Ako postupovať, keď nechcem dvojmesačnú výpovednú lehotu?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

momentálne som na PN a chcem ukončiť pracovný pomer. Zamestnávateľ mi chce dať dvojmesačnú výpovednú lehotu.

Ja sa tam už vôbec nechcem vrátiť, výpoveď som zatiaľ ešte nepodala.

Ako postupovať, aby som nemala dvojmesačnú výpovednú lehotu?

Zamestnávateľ sa nechce dohodnúť.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Zákonník práce chráni obidve strany – zamestnanca aj zamestnávateľa. Ak Váš zamestnávateľ trvá v zotrvaní v práci počas výpovednej doby, pravdepodobne má k tomu dôvod a potrebuje Vás. Máte povinnosť si svoju prácu vykonávať riadne počas celej výpovednej doby. Ak by ste odišli zo zamestnania ihneď, hrubo by ste porušili pracovnú disciplínu. Zamestnávateľ má právo si uplatniť peňažnú náhradu, náhradu škody a okamžité skončenie pracovného pomeru. Nemáte možnosť odísť zo zamestnania ihneď, ak s tým Váš zamestnávateľ nesúhlasí.

Ak však podáte výpoveď, výpovedná doba bude plynúť aj počas Vašej PN.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources