Manžel mi klame a tají banálne veci. Je možné takýto vzťah dať do poriadku?

Zodpovedané
28. sep 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 20 rokov, z toho 14 rokov sme manželia. Máme dve deti a rodinný dom.

Zistila som, že manžel mi dosť často klame. Resp. snaží sa mi tajiť banálne veci (potajomky si kupuje cigarety, tají mi, keď mu rodičia prispejú pre našu rodinu nejakými peniazmi). Pracuje len on, ja som momentálne doma. Keď sa ho niečo na tieto témy spýtam, vždy veľmi znervóznie, tvári sa urazene. Tým pre neho debata skončila. Proste nebude sa o tom baviť ani vtedy, keď mu poviem, že som z jeho správania nešťastná a trápi ma to. Stále len vrieskala aj pre úplne somariny.

Častokrát sama v sebe bojujem s myšlienkou, že som sa "zle vydala", že sme to unáhlili, aj keď sme sa pred svadbou poznali dlho. Vidím na ňom ako keby rôzne tváre: jedna doma, druhá pred kolegami, tretia pred jeho rodičmi.

Naozaj veľakrát premýšľam nad tým, aký by som mala život bez neho. No beriem ohľad na naše deti, nedokázala by som svoje štastie/pokoj postaviť nad ich lásku k otcovi. Cítim sa ako v bludnom kruhu a neviem ako ďalej. Som vo vzťahu väčšinou nešťastná. S ním sa rozprávať absolútne nedá o týchto témach. Nedokážem mu už dôverovať, keď mi klame v prostých veciach. Po rokoch mám skôr pocit, že je to viac o zvyku ako o láske, nepociťujem už žiadnu túžbu ako to bolo kedysi.

Je možné takýto vzťah dať do poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

začínam mať pocit, že vzťahy ohrozuje akási vysoko nákazlivá infekčná choroba. V poslednom čase prichádza priveľa problémov od čitateliek, kde sa sťažujú na partnerov a ich povahovú zmenu.

Neviem posúdiť významnosť zmeny u všetkých mužov, ale čo spôsobuje to, že ich partnerky a manželky po rokoch registrujú takú významnú zmenu v ich správaní? Určite sa nájde pár hercov, ktorí vedia zahrať dokonalého muža ešte pred svadbou a po nej ukážu svoj pravý charakter. Tiež sa nájdu takí, čo sa zmenia na ufrflancov vekom, chorobou, či iným trápením. Ale čo tí ostatní? Nudia sa? Potrebujú viac prekvapení? Dobrodružstva? Hier? Alebo sú muži rovnakí, ale zmenili sme sa my ženy a to až tak, že na niektoré z nás vedia byť nervózni, protivní, kritickí a niekedy až agresívni?

Opäť tu máme problém, kde muž ukazuje inú tvár inému publiku. V práci je iný, pred rodinou je iný a úplne iný je k Vám a to takou postupnosťou, že napriek tomu, že ste zrejme jeho najbližší človek, najhoršie sa správa k Vám. A teraz si opäť položme otázku, prečo sa správajú niektorí ľudia najhoršie k tým najbližším? Vyzerá to, že sú si istí, že ich partnerky ostanú s nimi, aj keby na nich drevo rúbali. Pretože ak si jedného dňa povie takáto žena už DOSŤ! Sú veľmi prekvapení a nejeden z nich aj slzu uroní a dokážu sľúbiť aj to, čo v žiadnom prípade nemôžu splniť. Potom sa tu ukazuje len jediné riešenie - trvalá hrozba odchodu z domácnosti a partnerov strach, že to naozaj dokáže urobiť. Zrejme až vtedy by si dával skutočne pozor na svoje správanie.

V tejto poradni sme mali už niekoľko odpovedí na otázku, čo robiť s mužom, keď sa správa neprimerane, spomínali sme narcisov, manipulátorov, alkoholikov a gamblerov, neverníkov a príliš sebavedomých mužov. Ak chcete vedieť odpovede, pozrite sa do minulosti. Ja som dnes dovolila trošku sa zamyslieť, že prečo sa takáto vec deje. Keď sa udeje a Váš partner má úplne iné správanie na aké ste boli zvyknutá, je logická otázka „vydala som sa dobre?“. A veľmi často prichádza táto otázka v spojení s ubúdaním lásky vo Vašom vzťahu. Jedného dňa sa môže stať, že zistíte, že ste s tým svojim len zo zvyku. Preto treba na vzťahu pracovať aj počas rokov, kedy vychovávate deti, staviate dom, alebo riešite problémy s rodinou. Nezabúdajte hovoriť o tom, čo k sebe cítite. Necíťte sa trápne, keď sa aj v zrelom veku držíte pri chôdzi za ruku. Skúste si nájsť spoločnú aktivitu, či už je to turistika, šípky, alebo kartové hry, jednoducho čokoľvek, čo budete robiť spolu. Akceptujte deň blbec u partnera a nekomentujte jeho náladu. Zároveň mu však odpustite len pár takých dní a zbytok vyžadujte normálne správanie. Je toho oveľa viac. Pozrite si preto prosím históriu, určite v nej ešte niečo nájdete.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online