5-ročný syn je iný v škôlke a iný doma. Máme vyhľadať odbornú pomoc?

Zodpovedané
4. okt 2023

Dobrý deň,

synček má 5 rokov a chodí už druhý rok do škôlky. Zvládal to od začiatku dobre - neplakal, robila som mu prípravu pomaly od mája minulého roka. Dokonca tam aj papá veci, ktoré doma do úst nedá.

Problém je, že pani učiteľka tvrdí, že je v strese, že sa napr. hrá. Ona ho osloví a on sa veľmi zľakne. Vraj sa vo všetkom uisťuje. Keď povie, že idú kresliť to a to tým a tým, tak sa 5x opýta, či naozaj to a tým. Plus všetko rozoberá a rieši. Keď sa idú napiť za sebou, tak on zhodnotí, že jeden sa nenapil. Dokonca sa stane, že ponožky musí mať na konkretnej nohe a papučky vždy rovnako uložené.

Máme vyhľadať odbornú pomoc hlavne kvôli začleneniu v triede, aby sa tam nestrhával, keď ho oslovia a nepýtal sa to isté asi xkrát?

Je to také monkovstvo, alebo je to problém?

Dá sa eliminovať?

Musím dodať, že z jednej pani učiteľky má veľký rešpekt, alebo teda ona má. Raz aj povedal, že sa jej bojí, lebo kričí. Tam sú vedení dosť na krátko. Inak je huncút veľký, má veľa energie, má mladšiu sestrú a doma je to tornádo.

Ďakujem

Dobrý deň,

zatiaľ to nevidím, aj keď takto "z diaľky" na veľký problém. Podľa toho ako ste situáciu popísali, dáva zmysel aj správanie Vášho syna.

Začlenenie do škôlky je pre každé dieťa stres. Každé sa s ním inak vyrovnáva, nachádza si svoje vlastné zvládacie a kompenzačné mechanizmy. Je to úplne iné prostredie, iné nastavenie pravidiel, oveľa väčšie množstvo podnetov, noví ľudia, s ktorými treba inak komunikovať a oni komunikujú inak s dieťaťom. To všetko treba postupne navnímať a "naučiť sa v tom chodiť".

Myslím, že presne to sa odohráva vo Vašom synovi. To, že musí mať papuče rovnako a že sa veľakrát pýta hovorí o vnútornom napätí a potrebe uistenia a istoty. Je to však kompenzačný mechanizmus a nevnímam to zatiaľ ako nič zlé. Hlavne, keď je zároveň doma ok.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”