Je vhodné užívať včeliu materskú kašičku počas tehotenstva?

Zodpovedané
12. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom užívania materskej kašičky.

Je vhodné užívať včeliu materskú kašičku počas tehotenstva?

Niektorí ju odporúčajú a niektorí nie. Pri plánovaní tehotenstva som ju užívala v kapsulách a zrejme mali efekt, nakoľko sme s manželom vyskúšali už všeličo a až ona nám pomohla. Resp. v tom cykle ako som ju užívala som otehotnela. Mám ešte pár kapsúl a rada by som ich doužívala, aby nepreexpirovali. Užívala som konkrétne od Bee Well Fertility.

Ktorá kyselina listová je najvhodnejšia a ako dlho ju užívať?

Som v 8. týždni tehotenstva a kyselinu listovú som užívala už pred otehotnením.

Ktoré vitamíny odporúčate užívať v tehotenstve?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nevidím dôvod, prečo by ste nemohli užívať materskú kašičku aj v tehotenstve. Nakoľko som vášnivý včelár, som aj za preventívne užívanie včelích produktov od lokálnych dodávateľov.

Kyselina listová ako molekula je stále rovnaká. Preparáty sa líšia obsahom kyseliny listovej a zložením ostatných vitamínov. Pre bežnú tehotnú je vhodná dávka 400 mikrogramov. Pri rizikovej pacientke alebo hematologickom ochorení je možné podávať do 1000 mikrogramov kyseliny listovej denne. Je vhodné užívať kyselinu listovú pred tehotenstvom a v prvom trimestri, ovplyvňuje totiž vývoj chrbtice a mozgu. Nedostatok kyseliny listovej sa môže prejaviť vývojovými chybami, hlavne ráštepmi.

S užívaním vitamínov to netreba preháňať. Nadužívanie vitamínov sa spája s vyššou hmotnosťou novorodenca a niektorými vitamínmi sa dá aj predávkovať.

Vhodné sú špecificky dávkované vitamíny pre plánovanie tehotenstva, pri I, II a III. trimester. Požiadavka na dávku vitamínov sa totiž pred a počas tehotenstva mení. Samozrejmosťou je plnohodnotná strava.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič