Opäť mám dieťa, ktoré nechce jesť. Čo mám s ním a hlavne so sebou robiť?

Zodpovedané
4. okt 2023

Dobrý deň,

mám 3 deti (12,10, 3) s jedným manželom. Svoje deti veľmi ľúbim, dala by som za ne aj život. Správam sa však otrasne, len po nich kričím a hučím. Keď sa snažím nerozčúliť, dostanem sa do takej "vývrtky", že chrlím lávu z úst a nedokážem sa zastaviť. Počas toho si to plne uvedomujem, že im slovne ubližujem. Nebijem ich. Nechcem, aby mali detstvo aké som mala ja.

Keď máme pekné dni, chodím s nimi von, na bicykel, na ihrisko, beriem ich na pizzu. Ale aj tam mi stačí maličké zaváhanie a som znova vytočená.

Najnovšie má najmladší maniere najstaršieho - nechce jesť. Ja viem, že hladom neumrie. Len si neviem pomôcť, on je doslova kosť a koža. Váži 13 kg a meria 97 cm. Robí mi napriek, jedlo drží v ústach, nepožuje, neprehltne. Najhoršie je, že toto odmietanie jesť má na neho dosť veľký vplyv. V roku a pol dokázal sám po svojich prejsť aj 2 km počas prechádzky. Dnes nevládze už po 400 m. Nemá energiu, lebo nepapá. Z výsledkov v krvnom obraze mu vyšlo o trošku znížené železo, to už dopĺňame.

Doslova vidno, že mi to robí náročky. Vidím na ňom, že je hladný. On iba chodí a hľadá, čo by zjedol. Dnes som to už nezvládla. Veľmi sa za to hanbím. Nezbila som ho, ale šplechla som mu vodu do tváre a to mu ublížilo ešte viac ako keby dostal po zadku.

U manžela v tomto smere nemám podporu, nemala som ju ani pri prvorodenom. Vraj, keď bude hladný, tak sa naje. Ale najmladší je iný, ten bude len chodiť, pozerať, čo kde je, ale nezje nič.

Čo mám s ním a hlavne so sebou robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako prvé sa skúste v úplnom kľude so synom porozprávať na úrovni jeho veku. Treba mu vysvetliť, čo sa deje s jedlom, prečo ho potrebujeme. A aj to, čo sa deje s Vami, keď neje. To je najlepšie vysvetliť cez emócie.

Potom si určite jasné pravidlá. Aj takto malé deti, keď vedia, čo ich čaká, jasnejšie sa nastavia. Pravidlá, čo sa týka jedla - napr. že si môže vybrať, čo si prosí, ak nezje do určitej doby, čo sa bude diať a podobne. Nebola by som v tomto zmysle moc prísna ohľadom pravidiel, ale skôr potom v ich dodržiavaní.

Druhá kapitola sú Vaše reakcie, ktoré mohli dopomôcť k zacykleniu sa synovho správania. Skúste zvoľniť, sústreďte sa v daných situáciách, že ich musíte zvládnuť s kľudom. Prejdite si sama v hlave, čo je ten moment, ktorý Vás rozčúli, čoho sa to vo Vás dotýka, aby ste pochopili emóciu. Zvoľniť aj v zmysle tlaku na dieťa, môže sa cítiť rovnako zahnaný do kúta. Vtedy reagujeme často odporom, obranou - či už dospelí alebo deti.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”