Je OK užívať kyselinu listovú 1000 mg?

pacica
18. dec 2019

prosim vas je dobre brat kyselinu ktora ma 1000 mg?dali mi tak v lekarni,lenze vsade citam ze sa ma brat od 400-800.je to zle ze mam 1000? dakujem

bimbina
19. dec 2019

U žien ktoré plánujú tehotenstvo by sa mala brat dávka 800mg Dokonca aj z žien v 1. Trimestru . Ak tu 1000ku budeš užívať raz za dva dni , je to v pohode . Ale v tehotenstve už treba dodržiavať tu dávku 800mg. 🙂

pacica
autor
19. dec 2019

@bimbina akurat som isla z lekarne a pytala som sa na tych 1000.povedali mi ze je to uplne normalna davka pretoze zalezi aky vytazok je z tej kyseliny.takze jamieson co ma tych 1000 neznamena ze ten vytazok je taky silny.tam ide cisto len o gramaz.potom mi tam ukazoval dalsie druhy kyseliny a ukazal mi tu najdrahsiu co je naozaj silny vytazok a ma len 400 .takze tam ide skor o kvalitu ako o gramaz

popolusska
19. dec 2019

@pacica 1000 uq je zbytocne vela. Pri listovke ide o to, ci beries kyselinu listovu (synteticky zlozenu), alebo folat (s latkou l-mythylfolat, metafolic). Niektore zeny totiz len listovku spracovat nevedia, preto sa odporuca skor ten folat. Napriklad femibion 1 ma zlozenie ca. 400/400 - polovica syntetickej kyseliny listovej a potom cast s metafolinom. No 1000 uq by som nebrala, predavkovanie moze sposobit s rannych stadiach tehotenstva potrat.

saja1
19. dec 2019

@pacica ja som brala 10.000 a hematologicka povedala ze zbytok sa vyluci... tak teraz ste ma zneistili 😂

chocolate_cake
27. dec 2019

Kyselina listova je vitamin B9. Je rozpustna vo vode, preto sa prebytocne mnozstvo vylucuje mocom. Iba vitaminy A, D, E a K su rozpustne v tukoch, preto hrozi predavkovanie pri vysokych davkach, kedze sa ich telo nevie zbavit vylucenim v moci. Vsetky ostatne clovek vycika 🙂

mamica8138
7. okt 2023

Ahojte, nie som si istá, či som v jeden deň, už na konci 13tt náhodou neužila kyselinu listovú aj ráno, aj večer, 800-ku, mohlo sa niečo stať bábätku?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre