Ako postupovať, keď sa firma sťahuje a manžel nesúhlasí s mesačným odstupným?

Zodpovedané
15. júl 2022

Dobrý deň,

rada by som sa informovala o možnosti ukončenia pracovného pomeru.

Manžel pracuje vo firme 10 rokov. 1.8.2022 sa firma sťahuje do nových priestorov v inom meste. Manžel s touto zmenou nesúhlasí. Majiteľ firmy im ponúkol odstupne vo výške dvojmesačnej mzdy (v tom je zarátaná aj mzda za mesiac júl, čiže odstupne len jednomesačné). Ak nesúhlasia, tak výpoveď nedostanú a majú pokračovať v pracovnom pomere.

Ako má manžel postupovať, aby dostal odstupne stanovené zákonom?

Čo má robiť ak nepodpíše dodatok k zmluve, ale firma mu výpoveď nedá?

Je povinný 1.8.2022 nastúpiť do práce do nových priestorov?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce, zamestnávateľ s ním môže ukončiť pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou o skončení pracovného pomeru.

V prípade výpovede zo zákona § 76 odsek 1, zamestnancovi patrí odstupné vo výške:
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

V prípade podpísania dohody zo zákona § 76 odsek 2 zamestnancovi patrí odstupné vo výške:
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Preto je dôležité presne stanoviť dĺžku pracovného pomeru manžela, aby nedošlo k zbytočným nedorozumeniam. Pokiaľ výpoveď či dohoda nespĺňa podmienky stanovené zákonom, zamestnanec má právo dať podnet na inšpektorát práce či priamo na súd.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources