Tehotná a zistená autoimunitná tyreoiditída (znížená činnosť štítnej žľazy)

agus87
25. nov 2018

Ahojte, pred dvomi tyzdnami som bola na endokrinologii, poslal ma tam gynekolog, pretoze uz 11-ty mesiac som nemala prirodzene menzes. Na ende mi zistili autoim. tyreoiditidu, znizenu cinnost stitnej zlazy. Lieky som zatial nedostala, mam ist na kontrolu o 2 tyzdne. Lenze, pred dvomi dnami som zistila ze som tehotna, podla Clearblue testu som v 4-5 tyzdni tehu (lekarsky rataneho). Strasne sa tesim, ze som tehu, sama tomu nerozumiem, ved menzes som uz tak dlho nemala (normalne a bez vyvolavacky) a zaroven sa bojim, kvoli zlym vysledkom SZ... na endokrin. som bola cca. vtedy, ako sme pocali miminko, podla mojich vypoctov. Strasne sa bojim, ze porodim chore babo alebo ho stratim predcasne. Zajtra pojdem ku gynekologovi na definitivne potvrdenie tehotenstva. Mala tu uz niektora z vas podobny problem? Ako ste na tom v tehu resp. po porode ste mali zdrave babo? Vopred dakujem za odpovede

carmena
25. nov 2018

@agus87 ahoj mne tiez zistili autoimun. tyreoitiditu pocas tehotenstva, brala som liek euthyrox a vsetko bolo v poriadku😉)

agus87
autor
25. nov 2018

@carmena dakujem pekne, si ma potesila a dufam, ze aj u mna vsetko dobre dopadne 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

agus87
autor
25. nov 2018

@carmena ak sa mozem spytat, v ktorom tt ti zistili tuto chorobu?

miriam439
26. nov 2018

@agus87 To je jedno, v ktorom týždni ti zistia túto chorobu, podstatné je, že o nej vedia. Môžu tak kontrolovať činnosť štítnej žľazy a tiež hladiny hormónov. Veľa ľudí, čo má túto chorobu, sa "liečia" tak, že sa len kontrolujú endokrinológom a lieky sa nasadia až neskôr, ak je to už potrebné. Ale keď si tehotná, tak pravdepodobne ti lekárka nasadí lieky, aby bola hladina hormónov stabilizovaná a dieťa sa mohlo správne vyvíjať.
Len jej to určite povedz hneď pri tejto kontrole.
A inak, je to fakt super, že si takto prirodzene otehotnela aj bez liekov, veľa žien s touto diagnózou má veľký problém otehotnieť .

agus87
autor
26. nov 2018

@miriam439 dakujem za odpoved 🙂

tomsta003
26. nov 2018

Neboj aj mne zistili v tehotenstve nasadili liečbu, a dnes je zdravý 15 suhaj

bellovag
26. nov 2018

Ja som s touto diag. porodila dvoch krásnych zdravých chlapcov...ked ti nedali ani lieky tak asi nemáš až také zlé hodnoty...ináč testovanie na hormóny štítnej žľazy sa u tehotných robia celoplošne len od r. 2007...takže dovtedy to nikto nerieši, veľa žien ani nevedelo, že má ochorenie šž

rybka16
26. nov 2018

@agus87 Takto, AIT automaticky neznamená, že máš aj zníženú činnosť štítnej žľazy, len že ti telo tvorí proti nej protilátky a postupne ju ničí. V určitom bode to potom dospeje k hypotyreóze. Ja som mala AIT zistenú už dávno pred tehotenstvom, ale štítna žľaza stále stíhala, takže som len chodila na pravidelné kontroly. Lekárka mi ale vždy zdôraznila, že hneď ako otehotniem a budem to mať potvrdené lekárom, mám prísť. Čiže radím ti po návšteve gynekológa zavolať na endokrinológiu, ako sa veci majú, a nech ti povedia, kedy máš prísť. Tam ide o to, že aj keď pred tehotenstvom ešte mohla štítna žľaza stíhať, v tehotenstve je nárok na hormóny oveľa vyšší, takže aj tie hladiny v krvi, ktoré sú OK, sú stanovené úplne inak. Čiže napríklad tie tvoje výsledky spred dvoch týždňov už nie sú smerodajné, lebo vtedy si tehotná nebola a teraz si. Ja som bola na endokrinológii asi v 6 tt a z výsledkov krvi bolo hneď jasné, že treba lieky, takže odvtedy ich beriem.

carmena
26. nov 2018

@agus87 zistili mi to v cca 10-12 tyzdni.....tiez som mala z toho obavy ci to nemohlo nejako ovplyvnit babatko ale endokrinologicka ma upokojila😉)))

marci77
26. nov 2018

ja sa tiez pripajam, mam tu istu diagnozu, pred tehotenstvom som brala euthyrox 25, ked som otehotnela, bola som na endokrinologii - na krv, a zvysili mi davku na euthyrox 50 podla tych krvnych vysledkov. Teraz mam ist na kontrolu po skonceni sestonedelia. Vsetko v poriadku, aj tehotenstvo aj babatko ....takze odporucam iba co najskor ist na krv ku endokrinologicke, aby mohla nasadit spravne lieky

agus87
autor
26. nov 2018

@tomsta003 @bellovag @rybka16 @carmena @miriam439 @marci77
Baby, naozaj vam velmi krasne dakujem za vase povzbudzujuce reakcie. Uz mam diametralne menej obav, nez som mala cely tento posledny vikend. ❤️🙏🏻

katkajahoda
26. nov 2018

ahoj, ja som tiež sledovaná na autoimunitnú tyreoiditídu, lieky som zatiaľ nemala. V 5tt som išla na endokrinológiu, ale výsledky som mala dobré, ani zvýšenú ani zníženú ćinnosť, čiže žiadne lieky som nedostala. Na kontrolu mám ísť o 2 mesiace, čo bude v decembri, čo sa mi zdá aj celkom dlhé obdobie, no dúfam že je všetko v poriadke za ten čas....

marci77
26. nov 2018

a dievcata, este taka poznamka k tejto diagnoze ....moja endokrinologicka vravela, ze toto ochorenie je dedicne v zenskom rade, teda ak by sa vam narodilo dievcatko, je dobre to spomenut pediatrovi ako rodinnu anamnezu. Napr. mne toto ochorenie zistili az v 30-tke uplne nahodou

marci77
26. nov 2018

@katkajahoda ano, aj ja som mala prist na krv ku endokrinologicke hned ako zistim, ze som tehotna a potom este druhykrat v 2.trimestri (cca 22tt som bola) a teraz mam ist po sestonedeli

katkajahoda
26. nov 2018

@marci77 aha, tak dobre ďakujem, lebo som sa aj obávala či sa to nemá častejšie sledovať. Ináč ja som to teda zdedila, keďže aj moja mama ju má....

agus87
autor
26. nov 2018

@katkajahoda aj ja som zdedila tuto chorobu po mame

agus87
autor
26. nov 2018

akurat idem od lekarov....
gyn. mi potvrdil ze som v 6+ tt, videl vacok a naznak akcie srdiecka. 7.12. mam ist k nemu na 1. poradnu a mozem si vziat aj manzela 😊
na endokr. doktorka mi zatial lieky nedala.
13.11. ked som uz tehu bola, ale nevedela o tom, som mala tieto hodnoty hormonov SZ:
aTSH receptor: 2.76 IU/l [0-1.75] ,
T3 voľný v sére: 5.00 pmol/l [3.1-6.8],
T4 voľný v sére: 16.30 pmol/l
nález svedcí pre autoimunitnu tyreoiditídu - mozný M Basedow / pozit aj ATPO aj aTSH/
doktorka na ende mi zatial nechcela dat lieky, pretoze mam iba TSH hodnotu zlu, T3 a T4 su OK.
dala mi ale papier na odbery, kt. mam zaniest na poradnu ku gyn., kt. mi ma zobrat tsh, t4 a t3 hormony spolu s ostatnymi teda o 2 tyzdne.
doktorka na ende mi este hovorila, ze tehotnym zenam sa neodporuca predpisat thyreostatika a ze tehotne telo si zvykne aj samo regulovat tieto hladiny hormonov po case, ze zatial babo je akoby cudzie teleso a ze bude ma pravidelne sledovat. bude dobre ak sa dam do pohody a budem priberat na vahe, ale ze potrat je mozny hocikedy. co si o tom myslite?

marci77
26. nov 2018

@agus87 aj u mna bol vlastne taky priebeh, ze AIT - euforicky stav, ale ze ak chcem otehotniet, tak preventivne mi da ten euthyrox25 vzdy rano nalacno jednu tabletku (ake som mala hodnoty vtedy neviem), potom som otehotnela, odbery v 1.trimestri boli v norme, stale som uzivalu ten euthyrox25, ale v 24tt som bola v 2.trimestri na odbere krvi a vtedy som mala hodnotu TSH:5,010 a ft4: 13,5 a vtedy mi zvysili davku z euthyrox 25 na euthyrox 50 ....ten mam uzivat do skoncenia sestonedelia a potom prist na krv

rybka16
26. nov 2018

Zaujímavé, že každý lekár to hodnotí inak. Mne napríklad v tehotenstve T3 ani T4 nesleduje, čisto len TSH s tým, že hodnota má byť do 2,5, nie vyššia (mimo tehotenstva tuším do 4,5).

marci77
26. nov 2018

@agus87 aj ja som zdedila tuto diagnozu po mame. akurat ze moja mamina o tom nevedela cely zivot, prisli jej na to az po 50-tke a usudili, ze jej odporucaju celkove vyoperanie stitnej zlazy. Tak aspon dobre, ze o tom vieme a ze sme sledovane na endokrinologii....

agus87
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
agus87
autor
26. nov 2018

Rozhodla som sa tak, ze si vypytam nazor aj ineho endokrinologa

oliv10
26. nov 2018

Ja mam tiez autoimunitnu thyreoditidu.Zistili mi ju pred 14 rokmi po prvom potrate, ale toto ochorenie mi nesposobilo potrat. Dcerka sa narodila zdrava. V 12roku jej zistili strumu, ale autoiminitku po mne nezdedila. Po dvoch rokoch sa jej to upravilo, takze uz je bez liecby. Pri kazdom tehotenstve je treba ist dat skontrolovat hladinu hormonov, ako to spominali kocky vyssie.

agus87
autor
26. nov 2018

@oliv10 dakujem pekne 😊

rybka16
27. nov 2018

@agus87 Ja by som sa asi poradila aj s iným endokrinológom. Nevravím, že ten prístup tvojej lekárky je zlý, evidentne sa teda lekári delia na dve skupiny, lenže ty nie si "obyčajná" pacientka, ale tehotná žena, kde môže nedostatok hormónov spôsobiť vývojové chyby u plodu a podobne. Ten vyčkávací prístup u bežného pacienta žiadnu škodu nenarobí, ale tu by mohol. Tiež sa mi trochu nezdá ten prístup, že krv ti brala, keď si ešte tehotná nebola (ako teoreticky si bola možno v 2 tt, ale to ešte ani nedošlo k oplodneniu) a riadi sa tými výsledkami teraz, keď tehotná si. Tam už mohli nastať zmeny v hladinách a na začiatku je práveže "odber" hormónov od matky k embryu vysoký, lebo jeho vlastná štítna žľaza začne fungovať až o dosť neskôr.

agus87
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
agus87
autor
27. nov 2018

Ahoj @rybka16, poradila som sa s inym lekarom a tiez ma taky nazor, ze este netreba zacat liecbu liekmi. Mam zvyseny ten TSH hormon, co produkuje hypofiza. Hormony stitnej zlazy potrebne pre vyvoj miminka (volny T4 a T3) boli v norme. O dva tyzdne mam ist na krv, tak uvidime.

agus87
autor
27. nov 2018

@rybka16 urcite dam vediet, ze ako som dopadla 🙂

gita17
28. nov 2018

@agus87 sikovna, vybavit si 2 endokrinologov v priebehu par dni, klobuk dole, hovorim na zaklade vlastnej skusenosti 🙂

tina5271
28. nov 2018

mne zistili autoimunitne ochorenie štitnej žlazy po porode, nasadili mi euthyrox, teraz čakáme bábo a stále uživam lieky, len sleduju furt hormony inak je vsetko v poriadku. Hádam to tak aj ostane.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre