Ako pomôcť prváčikovi spracovávať emócie?

Zodpovedané
19. okt 2023

Dobrý deň,

môj 6-ročný syn je prvák na ZŠ. Už od malička ťažšie zvláda nový kolektív. Aj v MŠ trvalo veľmi dlho pokým si zvykol tam chodiť. Horšie bolo, keď ochorel a nejaký čas nebol v kolektíve. Návrat do škôlky bol ťažký - plač a krik ráno.

Teraz začal chodiť do školy a rána sú zatiaľ s plačom. Vnímam u syna stres. Všetko je pre neho nové, čo je normálne a pochopiteľné. Akurát, že ten stres sa prejavuje tak, že v škole nezje desiatu, obed údajne zje. Keď po neho prídem, tak už cestou domov otvára desiatový box a všetko zje. Doma ešte vyhľadáva sladkosti a zajedá. Resp. chce ísť niekam do obchodu a chce neustále niečo kupovať - hračky, farbičky.

Pravdou je, že manžel mu zvykol kúpiť vždy niečo, keď spolu niekam išli. Mám obavy, aby neskĺzol do závislosti. Pokúšam sa s ním rozprávať a uznávať jeho pocity s pochopením.

Ako mu pomôcť so spracovávaním emócií?

Hlavne tých “negatívnych” a stresu.

Ako rozvíjať jeho IQ?

Ďakujem

Dobrý deň,

na toto existuje len pochopenie a čas. Je to veľká zmena a každé dieťa ju zvláda inak. Trpezlivosť a veľa síl. Inak odpovedať neviem.

Či mu budete kupovať niečo “na upokojenie,” tak to je len na Vás. Každý máme iný štýl výchovy, ale dieťa si rýchlo zvykne. Bude to očakávať zakaždým a možno aj viac.

Dajte si pravidlá, nech vie, kedy mu niečo kúpite. Hlavne začo.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie