V strese mám vysoký systolický tlak a diastolický normálny. Je to v poriadku?

Zodpovedané
12. mar 2020

Dobrý deň,

mám 41 rokov a bola som na endokrinológii, kde mi namerali krvný tlak 190/78. Štítnu žľazu a jej činnosť mám v poriadku.

Môže to byť spôsobené stresom a tým, že trpím úzkosťami aj v bežnom živote?

Čo sa týka merania tlaku, mám vždy z toho veľký stres..Pri tomto meraní som mala pulz cez 140, čo som bola v takom vypätí. Doma v kľude mávam tep pravidelný, cca 80 úderov za minútu. Tlak si doma nemeriam.

Keď som pred pár rokmi chodila ako tehotná do poradne, mávala som diastolický tlak normálny a systolický veľmi vysoký. Doktor to neriešil, hovoril, že dôležitý je ten diastolický.

Mohla byť nameraná hodnota spôsobená stresom?

Snažím sa zdravo stravovať, nefajčím, nepijem, ale psychiku často ovplyvniť neviem.

Ďakujem

Dobrý deň,

v stresových situáciách sa zvyšuje systolický tlak, ale nameraná hodnota 190/78 je naozaj vysoká a pravdepodobne bude potrebné zahájiť liečbu artériovej hypertenzie.

Predtým sa však robia ešte rôzne vyšetrenia. Pri vysokom krvnom tlaku môže byť zvýšená iba systola. Ide o izolovanú systolickú hypertenziu.

Najvhodnejšie by bolo realizovať vyšetrenie tlakovým Holterom, kedy sa Vám bude monitorovať krvný tlak 24 hodín denne a na základe toho a ďalších vyšetrení sa určí či je alebo nie je potrebná liečba.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková