Ako postupovať pri dieťati, ktoré je sociálne inkompetentné?

Zodpovedané
13. okt 2023

Dobrý deň,

dieťa má necelé 3 roky, do škôlky ešte nechodí. Od narodenia patrilo medzi veľmi náročné deti (údajne aj starý otec bol veľmi náročné dieťa). Laicky by som ho zaradila medzi high need baby ako bábätko a teraz podľa knihy Elaine. N. Aron vykazuje známky veľmi citlivého dieťaťa - high sensitive person.

Potrebuje dopredu na každú udalosť psychicky pripraviť. Napr. že budeme odchádzať z ihriska, dopredu s časovým predstihom a trpezlivosťou. Inak chytá amok.

Na stretnutí mamičiek s detičkami bola dlhoročná detská pedagogička, ktorá ho označila vyššie spomínaným pojmom ako sociálne inkompetentné. Všimla si, že dostával vždy paniku, keď sa iné dieťa išlo hrať s hračkami, s ktorými sa práve on hral. Resp. stačilo, že sa iné dieťa priblížilo a on už začal vrieskať, akokeby mu tu hračku brali.

Ale pochválila ho keď, keď sa hračky museli upratať a moje dieťa ich tiež upratovalo. Predtým som mu však musela vysvetliť, že ideme upratovať hračky a ide sa domov. Trvalo dlho pokým sa to vôbec naučil.

Iný príklad, na iné deti na ihrisku vrieska (hrá sa totiž na dinosaura), avšak ostatné deti jeho rev rozplače. Nedokážem mu vysvetliť, že sa to nerobí.

Ešte dodám, že ja som kľudnejšia, väčšinou spokojná, užívam si rodičovskú dovolenku. Manžel je menej trpezlivý s dieťaťom.

Aké sú príčiny a možné riešenia daného problému?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

otázku o príčinách nedokážem takto zodpovedať, mohli by sme uviesť viaceré možnosti. Presne by to však určila len obsiahlejšia diagnostika.

Citlivosť nervovej sústavy môže mať tiež rôzne príčiny a následkom môže byť aj to, že sa dieťa učí dlhšie ako iné zvládať sociálne kompetencie, či vlastné emócie. Až cca od troch rokov sa v dieťati psychologicky začína fáza, kedy vyhľadáva kontakt s druhými - či už rovesníkmi, alebo inými dospelými.

Aktuálne treba byť len trpezlivý ako píšete, citlivo zakaždým vysvetľovať reakcie druhých detí, predchádzať emocionálnym reakciám nastavením jasných hraníc. Napr. koľko budete na ihrisku, niekedy pomáha nastavenie časomiery a pod.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”