Ako vysvetliť štvorročnému synovi, že nemôže mať všetko a že musí poslúchať?

Zodpovedané
26. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho štvorročného syna. V škôlke je poslušný a kľudný. Doma pravý opak. Keď sa ráno zobudí, tak sa nechce prezliecť, nechce sa ísť umyť a ani najesť. Na všetko má odpoveď nie a nechcem. Večer nechce spať a niekedy aj hodinu plače. Vysvetľujem mu po dobrom, inokedy aj s krikom.

Uvediem príklad. Išli sme na nákup, ale najskôr som mu doma vysvetlila, že nejdeme kupovať hračky a ani sladkosti. V obchode robil cirkus, lebo chcel autíčko. V druhom obchode chcel lego. Nekúpili sme. Povedala som mu, že doma má hračiek dosť a že sú to hračky aj pre iné deti. Robil cirkus na celý obchod. Niekedy som už zúfalá a neviem ako v kľude reagovať.

Ako mám s ním komunikovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

synček sa nachádza zrejme v období, ktoré nazývame obdobie autonómie a vôle, alebo inak aj obdobie vzdoru. Veľa vecí chce robiť sám, inak ako dospelý, vtedy kedy chce on. Veľa z nich však robiť nevie a prichádza v dieťati ku konfliktu.
Navyše sa učí zvládať ťažké situácie, valcujú ho emócie.

To, že sa hnevá keď niečo nie je podľa neho, je úplne v poriadku. Ten "cirkus" je jeho forma zvládania situácie. Potrebuje to zo seba dostať von, zmieriť sa s tým. To sa dá plačom, krikom, niektoré deti sa hodia o zem, alebo chcú byť samé. Treba mu emóciu priznať, zreflektovať, pomenovať.

Skúste takúto náročnú situáciu využiť na zblíženie sa so synom a na naučenie sa niečoho nového. Obaja sa môžete z tejto situácie veľa naučiť. Skúste k tomu pristupovať pokojne. Hnevá sa, je to proste fakt, takto to prežíva a hoci nie vždy vám to je príjemné, nejakou podráždenou reakciou sa to nezlepší. Je to šanca ukázať synovi, že ste pri ňom, počúvate ho, snažíte sa mu porozumieť a že vám na ňom záleží.

Skúste si k nemu čupnúť, pomenovať emóciu. Skľudniť ho. Tiež mu ponúknite pomoc, aby vedel, že sa na vás môže obrátiť keby vás potreboval. Ak v emócii robí niečo neželané, treba mu nastaviť hranicu. Ak nie, treba byť trpezlivý, vydržať.

Večer, poprípade keď už bude kľudný a nie v emócii, sa k situácii môžete vrátiť, prebrať ju, povedať mu ako hnev zvládate vy, vysvetliť svoj postoj, spýtať sa, čo by mu v tej situácii pomohlo.

Ráno skúste nastaviť nejakú hranicu, dajte si napríklad budík, popr. určiť nejaké dôsledky. Niektorý deťom pomáha, keď majú nakreslené čo majú ráno robiť v akom poradí. Je to o pravidlách, hraniciach a zvyku.

Tiež veľmi pomáha zrkadlenie jeho pocitov a ak ho do celého procesu zapojíte tak, aby mal pocit, že sa on môže o niektorých veciach rozhodnúť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com