Po zemetrasení ostala 6-ročná dcéra citlivá na výraznejší zvuk. Ide len o prvotný šok?

Zodpovedané
13. okt 2023

Dobrý deň,

po pondelkovom zemetrasení začala byť staršia 6-ročná dcérka citlivá na výraznejší hluk. Stačí, že okolo prejde väčšie auto a už je v strehu. Vidím, že sa bojí.

Bývame neďaleko epicentra, čiže sme to pocítili naozaj výrazne. Triaslo nám domom a bol tu dosť silný hluk. Sama som bola poriadne prestrašená. Navyše v tom čase som akurát uspávala mladšiu, čiže staršia dcéra bola sama v kuchyni. Našťastie sa nikomu nič nestalo, ani dom nemáme poškodený.

Ako môžem dcérke pomôcť?

Rozumie tomu, čo a prečo sa stalo a aj to, že sa to pravdepodobne nebude opakovať. Nerozprávame sa o tom, kde sa čo stalo (poškodené celé domy a pod.). Nevyťahujem to, aby na to nemusela myslieť.

Mám kontaktovať psychológa a poradiť sa?

Ide len o prvotný šok a môže to odznieť aj bez pomoci?

Ďakujem

Dobrý deň,

takáto udalosť je vždy náročná a bolo by skôr výnimočné, keby na ňu nijak nereagovala, obzvlášť keď je to niečo neobvyklé.

Nateraz si myslím, že nemusíte riešiť psychológa. **Len sledujte, či sa prežívanie nezhoršuje a neodráža v somatických a iných príznakoch. Citlivosť na zvuky by sa mala časom znižovať až vymiznúť.

Tak ako robíte - treba o tom hovoriť v mysle pocitov (keďže ste písala, že rozumie, čo sa stalo), poprípade si prebrať aj to, čo sa odporúča robiť v prípade zemetrasenia, čo je najdôležitejšie, ako sa ochrániť a pod. Takto môže dieťa získať väčší pocit pripravenosti a bezpečia - už aj z toho pocitu, že vy viete ako sa zachovať a udržať ju v bezpečí.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”