Čo znamená cmúľanie prstov a ako od tohto zlozvyku odnaučím 2-ročného syna?

Zodpovedané
28. sep 2023

Dobrý deň,

synček ma 2 roky aj jeden mesiac. Približne od troch mesiacov si cmúľa dva prsty - prostredník a prsteník. Keďže som ho dojčila, myslela som si, že to má súvis s tým sacím reflexom.

Nedojčím ho od jeho 15 mesiacov a odvtedy si stále cmúľa prsty. Keď sa chytí niečoho gumeného, alebo nažehlovačky na tričku, tak si dá prsty do úst a cmúľa. Keď ma má nablízku, tak mi chytá krk alebo svoj krk a cmúľa si prsty. Takisto si ich cmúľa pri zaspávaní.

Fyzický kontakt so mnou má, venujem sa mu veľa. Je šikovný, múdry, rozumný, prejavujem mu veľa lásky a objímam ho.

Čo to v ňom evokuje?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

cmúľanie prstov často súvisí so sacím reflexom, ale nie je to len reflex - dojčenie má pre dieťa aj upokojujúci psychologický význam, cíti blízkosť matky, bezpečie.

A práve tento psychologický význam je prenesený na prsty, prípadne cumlík, po ukončení dojčenia. Z psychologického hľadiska sa v tomto veku nemusíte obávať, je to pravdepodobne len jeho spôsob upokojenia, istoty a nemá to žiaden negatívny vplyv na jeho vývoj. Dieťa si väčšinou do 3-4 rokov nájde iný, prijateľnejší mechanizmus.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”