne chodí každý týždeň, plánuje sa pôrod.

Čítajte viac: http://primar.sme.sk/c/4116772/vysetrenia-v-teh...

piacere
14. dec 2012

pokiaľ nie je tehotenstvo rizikové, tak poradňa sa robí 1x do mesiaca, to je ok. Ale určite nie je ok, že si nebola odoslaná práve teraz v 12tt na prvotrimestrálny skríning... aj odbery krvi si už mala mať za sebou... a pýtať sa ťa v 12tt, či ti urobí prvé sono... Asi by som ho vymenila 😉

saranata
14. dec 2012

skrining v 12 tt je najdolezitejší po diagnostickej stránke a je sučastou kombinovaneho skriningu , navyse usg v 11-13tt kedy sa meria NT sijove prejasnenie a zistuje sa prítomnost NB nosovej kostičky je rovnako dolezitý , takze by som sa objednala na tieto vysetrenia čo najskor u ineho lekára 🙂

salma22
14. dec 2012

ak mas nejake pochybnosti tak sa ho nato opytaj a aj s tou krvou by som mu asi povedala ....http://tehotenstvo.rodinka.sk/typo3temp/pics/2e... tu si pozri presne mas na zaciatku knizky kolko je tych navstev u dokiho ...

bambibam
14. dec 2012

kontroli :1 tehotenstvo -1x za mesiac,posledný mesiac každý týždeň, 2 tehotenstvo - rizikové od 20tt -2xza mesiac a posledný mesiac každý 2-4 deň , 3tehotenstvo - 1 x za mesiac potom posledné 2 mesiace každý týždeň. Sono mi robili v 1.tehotnosti - 2x ,2.tehotenstvo -v 7tt,12tt,20tt a potom pri vyšetrení, pri 3tehotenstve mala doktorka v ambulancii sono takže pokaždé. Krv mi brali každú chvíľu lebo som mala aj iné zdrav.problémy

lili_mia
14. dec 2012

s otázkou, či spravíme sono, sa zrejme pokúšal o konverzáciu, o Tvoje zapojenie sa, prípadne je to jeho spôsob komunikácie .. či lepšie znie, ľahnite si na lôžko, pozriem sa na Vás? 🙂
a to usg, ktovie ako to má on poriešené, stačí raz za mesiac .. tú krv Ti naozaj mali odobrať, mám blbý dojem, že ide o problém s preplatením výkonu od poisťovne, ale na úkor Teba? ak môžeš, tak si v zdravotke vypýtaj svoj účet, v ktorom bude, čo presne poisťovňa preplácala u toho doktora

nesa12
14. dec 2012

podla mna ti krv mali odobrat urcite,kedze mne ju brali a co sa týka prehliadok,tak ja som chodila raz za mesiac a potom predposledny mesiac som mala 2 kontroly a v 9 mesiaci kazdy tyzden...skus sa viac pytat svojho gynekologa,komunikacia medzi vami je dolezita...ja som sa pytala na vsetko,co ma ohladom tehotenstva a testov zaujimalo.

ivushka0209
15. dec 2012

ja chodim na poradnu raz za mesiac a sono mi robil vzdy lebo ma vlasne .. podla mna je zbytocne chodit na poradnu viac ako raz do mesiaca ked se vsetko v poho .. teraz ma cakaju navstevy kazdy tyzden od januara a uz teraz sa mi nechce tam chodit ale aspom pokazde uvidim svojho drobca :D

lussi2
15. dec 2012

ved v 12 tt. sa robi skrinning velmi dolezita vec, to ti uz mal davo urobit a nie 16 januara to uz bude neskoro 😠 . byt tebou tak hned v pondelok volam dr. nastojim na odbere krvi.Aj ked casto su tie vysledky skreslujuce ale pre pokoj duse by som si dala tu krv zobrat

1234lubka
15. dec 2012

Ako vies ze si v 12TT ked si dnes bola na prvej poradni? no chodi sa raz mesacne to ulne staci, ku koncu posledy mesia castejsie.....sono sa robi len 3krat, niektory lekari castejsie ale ked nemas ziadne problemy tak niet sa coho obavat,

fazulka_mala
15. dec 2012

Ja chodim raz za mesiac a nerobia mi sono zakazdym, ale v 12tt je kombinovany skrining, velmi dolezity, celkom spolahlivy a smerodajny, je to vlastne prvy geneticky skrining, v ramci toho sa robi sono pri ktorom sa meria hodnota NT a aj dalsie parametre, lekar sa pozrie na mimi, ci ma rucky, nozky, nosovu kosticku, berie sa aj krv na iste latky (myslim ze papp-A a beta-hcg) a podla vysledkov sona a krvnych testov a veku mamicky sa vyrata riziko vzniku nejakych trizomii vratane downu. Potom je skrining aj v 16tt, ten triple test, ale ten je menej presny, menej spolahlivy, nie je taky dolezity ako skrining v 12tt.
Inac, ja som zmenila lekara v 16tt, moj byvaly ma sice poslal na kombinovany skrinign, ale nebrali mi krv na krvny obraz a ani moc nekontrolovali a nevysetroval ma vobec. Rozmysli si zmenu lekara, ked nie si spokojna.

patris64
31. dec 2012

mne krv a moč vzal, i ked mi robila sono no nič konkretne mi k tomu nepovedala, ani ohladne nosovej kostičky čím sa vyšetruje dawnov syndrom, takže tiež asi tento tyžden pôjdem osobne k nej a ak ma nebude vediet dostatočne informovat prehlasim sa...alebo ako sa nemusím obávat??????

optimalne_ph
24. jan 2013

no, mne pri prvom vysetreni (po dovolenke) spravili sono, zistili ze je tam "chvenie" (srdiecko) co mohlo byt asi v 5 tyzdni - potom boli sviatky a silvester mimo SR a svojho doktora som prvykrat videla asi v jedenastom tyzdni, ktory zopakoval sono, skonstatoval, ze nevie ake to bolo predtym a potom mi uz len sestra ovedala, ze sa mam objednat na nt ultrazvuk, prist na odber krvi a strcila mi do ruk ruzovy reklamny kufrik, kde som sa dopracovala ku vsetkym informaciam, ktore som mala dostat uz pred Vianocami, ako su dolezitost kyseliny listovej, magnezia, tekutin a na doplnky vyzivy a ine...takze som bola tiez nastvana za pristup... tieto informacie som dostala v 10 tyzdni od kamarata!!! (ktory uz jedno babo s manelkou absolvoval) - ten mi zaroven povedal, ze lekar nie je povinny mi dat info a ze mam bud zmenit lekara, alebo sa zacat pytat ☹ a ze kym si nenajdem stopy krvi tak sa nemam nicoho obavat

och! tie slovenske sluzby!
esteze doktorka na NT ultrazvuku bola mila a vsetko mi vysvetlila 🙂

usiko
24. jan 2013

mnooo, podla mna zanedbava, lebo v 11-12tt treba robit sa mi zda ze prve odbery a tak.....plus u nas je aj Sono zadarmo vtedy.....ale spolahlivo to zistis na stranke tvojej zdravitnej poistovne, niekde v sekcii pre tehotne, na co ma tehula narok a toho saon musi drzat....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre