Kedy mám nárok na neplatené voľno?

Zodpovedané
19. máj 2022

Dobrý deň,

som na RD, syn bude mať 3 roky v januári 2023. Škôlka mu začne až v septembri 2023.

Môžem zamestnávateľa požiadať o neplatené voľno ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov v termíne od januára do augusta 2023?

Tým by som vykryla obdobie, kým nastúpi do škôlky. Viem, že môj zamestnávateľ bude súhlasiť.

Bude mi štát v tom období platiť odvody a zdravotné poistenie alebo len odvody?

Zdravotné poistenie je mesačne okolo 80 eur, to by bolo stále menej než u nás súkromná škôlka 550 eur, stále by sa mi to oplatilo.

Kam sa mám v januári 2023 nahlásiť kvôli tomuto neplatenému voľnu?

V prípade, že by sa mi predsa podarilo umiestniť syna do mestskej škôlky od februára 2023, môžem napriek tomu do leta čerpať toto neplatené voľno?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľa môžete požiadať o neplatené voľno, nie je naň však nárok. Máte však nárok požiadať o kratší pracovný čas, alebo úpravu určeného pracovného času. Zamestnávateľ je povinný Vašej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. Odvody do sociálnej poisťovne si môžete hradiť dobrovoľne, odvod do zdravotnej poisťovne máte povinnosť hradiť po celý čas trvania neplateného voľna.

Neplatené voľno nahlásite na zdravotnej poisťovni najneskôr do 8.1.2023. Môžete tak urobiť aj vopred, keďže sú tam dva štátne sviatky. Voči sociálnej poisťovni nemáte informačnú povinnosť, tú za Vás zrealizuje zamestnávateľ cez Registračný list, na ktorom nahlási prerušenie sociálneho poistenia z dôvodu čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy.

Je nutné si uvedomiť, že prerušenie sociálneho poistenia na dlhšie ako 7 dní znamená, že nebudete mať nárok na nemocenské dávky (nemocenské a ošetrovné), po 8 mesiacoch strácate nárok na materské.

Ďalším negatívnym vplyvom tak dlhého neplateného voľna je dôchodkové poistenie. Chýbajúce odbobie si môžete kedykoľvek doplatiť, spätný doplatok je možný len u dôchodkového poistenia.

S pozdravom

Sandra Balažíková
Head of Human Resources