Môžem mať v 41. rokoch aterosklerózu alebo nejakú chorobu srdca z obezity?

Zodpovedané
20. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom začínajúcich sa prejavoch srdcovo-cievnych ochorení.

Mám 41 rokov, moja váha je už niekoľko rokov cca 91 kg, nefajčím, nepijem, stravujem sa celkom zdravo, ale moja pohybová aktivita je nič moc.

Už dlhšiu dobu mám pocit, že sa ľahšie zadýcham. Niekedy sa skoro stále na to sústredím. Keď sa na to nesústredím (napr. vonku na prechádzke), pripadám si v pohode. Už niekoľko rokov trpím úzkostnou poruchou (tá mi začala kedysi panickou poruchou).

Teraz som v 5..týždni tehotenstva a som v úzkosti skoro stále. Bojím sa, aby bolo bábätko v poriadku, aj ja.

Je možné už v mojom veku mať aterosklerózu alebo nejakú chorobu srdca z obezity?

Krvný tlak som mala naposledy meraný pred 6. rokmi po pôrode.

Alebo vzniká môj problém obezitou, zlou kondíciou a úzkosťami?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

na to, aby sa potvrdilo srdcovo-cievne ochorenie, je potrebné vyšetrenie u lekára. Základom je odmeranie krvného tlaku a podľa zváženia lekára odber krvných testov.

Obezita môže spôsobovať vysoký krvný tlak, vysoké hodnoty tukov v krvi, aterosklerózu ciev, cukrovku 2. typu a ďalšie iné ochorenia. Ak teda máte zdravotné ťažkosti, tak mali by ste byť vyšetrená u Vášho lekára.

Úzkostná porucha môže spôsobiť tiež problémy s dýchaním, tlaky na hrudníku.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková