8-mesačnej dcérke sa za posledné 2 týždne zhoršil spánok. Ako jej môžeme pomôcť?

Zodpovedané
1. aug 2022

Dobrý deň,

mám skoro 8-mesačnú dcérku. Od jej 3 mesiacov sme mali fajn spánkový režim, dodržiavali sme bdelé okná, so zaspávaním neboli väčšie problémy.

Zlom nastal pred cca 2 týždňami. Odvtedy je zaspať pre ňu nadľudský výkon. Je zjavne unavená, šúchá si očká, noštek, je živá a zaspať sa jej nedarí.

Skúšala som snáď všetko: skrátiť bdelé okná, predĺžiť bdelé okná, chodievať do lesa na prechádzky, nosiť ju, spievať jej a hladkať ju. Nič nové som jej do jedálnička nepridávala. Skúšala som dokonca dať menej príkrmov a viac mliečka. Je vygrganá, napapaná, vyprdkaná, má vždy suchú plienku. Horúco jej nie je. V izbách máme vďaka rekuperácií a klíme (samozrejme nikdy ju nepúšťame, keď je dcérka v izbe) vždy cca rovnakú teplotu po celý rok. A nič nezaberá.

Je nervózna, zjavne veľmi unavená a spánok neprichádza. Vždy to končí 15 - 20-minútovým strašným plačom, kedy sa až trasie a je neutíšiteľná. Po tomto pľači vždy hneď zaspí (z vyčerpania). A takto to je deň čo deň posledné 2 týždne 3 - 4x denne.

Čo by som mala vyskúšať, aby sa spánok vrátil do pôvodného stavu?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčin môže byť veľa.

Spánková regresia - ak sa práve učí niečo nové. Tento stav môže trvať aj 8 týždňov. Pri regresii je aj odmietanie aktuálneho spôsobu uspávania.

Taktiež môže ísť aj o separačnú úzkosť, kedy dieťa jednoducho nechce ísť spinkať, pretože chce byť s vami a bojuje proti separácii. Ak ste experimentovali s časom bdenia, môžete sa pokúsiť o zmenu v predspánkovej rutine. Takže vyskúšajte aj iný spôsob uspávania, viac kontaktu, uspávanie v inej miestnosti. Nejakú zmenu v rutine, ktorú nečaká.

Ak nič nepomôže, budete sa musieť pokúsiť toto obdobie iba zvládnuť a prečkať pokiaľ ide o regresiu. Viac z vášho popisu neviem vyhodnotiť.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo