Ako motivovať neaktívneho prváka?

Zodpovedané
3. máj 2023

Dobrý deň,

pani učiteľka sa nám sťažuje na prváka. Vraj vôbec neprejavuje aktivitu, nehlási sa. Keď ho osloví, tak ona musí opakovať otázku. Syn nevie, čo sa pýtala.

S učením doma nemáme problém a úlohy robí rýchlo.

Ako ho motivovať, aby bol aktívnejší?

Čo sa týka samostatných prác, tak má jednotky a dvojky. Občas mu uletia písmenká pod čiaru, občas sú vyššie a roztiahnuté. Pani učiteľka sa vyjadrila, že vedomosti má. Neprejavuje aktivitu, preto nie je jednotkár. Vraj má svoj svet a len si to tam odsedí.

Ako mu môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem ako ho chcete motivovať. Na vyučovaní má na svedomí aktivitu/neaktivitu žiakov práve učiteľ. Ak je hodina zaujímavá, mala by vtiahnuť všetkých žiakov.

Opýtali ste sa ho, prečo neodpovedá a nesústredí sa? Ak sa s ním učíte popredu, aj to môže byť problém. Nemá dôvod sa sústrediť, ak si myslí, že už vie všetko.

Ak ho chcete motivovať aj vy doma, to už musíte vedieť, čo na neho platí a čo nie. Pozitívna motivácia, odmena alebo nejaký zákaz.

Ak však vidíte problém v sústredení aj doma, je na mieste porozmýšľať nad konzultáciou so psychológom.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie