Je v poriadku užívať počas tehotenstva Medrol, Caltrate a liek Nolplaza?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

som tehotná a mám užívať lieky Medrol, Caltrate a Nolpaza.

Je v poriadku užívať uvedené lieky počas tehotenstva?

Na reprodukčnej imunológii mi uviedli, že mám uvedené lieky užívať naďalej, avšak na hematológii (kde užívam Clexane + Aspirin) ma zmietli, že liek Nolplaza by sa v tehotenstve užívať nemal.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Pokiaľ ide i Nolpazu, tak údaje k registrácii lieku sú nasledovné:
Priemerné množstvo údajov od gravidných žien (medzi 300 – 1 000 výsledkov od tehotných žien) nenaznačuje žiadnu malformačnú alebo feto/novorodeneckú toxicitu pantoprazolu.
Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu.

Zvyšné lieky užívate na akú diagnózu?

Bábätko Vám pravdepodobne kontroluje pravidelne gynekológ ultrazvukom, tak si myslím, že sa nemusíte obávať.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie