Bolesti brucha a zvýšený onkomarker. Ako postupovať?

Zodpovedané
7. jan 2020

Dobrý deň,

moja mama má dlhodobé bolesti brucha a výrazný úbytok na váhe. Absolvovala kolonoskopiu a výsledky boli v poriadku. Bola aj na sono brucha a gastro vyšetrenie, kde jej bol zistený zápal žalúdka.

Obvodná lekárka je doporučila Nolpazu. Bola na odber krvi u onkologičky a mala zvýšený onkomarker CGA 517. Doktorka povedala, že to môžu spôsobovať Nolpaza. Pred ďalším odberom ich má na mesiac vysadiť.

Aká hodnota onkomarkeru je v norme?

Môže ísť o rakovinu?

Onkologička jej predpísala na bolesť brucha Algifen.

Je šanca, že jej pomôže?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Algifen, sú kvapky, ktoré dobre zaberajú na bolesti brucha.

Onkomarkery neslúžia na diagnostiku ochorenia, ale na sledovanie progresie ochorenia, teda napr. či je nádorové ochorenie na ústupe alebo nie.

V otázke nie je uvedené, prečo bola Vaša mama u onkológa, tam sú pacienti štandardne vyšetrovaní pri nádorovom ochorení.

Ak pretrvávajú bolesti brucha, tak je vhodné CT alebo MR vyšetrenie brucha, avšak tieto vyšetrenia musí indikovať špecialista. Zvýšený onkomarker nemusí vždy znamenať nádorové ochorenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková