Dá sa popracovať na vzťahu s partnerom, ktorý je narcista a nikdy neustúpi?

Zodpovedané
30. sep 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému s partnerom.

Začnem sebou. Bola som vydatá, mám dve deti z predošlého manželstva. Kvôli nevere a alkoholu som to ukončila. Momentálne mám priateľa, s ktorým som 4 roky a máme 1,5-ročného syna. Priateľ je podľa mňa narcista a manipulátor. Nikdy si neprizná chybu a vždy povie, že za jeho správanie môžem ja. Keď sme si sadli, že sa ideme porozprávať, tak debata skončila vždy tam, keď som povedala na neho niečo, že sa správa podľa mňa zle. On hneď: A ty? Ty si toto toto, urážky a potreba ma ponížiť.

Nedokážem s ním rozviesť jednu rozumnú komunikáciu, aby sme vyriešili, že čo sa druhému nepáči. Keď sa mu niečo nepáčilo, tak časom začal odchádzať z domu. Povedala som dosť a nech si ostane tam, kde je. Pritom išlo o malichernú hádku. Neozval sa. Po vyše dvoch týždňov som mu napísala, že snáď mu chýbame. Dočkala som sa len ďalších urážok ako som všetko zničila, ako ostanem sama, ako ma nikto nebude chcieť, ako som deťom zničila život, ako sa on snažil, aký je on pán dokonalý a ja harpia, čo nám zničila život.

Dá sa nejako pracovať na vzťahu s takýmto človekom?

Ďakujem

Dobrý deň,

začnem tam, kde vy končíte - či sa dá pracovať na vzťahu s takýmto človekom. Akým konkrétne? Tak sa na neho pozrime.

Váš vzťah netrvá dlho, ale netrvá ani extrémne krátky čas. Trvá však dosť dlho na to, aby ste zistili, aký vzťah ste určite nechceli mať a aké vlastnosti nemal mať Váš partner. Kým on je „dokonalý“, vy ste podľa neho pravý opak. Za všetko zlé, čo sa deje môžete predsa vy, všetko ste zničili, všetko ste pokazili. Namiesto riešenia problému odíde z domu a je schopný ostať na neznámom mieste aj dva týždne. Keď sa mu ozvete ako prvá, obviní Vás, vynadá Vám a všetku špinu hodí na Vás.

Ako chcete vychádzať s takým človekom? Mám pocit ako keby to všetko robil z dôvodu, aby nakoniec mohol /samozrejme urazený, lebo za to môžete vy/ tresnúť tými dverami a odísť. Veď dôvodov má viac ako dosť. A je pravdepodobné, že dôvod jeho správania tam skutočne bude, ale tým sa neprezentuje. Tak čo s tým?

V prvom rade môžete zatiaľ nerobiť nič, len pozorovať o čo tu vlastne ide. Všímať si, kedy vyvoláva hádky a ako ich rieši. Nie náhodou výbuchom hnevu a odchodom z domácnosti za poznámok, že sa s Vami nedá žiť? Ak ste teraz povedali áno, tak je to jasné, že vyvoláva tieto hádky zámerne, aby mohol odísť. No a potom je ťažké komunikovať s niekým, kto o to nemá záujem.

Druhé riešenie je rozhovor, ale to ste už skúšali a nedopadlo to extra dobre. Opätovne ste však boli obvinená a všetka vina bola hodená na Vás. Takže ani tento spôsob pre Vás nie je veľmi vhodný.

Ďalší spôsob riešenia môže ignorácia, kedy nebudete reagovať nijakým spôsobom na jeho útoky a prestanete s tým až vtedy, keď sa porozprávate o skutočných dôvodoch jeho správania. Ale tu sa aj naozaj môžete niečo dozvedieť, preto je dobré mať pripravený aj plán „B“.

Nepoznám Vaše hlavne finančné zázemie, tak neviem posúdiť, kam si až môžete dovoliť zájsť. Lebo od toho sa odvíja to, ako si budete môcť dovoliť správať sa k nemu. Každopádne nedovoľte, aby Vás dlhodobo manipuloval a ponižoval. Nie každý zvládne dlhodobú manipuláciu a útoky na svoje sebavedomie bez toho, aby sa to neodrazilo na niečom inom. Napríklad na jeho zdraví.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online