Môže so mnou zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer, keď mu oznámim, že som znovu tehotná a nenastúpim do práce?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

od 1.7.2022 mám nastúpiť do práce po rodičovskej. Som však tehotná a lekár mi neodporúča ísť naspäť do práce kvôli zlým výsledkom.

Môže so mnou zamestnávateľ ukončiť od prvého pracovný pomer, keď mu to oznámim?

Môžem PN odovzdať aj skôr?

Napr. už 27.6.2022.

Ďakujem

Dobrý deň,

na tehotnú zamestnankyňu sa vzťahuje zákaz výpovede.

Sú však možné situácie, kedy sa na tehotnú zamestnankyňu zakaz výpovede nevzťahuje:
1. Výpoveď z dôvodov organizačnej zmeny – zamestnávateľ sa zrušuje.
2. Výpoveď z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer (právoplatné odsúdenie pre úmyselný trestný čin, alebo závažné porušenie pracovnej disciplíny).
3. Výpoveď z dôvodu straty predpokladov na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.

PN môžete odovzdať aj skôr. Minimálne mesiac pred návratom z rodičovskej máte povinnosť zamestnávateľa informovať o ďalšom postupe.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources