Screening v 1. trimestri

22. dec 2020

Dobry den,
chcem sa spytat tych co su v 1.trimestri, to ozaj vsetky idete na platene testy? Trisomy, Nifty,...
Mne lekar robi screening tzv integrovany, odobera krv na ppap a beta hcg, potom meria nt a nb a myslim ze este raz berie krv, neviem presne na aky marker.
Mala som pocit ze to staci, no z kazdej strany pocuvam o tychto platenych, aj v okoli aj tu v terminovkach.
Dakujem

simonkaba
22. dec 2020

nebola som na nic viac, moj dr robi vsetko co treba jedine ak by bol problem by ma niekde poslal ( co nebol chvalabohu) ... takisto robi aj morfo v 20tt, to je jedine co keby nerobi by som sa objednala niekde za peniaze

s_a
22. dec 2020

Nebola som na platených lebo tie prvé som mala v poriadku

eskop
22. dec 2020

Ja som nebola na ziadnych extra platených testoch. Skor sa to odporuca mamickam po 30-35ke alebo ked maju nejake choroby v rodine alebo ked sa chcu uistit.. Aj tak niekedy vyjdu nespravne tie trisomy

ivkazba
22. dec 2020

Ale veď už si sa na to pýtala v termínovkách a veľa báb ti povedalo, že nejde. A tie čo idú, sú zväčšia staršie rodičky. A bolo nás tak možno 10, takže rovnako ako v termínovkách, aj tu nadnesené "to všetky". Ja mám 43 a nemám problém dať za nifty test 480 eur, preto som si ho zaplatila. Keby som mala 23 alebo 33, vôbec by som to neriešila. A tiež ak by mi tých 480 eur nechýbalo, tak by som to neriešila. Venuj pozornosť iným veciam, teš sa z tehotenstva, Vianoc a atd. Myslím to v dobrom, zbytočne si príliš zaťažuješ hlavu tým, čo robia iní. Iní ťa nemusia zaujímať. 😉

autor
22. dec 2020

@ivkazba Ahoj, nic som sa u nas v terminovkach o tom este nepytala.

ivkazba
22. dec 2020

Tak potom sorry, v júlovkách 2021 odznela táto otázka pred pár dňami a presne rovnaké slová boli použité.

denden77
22. dec 2020

bola som a sla by som zase.. ked mas pocit, ze stacia bezne testy, absolvuj len tie.. 🤷‍♀️😊

zuzanockamt
22. dec 2020

ja som bola na platenom genetickom sone v 13.tt a asi v 20.tt a na amniocentéze, ale ja som bola staršia rodička a chcela som mať istotu...na amnio som mala nárok cez poisťovňu, tá je 100%tná, takže krvné testy som si navyše neplatila

joja101
22. dec 2020

Nie nemusis ist, nema kazdy na to peniaze, su to dost velke sumy. Je to smutne, ze to nemoze mat kazdy ale je to tak. Ja som tiez mala klasicke, dokonca ma neposlali ani na to sijove presvietenie, len krv mi brali. Ak ti tie testy co ti robili vysli v poriadku tak tieto platene nemusis vobec riesit. Vacsinou si ich davaju robit zienky, ktorym vysli zle vysledky a chcu sa vyhnut amniocenteze

petamich
22. dec 2020

my to zvazujeme, kedze som starsia prvorodicka ale poradim sa najskor s lekarom, zrejme najskor tie, ktore sa robia standardne a ak by vysli nie dobre (kedze vek je tam vysoka premenna), tak si isto zaplatime trisomy alebo nifty alebo cokolvek bude potrebne, ak by som nebola starsia zrejme by som nad tym ani neuvazovala

nela6
22. dec 2020

moja skúsenosť : mam 35, prvé 3d vyslo ukazkovo, kosticka prítomná, prejasnenie v norme, nejake pupocnikove neviem co ok, atď, krvny test 1:6500, potom nasledoval triple test, riziko 1:490, gynekologovi vsak aj tak chodili usta ohladom veku.
tak som sa objednala ku genetičke na konzultaciu, presla si správy, vsetko mi do podrobna ohľadom vysledkov vysvetlila, aj preco je triple test nespolahlivy, ze najlepsie je urobit kombinovany.
Na zaklade tychto vysledkov skonstatovala, ze je vacsie riziko, ze potratim pri nepodarenej amnio ako to, ze dieta bude postihnute, odporucanie bolo ist na morfologicky 3d, a ze ak aj tam nic nespochybnia, tak sa jej nemam uz ozvat 🙂, tak isto som sa pytala, ze vsak na 3d v 20tt+ vidno dosť aj tvaricku, ci sa neda odpozorovat ds aj podla toho, povedala, ze ano, kedze to maju take typicke crty deti s tymto problémom... plus na 3d mi ukazali, ze práve maly otvaral a zatvaral dlan, vraj postihnute deti tiez napr. toto nerobia... toto vsetko ma teda odradilo od dalsich testov

petamich
22. dec 2020

@nela6 ved toto, ze ten triple test nie je uplne spolahlivy, kedze ma vek ako premennu s relativne vysokou vahou a po 35 pomaly kazdej znamej vysla nejaka pravdepodobnost downa, tak preto zvazujeme zaplatit si trisomy/nifty ak bude treba ale urcite sa poradim s lekarom

dzulik_
22. dec 2020

Nie, na platené testy sa nechystám. Ani pri prvej som nebola 😉 radšej sme boli na kvalitnom 3D morfo, kde nám doktor bábätko celé zmeral, skontroloval

xjakubikovak
22. dec 2020

Nebola som na žiadnych testoch ani platených ani tých čo sú zadarmo 🙂

nela6
23. dec 2020

@petamich mne to vysvetlila tak, ze triple test ovplyvňuje plod, placenta a tvoje telo... ak vyjde nejaky problém, nevedia určiť, ktory faktor to sposobil... cize pre mna dost katastrofa, preto je naj ist aj na poriadny utz, kde sa kontroluje vela veci, vsetko mi krasne opisala, co a ako indikuje problem, kosticka, prejasnenie, nejake veci co idu do pupocnika, nejake zily ako sa vytvorili, no dost veci, ktore triple test "oželie", plus aj tie faktory co zistuju z krvy, vsak kombinovany test mi vysiel 1:6500 oproti triple 1:490...

petamich
23. dec 2020

@nela6 presne! uplne suhlasim 🙂 vela zien sa toho vysledku triple zlakne a je zbytocne v strese a vydesena a potom poriadny UTZ alebo dalsie testy vsetko vylucia, ja sa poradim s lekarom, je super v tom, ze nema tie trisomy/nifty ako ´zarobkovu cinnost' a proste racionalne odporuci

luciannka83
27. dec 2020

@nela6 mna dr ,,strasila,, ze su nejake formy dawna, co vyzera normalne ale je to dawn. Tiez mi sono vyslo dobre, no touto informaciou ma znepokojila a pojdem na tie testy, lebo viem, ze ,,ine,, dieta by som nezvladla.

nela6
28. dec 2020

@luciannka83 uplne chápem, ja vy som sa pri takom bala, co s nim bude keď sa rodina pominie, na čo podla mňa vela ludi nemysli, vkuse ukazuju, ako vedia zit samostatne... ano, ale kolki... jeden z 1000? nikto nevie dopredu aky bude...

nela6
28. dec 2020

@luciannka83 este taka drobnost, neviem na ake testy ides, ale krvne, ako nifty, su spoľahlivé na 99%,na fore najdes ženy, ktorym vysiel falosne pozitivny... jedine 100% je amnio, len tam je riziko

luciannka83
28. dec 2020

@nela6 vraj ani amnio nieje 100percentna dr mi hovorila. A teraz vzhladom na koronu nechcem ist do nemocnice.

janedoe
28. dec 2020

Ja som v 32 ani v 35 nebola na ziadnych platenych testoch. Teraz mam 38 a uz aj dr. mi navrhla Trisomy test, ale napokon sme sa rozhodli pre Nifty. Ale je to len skrz veku. Keby som mladsia, tak nejdem. Nesla som ani v prvom tehotenstve, ked mi v (tusim) v tripple testoch vyslo riziko na downa 1:150

lulita2020
17. jan 2021

Viete mi prosím povedať,či vyšetrenie NT sa robí zospodu alebo cez bruško?

petamich
17. jan 2021

@lulita2020 mne zospodu ale ako tak citam na viacerych forach tu na MK niekoho lekar hned ako moze pozera cez brusko, mna doteraz len zospodu 🙂 cize netusim ci je to tak u kazdeho ale NT mi robil zospodu

lulita2020
17. jan 2021

@petamich aha,no každý hovorí inak😁v podstate to je jedno.Mne sono gynekologička robila zospodu,ale v 12t už cez bruško ☺️asi ako kto.

petamich
17. jan 2021

@lulita2020 mne teraz vravela sestricka, ze pri dalsej kontrole lekar len tak "rychlo" skontroluje cez brusko, naposledy som mala ten prvy vacsi ultrazvuk, kde riadne dlho vsetko pozeral aj z kazdej strany aj NT a siel teda zdola ale ktovie :D hadam oni vedia, presne mne je to jedno, hlavne, ze skonstatuje, ze je vsetko v poriadku

lulita2020
17. jan 2021

@petamich presne tak,ja idem na to prvé screeningove vyšetrenie ,ktoré je od 11-14t už zajtra,tak som zvedavá ☺️ ďakujem za info 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre