Môžem počas neplatenej rodičovskej pracovať na dohodu?

Zodpovedané
11. apr 2022

Dobrý deň,

aktuálne je muž na materskej dovolenke so starším synom a ja som na materskej dovolenke s dcérou. Obaja sme zamestaní na trvalý pracovný pomer, pracovnú zmluvu máme uzatvorenú na dobu neurčitú. Chceme, aby muž s nami ostal na materskej naďalej.

Nebude s tým v práci problém?

Náš plán je, že muž ostane na materskej s dcérou a ja ostanem na neplatenej rodičovskej dovolenke so synom. Keďže bude muž povedať materskú, nemôžem ja poberať rodičovský príspevok, toho som si vedomá.

Nebude však problém s tým, že obaja ostaneme doma?

Keďže ja ostanem bez príjmu, o pár mesiacov by som si chcela nájsť prácu na dohodu/ brigádnickú prácu.

Mám o tom informovať zamestnávateľa?

Môžem robiť na dohodu, keď budem na rodičovskej dovolenke?

Ďakujem

Dobrý deň,

ukončenie rodičovskej dovolenky máte povinnosť nahlásiť zamestnávateľovi minimálne mesiac vopred (§ 166 ods. 3 Zákonníka práce). Ak sa nechystáte vrátiť do zamestnania, budete si musieť požiadať o neplatené voľno. Vašej žiadosti však zamestnávateľ nemusí z prevádzkových dôvodov vyhovieť.

Ďalšou možnosťou je ukončiť pracovný pomer dohodou.

Z pohľadu vášho súčasného zamestnávateľa si môžete nájsť inú zárobkovú činnosť, ktorá však nesmie mať konkurenčný charakter vo vzťahu k predmetu činnosti zamestnávateľa. Konkurenčný charakter vašej činnosti posudzuje zamestnávateľ, máte povinnosť ho informovať vopred. Ak sa zamestnávateľ do 15 dní nevyjadrí, považuje sa to za súhlas zamestnávateľa. Túto povinnosť máte pri akejkoľvek forme zárobkovej činnosti, či už práci na dohodu, skrátený úväzok, alebo živnosť.

Súhlas zamestnávateľa nie je potrebný, ak ide o výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources